اخبار

هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد برگزار شد

هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد برگزار شد
هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد از تاریخ 94/8/5 تا 94/8/12 در محل دائمی نمایشگاه های مشهد برگزار شد. این نمایشگاه که توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و با همکاری چند نهاد دیگر برپا شده بود وسعتی معادل ده هزار کیلومتر مربع را در بر می گرفت و کتاب های عرضه شده در سه بخش اصلی، تقسیم بندی شده بودند:

هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد از تاریخ 94/5/8 تا 94/8/12در محل دائمی نمایشگاه های مشهد برگزار شد. این نمایشگاه که توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و با همکاری چند نهاد دیگر برپا شده بود وسعتی معادل ده هزار کیلومتر مربع را در بر می گرفت و کتاب های عرضه شده در سه بخش اصلی، تقسیم بندی شده بودند:
1-سالن فردوسی برای ناشران عمومی و مذهبی، 2- سالن عطار برای ناشران دانشگاهی و کمک آموزشی و 3- سالن هشت ضلعی برای ناشران بین الملل، کودک و نوجوان، دوستاران کتاب و نشر الکترونیک. لازم به ذکر است سالن هشت ضلعی، به چهار سالن فرعی تقسیم بندی شده بود که عبارت بودند از سالن انوری، سالن مولوی، سالن ابوسعید و سالن بهار که علاوه بر بخش مذکور در بند 3، یک بخش نیز به دوستداران کتاب اختصاص یافته بود. در نمایشگاه امسال، آثار بیش از 1500 ناشر داخلی و خارجی در قالب 533 غرفه در سالن های مذکور به نمایش درآمده بود.
مراسم افتتاحیه
مراسم افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه کتاب مشهد با دو برنامه دیگر، یعنی مراسم تجلیل از برندگان کتاب سال استان خراسان رضوی و نیز رونمایی از نسخه ارزشمند صحیفه سجادیه کفعمی که مربوط به دوران صفویان است، همراه بود. از این رو مراسم اجرا شد هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی در سطح خوبی برگزار شد. از جمله شخصیت های حاضر در مراسم عبارت بودند از: جناب آقای دکتر صالحی معاون محترم امور فرهنگی، جناب آقای دکتر صالحی امیری مشاور محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، جناب آقای مهندس رشیدیان استاندار محترم خراسان رضوی، آیت الله العظمی سیدان، جناب آقای سرابی مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، جناب آقای مسگرانی مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان، تعدادی از نمایندگان مجلس، تعدادی از اعضای شورای شهر مشهد، نمایندگانی از بیوت مراجع عظام قم، از مسئولین آستان قدس رضوی، مدیر کل محترم صداو سیمای خراسان رضوی، مدیر کل محترم کتابخانه های عمومی مشهد، مدیر عامل محترم نمایشگاه های دائمی مشهد و جمعی از فرهیختگان،علما، ناشران و دست اندرکاران حوزه های مرتبط با کتاب. در این مراسم که از ساعت 18:30 تا 20:30 روز چهارشنبه 94/8/6 به صورت زنده از صدا و سیمای مشهد نیز پخش می شد برنامه های ذیل به اجرا در آمد:
1-  خوشامدگویی، تلاوت کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران
2- سخنرانی جناب آقای سرابی، مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی
3- پخش نماهنگ تهیه شده از بخش های مختلف نمایشگاه
4- اجرای مداحی از مداح اهل بیت (ع)
5- سخنرانی جناب آقای دکتر صالحی، معاون محترم امو رفرهنگی
6- سخنرانی دکتر سید محمد حسین حکیم که در گردآوری کتاب چهارمقاله درباره صحیفه سجادیه فعالیت داشته است
7- رونمایی از کتاب نفیس صحیفه سجادیه کفعمی
8- سخنرانی جناب آقای دکتر صالحی امیری، مشاور محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی                      
9- رونمایی از کتاب های برگزیده امسال استان خراسان رضوی
10- تقدیر از برندگان کتاب سال و اهداء لوح و جوائز به آنان
بخش بین الملل
ناشران و موزعان خارجی شرکت کننده در نمایشگاه، که نظارت محتوایی کتاب های انان به عهده نماینده اداره کل مجامع، تشکل هل و فعالیت های فرهنگی بود، عبارت بودند از : 1- فرازه 2- نیوبوک سیل 3- گیتی پویان آذر 4- رنکا ( ترکیه) 5- احراری (افغانستان) 6- هیزمت (ترکیه) 7- دارالفکر 8- ذوی القربی 9- دارالمجتبی 10- دارامجاد 11- شرکت جهان علم 12- شرکت کهکشان 13- شرکت بهگر گسترش دانش. تعداد عناوین ناشران فوق الذکر با احتساب مجلات خارجی، بالغ بر 12000 عنوان می شد.


۱۲ آبان ۱۳۹۴ ۱۰:۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید