اخبار

گزارشی از مراسم اختتامیه نخستین جشنواره جایزه مصرف کالاهای فرهنگی

گزارشی از مراسم اختتامیه نخستین جشنواره جایزه مصرف کالاهای فرهنگی
مراسم اختتامیه نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با رویکرد الگوی ایرانی اسلامی و با محوریت کودکان و خانواده، سه شنبه ۲۱ مهرماه با حضور حمید رضا کفاش، معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی فریدونی دبیر جشنواره و مدیر کل مجامع تشکلها و فعالیتهای فرهنگی، سید محمد بهشتی، حسین فرجو رئیس شورای نظارت بر اسباب بازی، هنگامه مفید در محل سالن همایش‌های خانه اندیشمندان علوم انسانی در تهران برگزار شد.

 

گزارشی از مراسم اختتامیه نخستین جشنواره جایزه مصرف کالاهای فرهنگی

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با رویکرد الگوی ایرانی اسلامی و با محوریت کودکان و خانواده، غروب سه شنبه ۲۱ مهرماه با حضور حمید رضا کفاش، معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی فریدونی دبیر جشنواره و مدیر کل مجامع تشکلها و فعالیتهای فرهنگی،  سید محمد بهشتی، حسین فرجو رئیس شورای نظارت بر اسباب بازی، هنگامه مفید در محل سالن همایش‌های خانه اندیشمندان علوم انسانی در تهران برگزار شد.
دکتر علی فریدونی، دبیر نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی در ابتدای مراسم با اظهار این نکته که در این دوره 1800 اثر اعم از لوازم التحریر، کتاب و اسباب‌بازی به دبیرخانه ارسال شده است، به برگزیده شدن 10 اثر و تقدیر از 4 اثر اشاره کرد.
سید محمد بهشتی مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که مهمان ویژه این مراسم بود، با اشاره به کارویژه‌های کالاهای مختلف در زمینه انتقال پیام و معنا و تفاوت آن با مقطع فعلی گفت: تقریباً می‌توانم بگویم که در دوره کودکی و نوجوانی ما هیچ کالایی نبود که ما با آن سرو کار داشته باشیم اما حامل معنا نباشد.
ایشان در یک سخنرانی مفصل به ابعاد مختلف رابطه شی و زندگی مدرن ایرانی پرداخت. وی با بیان اینکه در گذشته نه چندان دور اشیا توامان واجد معنا و کارکرد بودند، تفکیک این دو مقوله در عصر حاضر را تشریح کرد. وی تصریح کرد: «در گذشته مسجد و حمام شعر خود را می‌سرودند»
وی افزود: «استنباط من در این است که جامعه در حالت گذار است و در یک بحران به سر می‌برد و این بحران سیطره کمیت برماست که از ده چهل ظهور پیدا کرده است و نمونه آن نامگذاری خیابان‌هایی است که با متراژ شناخته می‌شوند.»
وی در ادامه به بیان برخی از این کارویژه‌های این انتقال معانی به خصوص در حوزه صنایع دستی ایرانی پرداخت و یادآور شد: متاسفانه ما امروز باید از واژه جدیدی به نام زنده مانی در مقابل زندگانی استفاده کنیم؛ گذشتگان ما زندگی می‌کردند در حالی که ما فقط زنده هستیم.
بهشتی همچنین به انتقاد از برخی کج سلیقگی‌ها در انتقال معانی نهفته در فرهنگ ایرانی اسلامی از طریق کالاهای مختلف به خصوص در حوزه صنایع دستی اشاره کرد
این سیاستمدار فرهنگی با تاکید بر اینکه در دهه هفتاد تمنای کیفیت آغاز شد، از طلب نشدن آن در حال حاضر ابراز تاسف کرد و گفت: «نماهای منزل نشان تمنای کیفیت است؛ ولی برخی بناهای حرامزاده تولید می‌شود که نمی‌گذارند آنچه مربوط به فرهنگ خودمان است تجربه شوند.»
سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم، کالاهای فرهنگی را هم نقطه خروج و هم دریچه ورود به عرصه فرهنگ عنوان کرد و گفت: اتفاقی که ما امروز شاهد آن هستیم (برگزاری جشنواره یاد شده) با این نگاه بوده که کالاهای فرهنگی مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. این اتفاق امسال در سه مرحله و با رویکرد محوری کودکان و خانواده، آغاز شد.
 وی با اشاره به 20 میلیون خانوار ایرانی و وجود سبد کالای مصرفی آنان، از اهمیت جایگاه کودک در این سبد و حذف کتاب از این سبد سخن گفت و خاطرنشان کرد: «کتاب و کتابخوانی در معرض هشدار است. در این کارهایی که در این مجموعه آماده شده است، به اتفاقات خوب امیدواریم. این جشنواره فرصت یک تجمیع را پدید آورده است. اکنون یک گنجینه‌ یا موزه داریم از چیزهایی که سال‌های اخیر پدید آمده است.»
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به استلزام سرمایه‌گذاری در کتاب و اسباب‌بازی، نسبت به «خلق فرصت برای خلق تولیدات بهتر در فضای پر رقابت اما پر تاثیر» ابراز امیدواری کرد.
صالحی با اشاره به بخش‌های مختلفی که نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی مد نظر داشته است، گفت: حوزه کتاب – اسباب بازی، اولین بخشی بود که به آن توجه شد. همه ما می‌دانیم که کتاب و کتابخوانی در کشور ما در معرض هشدار و تهدید است و اگر بچه‌های ما کتاب نخوانند، اتفاق بدی می‌افتد. کتاب خواندن برای ارتقای تفکر و گنجینه زبانی و همچنین جسم و روح سالم لازم است.
وی با بیان اینکه کتابخوانی کودکان ما در معرض تهدید و هشدار است، ادامه داد: اسباب بازی‌هایی که منتج از ایده‌های مرتبط با کتاب هستند، تلاش‌هایی هستند برای ارائه فرم‌های جدید کتابخوانی برای کودکان. این الگو می‌تواند برای گسترش کتابخوانی مورد حمایت قرار بگیرد.
معاون فرهنگی وزیر ارشاد اضافه کرد: مقوله دیگر که در این جشنواره به آن توجه شد لوازم التحریر و نوشت افزار بود. ۱۷ میلیون ایرانی از جمله شامل ۱۳ میلیون دانش آموز و ۴ میلیون دانشجو و اقشار دیگر، با نوشت افزار در ارتباط مستقیم هستند. چند سالی است که در این حوزه تکاپویی‌هایی آغاز شده اما در عین حال باید اذعان کرد که حداقل ۹۰ درصد چیزی که در فضای نوشت افزارها است، غیر ایرانی است و آنچه هم ایرانی تلقی می‌شود، یا اقتباسی است یا حداکثر روی جلد این محصولات، تنها نمایی است از فرهنگ ایرانی و اسلامی.
صالحی اضافه کرد: حوزه لوازم التحریر نیاز به کار جدی دارد و آنچه در این جشنواره ثابت شد، این است که تکاپوهای خوبی صورت گرفته اما هنوز تا رسیدن به نقطه ای که بتوان به آن اتکا کرد، فاصله داریم.
این مقام مسئول در وزارت ارشاد همچنین گفت: حوزه سومی که در این جشنواره به آن توجه شد، حوزه اسباب بازی است. اسباب بازی‌ها در سرگرمی و در تربیت و آموزش کودکان ما و همچنین در رونق اقتصادی کشور جایگاه مهمی داشته و دارند. اما باز هم باید اذعان کرد که بیش از ۹۵ درصد کالاهای این حوزه، از خارج وارد کشور می‌شود. با این وجود در این بخش هم مجموعه ایده‌ها و محصولاتی که به جشنواره آمد، امیدهایی را در این زمینه ایجاد کرده است.
به گفته وی نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی تجمیعی از این محصولات را به وجود آورده است که شامل بیش از هزار و ۷۰۰ اثر بوده است که خود این موضوع می‌تواند دست کم تصویر درستی از داشته‌های کشور در حوزه مصرف کالاهای فرهنگی ارائه کند.
هنگامه مفید نیز که به جای مرضیه برومند در این مراسم شرکت کرده بود با اشاره به اینکه نمی‌داند چرا باید از عروسک‌های غربی در کشور استفاده شود، راه برون رفت از این معضل را سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی دانست.
مجید قادری، به نمایندگی از هیئت داوران با قرائت بیانیه تاکید کرد فعال‌ترین بخش این حوزه، بخش خصوصی بوده است که نشان دهنده ظرفیت‌های آن است. وی با اشاره به قدرت اسباب‌بازی‌ها، تقاضا ثبت بازی‌های بومی، محلی و ملی کرد و از اهمیت آن سخت گفت.
در این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی معرفی شدند و جوایز خود را دریافت کردند.


۲۲ مهر ۱۳۹۴ ۱۵:۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید