معرفی اداره کل مجامع تشکلها و فعالیتهای فرهنگی

 
معرفی اداره کل مجامع تشکلها و فعالیتهای فرهنگی
 

١. برنامه ریزی جهت گسترش فعالیت‌ها و مناسبات‌ فرهنگی با مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط، تعامل، همکاری و مشارکت با آن‌ها در قالب تفاهم‌ و توافق‌نامه‌های فرهنگ.

٢.  برنامه ریزی و ساماندهی به منظور  عرضه محصولات فرهنگی و هنری با رویکرد اسلامی ـ ایرانی به‌ویژه کتب و آثار نوشتاری ارزشمند در مراکز، مجامع و نمایشگاه‌های بین‌المللی به‌منظور معرفی دستاوردهای علمی، فرهنگی، هنری، فنی و تحقیقاتی جمهوری اسلامی ایران.

٣.  برنامه ریزی به منظور تامین آثار ارزنده علمی، فرهنگی و هنری ناشران خارجی و فراهم نمودن تسهیلات و شرایط مناسب برای دستیابی آسان جامعه به این آثار.

٤.  ارائه برنامه های هدایتی و حمایتی و توسعه پژوهش‌های فرهنگی ـ اجتماعی ـ ادبی با رویکرد اسلامی ـ ایرانی در داخل و خارج از کشور همچنین انتخاب، بزرگداشت و تجلیل از برگزیدگان هریک با هماهنگی و همکاری دستگاه‌های مربوطه.

٥.   پیشنهاد برنامه های کاربردی در راستای تحکیم روابط و پیوندهای فرهنگی با سایر ملل با حفظ استقلال و صیانت از هویت‌های اسلامی ـ ایرانی نظیر اصول و عقاید شیعه، عفاف و حجاب، خط و زبان فارسی با اتکا به مطالعات و تحقیقات لازم.

٦.   تدوین و ارائه برنامه‌های اجرایی و نظارتی جهت برگزاری جشنواره‌ها، همایش‌ها و نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری در سطح ملی و بین‌المللی مطابق با ضوابط مربوطه همچنین فراهم آوردن تسهیلات و امکانات لازم برای حضور و مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی در آن‌ها.

٧. نظارت بر فعالیت‌های مذهبی، فرهنگی، هنری فِرَق، مذاهب و اقلیت‌های دینی در کشور با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط، همچنین تدوین ضوابط هدایتی و حمایتی لازم در این خصوص.

٨.  نظارت بر برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری مرتبط جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج از کشور و هدایت و حمایت مؤسسات و مراکز فرهنگی برگزار کننده.

٩.  تدوین ضوابط و آیین‌نامه‌های لازم در ارتباط با بزرگداشت مفاخر ایران در سطح ملی و بین‌المللی و ایجاد امکان حضور و همکاری مرتبطین این حوزه.

١٠. تهیه و تدوین ضوابط و آیین‌نامه‌های برگزاری، تشکیل و نظارت بر جشنواره‌ها، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها، مجامع، تشکل‌ها و مسابقات مرتبط فرهنگی و هنری.

١١.  تهیه و تدوین ضوابط شناسایی و انتخاب اشخاص (حقیقی و حقوقی) و شرایط و چگونگی اعطای جوایز و نشان‌های فرهنگی با همکاری و هماهنگی مراکز ذی‌ربط.

١٢.  مشارکت در تهیه و تنظیم توافق و تفاهم‌نامه‌های فرهنگی (ملی و بین‌المللی) و ارائه طرح‌ها و برنامه‌های مناسب جهت اجرای مفاد مرتبط آن‌ها.

١٣.  شناسایی،‌تعامل و همکاری با مجامع، تشکل‌ها ی فرهنگی ـ هنری ـ ادبی، ایجاد و اداره انجمن‌ها، بنیادها و بنگاه‌های مرتبط و انجام اقدامات لازم هدایتی، حمایتی و نظارتی در چارچوب ضوابط.

١٤. حمایت‌ مادی و معنوی از اصحاب فرهنگ، هنر، قلم، پژوهشگران، محققین و مجامع، انجمن‌ها و گروه‌های غیر ایرانی علاقه‌مند به فرهنگ اسلام، ایران و انقلاب اسلامی به‌منظور خلق آثار فرهنگی مرتبط.

١٥.  هماهنگی ، همکاری و حمایت  از برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و هنری (مرتبط) اقشار، جوامع و مراکز خاص نظیر: محصلان، نظامیان، کارگران، سالمندان، بیماران، معلولان، بی‌سرپرستان، زندانیان.

١٦. صدور مجوز برگزاری نمایشگاه‌ها، جنشواره‌ها، همایش‌ها ، تشکیل مجامع، گروه‌ها ـ انجام فعالیت‌ها و مسابقات فرهنگی هنری، براساس ضوابط و مقررات مربوطه و نظارت بر آن‌ها.

١٧.  صدور مجوز فعالیت و نظارت بر امور فرهنگی، هنری،‌ تبلیغاتی و اجتماعی مربوط به اقلیت‌های دینی و اتباع خارجی (حقیقی و حقوقی) در کشور و همچنین اظهارنظر در مورد ورود، خروج و اقامت مبلغین آن‌ها در حوزه اختیارات با هماهنگی و همکاری مراکز ذی‌ربط.

١٨.    بررسی کارشناسی و صدور مجوز طراحی، تولید، توزیع، ورود و خروج بازی و سرگرمی‌های علمی ـ فرهنگی ـ آموزشی مرتبط، با هماهنگی و همکاری مراکز ذی‌ربط همچنین تهیه و تدوین ضوابط و آیین‌نامه‌های لازم در این خصوص.

١٩.  ارزیابی و ساماندهی فعالیت‌های فرهنگی و هنری مربوطه (ملی و بین‌المللی) و همچنین   بررسی مشکلات، برخورد قانونی با متخلفان، رسیدگی به شکایات اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط و تهیه و ارائه گزارشات هریک از امور به معاونت مربوطه.

٢٠.   هماهنگی با مراجع و مراکز مربوطه جهت تعامل، عضویت و مشارکت معاونت یا  وزارتخانه متبوع در مجامع، محافل و انجمن‌های ملی و بین‌المللی فرهنگی و هنری در حوزه اختیارات.

٢١. به روز رسانی و ساماندهی بانک جامع اطلاعات و آمار در ارتباط با فعالیت‌های فرهنگی و هنری، با استفاده از روش‌های نوین رایانه‌ای، به روز نگه‌داشتن و عرضه مناسب آن.