اخبار

دیدار جناب آقای دکتر صالحی از خلیفه گری ارامنه تهران به مناسبت حلول سال نو میلادی

دیدار جناب آقای دکتر صالحی از خلیفه گری ارامنه تهران به مناسبت حلول سال نو میلادی
به دنبال انجام هماهنگی لازم در اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی در زمینه دیدار معاون محترم امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اسقف اعظم ارامنه گریگوری تهران و نمایندگان ارامنه در مجلس شورای اسلامی، جلسه ای در روز دوشنبه 8/10/93 در محل خلیفه گری ارامنه تهران واقع در کلیسای سرکیس مقدس برگزار شد. در این جلسه آقایان دکتر صالحی معاون محترم امور فرهنگی، جناب اسقف سبوه سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه گریگوری تهران، دکتر خانلری و جناب آقای بلگریان نمایندگان محترم ارامنه کشور در مجلس شورای اسلامی، دکتر فریدونی مدیر کل محترم مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی، اعضای هیات مدیره خلیفه گری ارامنه تهران و معاونان و دست اندرکاران امور ادیان و مذاهب از اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی حضور داشتند. جناب اسقف سرکیسان ضمن خوشامدگویی به میهمانان زندگی، توام با آرامش و امنیت را در کشور جمهوری اسلامی ایران برای همه اقشار به ویژه هموطنان غیر مسلمان، اتفاقی ندانسته و ابراز داشتند که اگر درایت و مدیریت کلان کشور از سوی مقام معظم رهبری و سایر مسئولان نظام به ویژه دولت تدبیر و امید نبود

 

دیدار جناب آقای دکتر صالحی از خلیفه گری ارامنه تهران به مناسبت حلول سال نو میلادی

    به دنبال انجام هماهنگی لازم در اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی در زمینه دیدار معاون محترم امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اسقف اعظم ارامنه گریگوری تهران و نمایندگان ارامنه در مجلس شورای اسلامی، جلسه ای در روز دوشنبه 8/10/93 در محل خلیفه گری ارامنه تهران واقع در کلیسای سرکیس مقدس برگزار شد. در این جلسه آقایان دکتر صالحی معاون محترم امور فرهنگی، جناب اسقف سبوه سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه گریگوری تهران، دکتر خانلری و جناب آقای بلگریان نمایندگان محترم ارامنه کشور در مجلس شورای اسلامی، دکتر فریدونی مدیر کل محترم مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی، اعضای هیات مدیره خلیفه گری ارامنه تهران و معاونان و دست اندرکاران امور ادیان و مذاهب از اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی حضور داشتند.
    جناب اسقف سرکیسیان ضمن خوشامدگویی به میهمانان زندگی، توام با آرامش و امنیت را در کشور جمهوری اسلامی ایران برای همه اقشار به ویژه هموطنان غیر مسلمان، اتفاقی ندانسته و ابراز داشتند که اگر درایت و مدیریت کلان کشور از سوی مقام معظم رهبری و سایر مسئولان نظام به ویژه دولت تدبیر و امید نبود امکان نداشت که در این برهه پر از بحران که افراطی گری و خشونت به نام دین در منطقه بیداد می کند، بتوان در آسایش و رفاه بود. هر چند که تمدن دیرپا و غنی ایران و نجابت مردم آن هیچگاه اجازه بروز چنین مسائلی را در طول تاریخ نداده است. ولی مقایسه وضع امنیت و زندگی گروه های مختلف مردم از اکثریت و اقلیت، در کشورهای مجاور، با آن چه که در ایران فعلی می بینیم ما را برآن می دارد که سپاس بگذاریم و از مسئولان کشور تشکر نماییم.
    از جمله مهم ترین جلوه های خشونت و ستمگری، نسل کشی ارامنه در 100 سال پیش توسط دولت عثمانی بوده که دولت ترکیه نیز از قبول این نسل کشی سرباز می زند و با حمایت از گروه های تروریستی همچون داعش به همان رویه ادامه می دهد.

    جناب آقای دکتر صالحی نیز ضمن تبریک پیشاپیش حلول سال نو میلادی به کلیه هموطنان مسیحی به ویژه ارامنه گریگوری، ابراز داشتند جامعه مسلمان و مسیحی ایرانی دو بخش مجزا از یکدیگر نبوده و هر دو به همراه دیگر جوامع غیر مسلمان پاره تن این کشور محسوب می شوند.
    خشونت ها و جنایت هایی را که ما در منطقه به نام دین اسلام شاهد آنیم جز برای مخدوش کردن وجهه اسلام نیست. اما همان گونه که اشاره شد تاریخ و هویت مسلمانان ایرانی با آن چه که در بعضی کشورها و مناطق جهان می بینیم متفاوت بوده و به خوبی بیانگر روح همزیستی و تعامل بین اقوام و ادیان مختلف چه در بین مردم و چه از جانب نظام می باشد. به ویژه درخصوص ارامنه شاهدیم که در دو قرن اخیر، حوادثی رخ داد که یکی بودن اقشار مختلف را در پیشبرد اهداف ملی نشان می داد:  نقلاب مشروطه، انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی.
    در ادامه جناب آقای دکتر خانلری ابراز کردند که بر جوامع تکثرگرایی مثل ایران که در آن پیروان ادیان بزرگ در کنار یکدیگر زندگی میکنند فرض است که در برابر تحریف ها و انحرافات به وجود آمده در ادیان موضع گیری کرده و متعاقب آن، اقدامات خشونت آمیز و افراطی را محکوم کنند، اقداماتی همانند آن چه که امروز در عراق و فلسطین می بینیم و دیروز در نسل کشی ارامنه، شاهد آن بودیم.
    در پایان جلسه، جناب اسقف ضمن درخواست هماهنگی برای ملاقات با مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کردند که در صددند برای سال 2015 که مصادف با یکصدمین سالگرد نسل کشی ارامنه توسط ترکیه عثمانی است، کتابی را در این زمینه منتشر نمایند.

۸ دی ۱۳۹۳ ۱۴:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید