• نخستین جشنواره وحدت و دوستی ویژه کودکان و نوجوانان مذاهب اسلامی

باسمه تعالی

گزارش نخستین جشنواره وحدت و دوستی ویژه کودکان و نوجوانان مذاهب اسلامی
زاهدان- 15 تا 17 دی ماه 1394

نخستین جشنواره وحدت و دوستی ویژه کودکان و نوجوانان مذاهب اسلامی روز سه شنبه 94/10/15 ساعت 9 صبح در سالن آمفی تئاتر شهید عالی آموزش و پرورش آغاز به کار کرد. تلاوت قرآن کریم و ترجمه آن اولین برنامه افتتاحیه بود با این ویژگی که گروهی از دانش آموزان دختر با پوشش ویژه و ترنم اشعاری متناسب با شأن قرآن کریم، قرآن را تحویل قاری دانش آموز دادند و، در حالی که تلاوت قرآن توسط دانش آموز شیعه انجام شد، ترجمه آن توسط دانش آموز اهل تسنن قرائت گردید.
پس از آن، سرود جمهوری اسلامی ایران با همراهی دانش آموزان اجرا شد و دو مجری برنامه که یکی از آنها از مربیان اعزامی از تهران بود و دیگری از مجریان سیمای استان، برنامه را با جذابیت معرفی و آغاز کردند. سخنران اول، جناب آقای نخعی، مدیر کل محترم آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان بود که ضمن خوشامدگویی، از اجرای برنامه هایی از این دست استقبال کرد و در ارتباط با زندگی مسالمت آمیر اهل تسنن و اهل تشیع در استان نیز نکاتی را بیان نمود.
در ادامه جناب آقای علی پور به نمایندگی از وزارت ارشاد به جایگاه دعوت شده و ضمن ابلاغ سلام معاون امور فرهنگی و مدیر کل مجامع، تشکلها و فعالتیهای فرهنگی و تشکر از کلیه نهادهایی از استان که به نحوی از انحاء در اجرای برنامه مشارکت داشتند، از نهادهای دولتی و صنفی استان برای مشارکت در برنامه های آتی چه برای کودکان و چه برای اقشار دیگر دعوت به عمل آورد.
برنامه بعدی، اجرای شعری متناسب با وحدت شیعه و سنی توسط دانش آموز دختر زاهدانی با لباس مخصوص و محلی بود. سپس جناب آقای جمشید نژاد ، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان به ایراد سخن پرداخته و ضمن تشکر از دست اندرکاران اجرای برنامه، در خصوص سابقه دوستی و تعامل بین اقوام و مذاهب در استان سیستان و بلوچستان، سخنرانی کردند. ناگفته نماند همکاری و همراهی استانداری، نقش مهمی در عملی شدن برنامه های جشنواره داشت.
در بخش بعدی، دانش آموز دیگری، متنی را با مضمون وحدت و دوستی دکلمه کرد و سخنران پایانی حجت الاسلام والمسلمین راهداری، امام جمعه موقت زاهدان بود که بر لزوم حفظ و گسترش وحدت و همزیستی مسالمت آمیز تأکید کرده و اشاره کردند که این مهم، عین خواست دین مبین اسلام است.
پایان بخش برنامه افتتاحیه که به طور خاص، مورد توجه قرار گرفت، پرواز کبوترها بود ، بدین ترتیب که هر یک از مسئولین حاضر در مراسم افتتاحیه، به همراه تعدادی از دانش آموزان، هر یک، یک کبوتر را در دست گرفتند و به صورت هماهنگ و همزمان به پرواز درآوردند تا نمادی باشد از وحدت و صلح و دوستی بین همه اقشار ملّت بزرگ ایران به ویژه هموطنان اهل تشیع و اهل تسنن.
پس از به اتمام رسیدن مراسم افتتاحیه، دانش آموزان به همراه مربیان و همراهانشان با اتوبوس ها و خودروی ونی که از طرف شهرداری زاهدان تأمین شده بود، به محل هتل استقلال زاهدان منتقل شدند تا رسماً کار کارگاههای آموزشی – هنری دانش آموزان در سالن اجتماعات این هتل شروع شود. کارگاه هایی که برای این جشنواره در نظر گرفته شده بود عبارت بودند از:
1-کارگاه نقاشی و طراحی
2-کارگاه کلاژ
3- کارگاه ماسک سازی
4-کاراه موسیقی کودکانه
5-کارگاه تئاتر
6-کارگاه قصه گویی
7-کارگاه ماکت سازی
 در این کارگاه ها که با نظارت مربیان اعزامی از تهران به همراه مربیان بومی فعالیت می کردند، دانش آموزان به تعداد کارگاه ها تقسیم شده و طی دو روز، به صورت دوره ای در همه کارگاه ها شرکت نمودند و در پایان آثار تولید شده به همراه اجرای برنامه های زنده در مراسم اختتامیه به اجرا و نمایش در آمد. لازم به ذکر است مراسم اختتامیه، پنجشنبه 94/10/17 در محل سالن آمفی تئاتر آموزش و پرورش انجام شد.
نکات قابل توجه:
1-مصاحبه مطبوعاتی: روز قبل از افتتاحیه با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان، مصاحبه مطبوعاتی انجام شده که در آن، ضمن تشریح برنامه های جشنواره، از همه افراد حقیقی و حقوقی استان برای همکاری با وزارتخانه، برای اجرای برنامه های آتی دعوت به عمل آمد.
2-همایش مادران مذاهب اسلامی: روز قبل از افتتاحیه، استانداری سیستان و بلوچستان با همکاری موسسه کودک و صلح پایدار، اقدام به برگزاری کارگاه هایی آموزشی در موضوعات تربیتی و اجتماعی کرده بود که به صورت همایش، طی نصف روز انجام شد.
3-پوشش صدا و سیما: برنامه افتتاحیه و نیز کارگاه ها، به خوبی از نظر مطبوعاتی و رسانه ای پوشش داده شده بود به طوری که بعد از ظهر روز سه شنبه، شبکه استانی به اضافه اخبار جوانه های شبکه دو، خبر افتتاحیه را پوشش تصویری دادند.
4-مجریان و مربیان زبده: هم در برنامه افتتاحیه و هم در حین اجرای کارگاه ها، مدیریت مربیان زبده که بعضی از آن ها در سطح ملی شناخته شده اند طراوت و جذابیت خاصی به برنامه ها داده بود ودر عین اجرای برنامه های شاد، از آموزه های تربیتی نیز غافل نبودند.
5-همکاری آموزش و پرورش: از آن جایی که مخاطب اصلی برنامه، دانش آموزان هستند، از همکاری آموزش و پرورش، گریزی نبود. در این راستا باید اذعان داشت که همکاری همه جانبه این نهاد، در خور تقدیر است.
6-ابتکارات خاص: نصب درخت دوستی و تجهیزات دندانپزشکی که به صورت نمادین برنامه های بهداشتی را پوشش می داد از ابتکارات جالب جشنواره بود.
نکته پایانی: ارزیابی اولیه، حکایت از استقبال کلیه نهادهای مرتبط با امور فرهنگی اقوام و مذاهب استانی به ویژه آموزش و پرورش داشته و جا دارد برای برنامه های مشابه در استان، با گستردگی وارد عمل شد.