اخبار

خالق «سنجد»: نگاه منفعت‌طلبانه کیفیت کالاهای ایرانی را پایین آورده است

خالق «سنجد»: نگاه منفعت‌طلبانه کیفیت کالاهای ایرانی را پایین آورده است
سازنده شخصیت عروسکی «سنجد» گفت: وسایل ارتباط جمعی مانند سینما، تلویزیون و هنرهای نمایشی در استفاده از کالاهای فرهنگی ایرانی نقش بسزایی دارد.

 

سازنده شخصیت عروسکی «سنجد» گفت: وسایل ارتباط جمعی مانند سینما، تلویزیون و هنرهای نمایشی در استفاده از کالاهای فرهنگی ایرانی نقش بسزایی دارد.
محمد اعلمی در گفت‌وگو با روابط عمومی جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی – اسلامی، با اشاره به این که فرهنگ نادرستی در کشور مبنی بر بی‌کیفیت بودن کالاهای ایرانی وجود دارد،‌که درست نیست، گفت: نگاه کارشناسانه‌ای نسبت عرضه و تقاضا در بازار کالاهای فرهنگی وجود ندارد.
عروسک‌ساز شهر موش‌ها با بیان اینکه متاسفانه الگوی مصرف‌گرایی در مردم ایران به وفور دیده می شود، گفت:  دلیل عمده آن به خانواده‌های ایرانی باز می‌گردد زیرا توان اقتصادی زیادی ندارند بنابراین به سمت کالاهای ارزان می‌روند که اغلب این کالاها چینی هستند.
وی درباره برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های کالاهای فرهنگی نیز گفت: برگزاری این نوع جشنواره‌ها قطعا تاثیر مستقیم دارد زیرا سرمایه‌گذارانی داریم که می‌خواهند در این حوزه تولیداتی داشته باشند و جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها به آنها ایده می‌دهد تا کارشان را تبدیل به یک کالای قابل استفاده کنند.
اعلمی ادامه داد: این نوع جشنواره‌ها منبعی الهام دهنده به طراحان و سرمایه‌گذاران است و به نوعی خوراک خوبی برای طراحان و سرمایه‌گذاران این حوزه محسوب می‌شود.
وی در ادامه افزود:‌ کالاهای فرهنگی ایرانی در شروع همیشه از کیفیت خوبی برخوردارند، اما وقتی شناخته و تبدیل به یک برند می‌شوند کیفیت خود را از دست می‌دهند و اینکه کیفیت خوب را ادامه دهند برایشان مهم نیست.
عروسک‌ساز شخصیت «سنجد» در ادامه خاطرنشان کرد: در خارج از کشور ابتدا کارکتر و شخصیت‌ها را بین کودکان جا می‌اندازند و بعد آن را وارد بازار می‌کنند و به همین دلیل هم از نظر اقتصادی سود می‌کنند اما در کشور ما بدون نگاه کارشناسانه اقدام به تولید عروسک می‌کنند.
وی ادامه داد: بدون تردید اگر کالای ایرانی کیفیت داشته باشد، همواره از آن استقبال می‌شود و قیمت هم برای مصرف‌کننده ایرانی مناسب و به صرفه خواهد بود.
این استاد دانشگاه درباره پایین بودن کیفیت کالاهای فرهنگی نیز گفت: نگاه منفعت‌طلبانه و صددرصد تجاری و کوتاه مدت تولیدکنندگان موجب پایین آمدن کیفیت کالاها می‌شود.
اعلمی یادآور شد: اگر خود مسئولان صدا و سیما از یک کالای فرهنگی حمایت کنند و اینکه انحصار تولید کالای فرهنگی در اختیار تولیدکننده‌ها باشد، قطعا وضعیت این حوزه بهتر خواهد بود و باید توجه داشته باشند که موتور محرکه این امر توسط حمایت مادی صورت می‌گیرد.
اعلمی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین کودکان نسل امروز و قبل‌تر داشته باشیم متوجه می‌شویم که کودکان قدیم اسباب‌بازی خود را تا آخرین لحظه‌ای که بتوانند از آن استفاده کنند نگاه می‌داشتند اما کودکان امروز در اتاقشان آنقدر تنوع اسباب بازی زیاد است که نمی‌دانند از کدام یک استفاده کنند.
اختتامیه نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی شهریورماه 94  در تهران برگزار می‌شود.
این جشنواره توسط اداره کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری سازمان زیبا سازی شهرداری تهران برگزار گردیده است و تاکنون بیش از 500 اثر به این جشنواره واصل شده است.۳۱ خرداد ۱۳۹۴ ۱۴:۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید