اخبار

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی: سعادت کشورها در گرو توجه به منابع وحیانی است

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی: سعادت کشورها در گرو توجه به منابع وحیانی است
به گزارش خبرنگار اسراء نیوز ظهر روز چهارشنبه 94/8/27 همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی، جمعی از روحانیون و نمایندگان اقلیت های مذهبی فعال در حوزه نشر کشور، به همراه مسئولین اداره کل مجامع و تشکل های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز مسئولین انجمن مطالعات سیاسی حوزه با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش خبرنگار اسراء نیوز ظهر روز چهارشنبه 94/8/27 همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی، جمعی از روحانیون و نمایندگان اقلیت های مذهبی فعال در حوزه نشر کشور، به همراه مسئولین اداره کل مجامع و تشکل های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز مسئولین انجمن مطالعات سیاسی حوزه با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند. در این جلسه ابتدا دکتر فریدونی، مدیر کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی، گزارش مختصری از وضعیت فرهنگی و اجتماعی اقلیت های دینی در ایران و نیز ارتباطات حسنه ای که این قشر از هموطنان، با بدنه دولت به ویژه اداره کل مجامع دارند، ارائه کردند و سپس آقایان بنیامین، اسقف اعظم کلیسای شرق آشوری ایران به نمایندگی از طرف کلیه روحانیون غیر مسلمان حاضر در جلسه و دکتر مره صدق، نماینده محترم کلیمیان کشور در مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از طرف همه نمایندگان اقلیت های دینی، سخنان خود را با محوریت موضوع آسایش و امنیتی که هموطنان پیرو ادیان توحیدی در ایران دارند و نیز سابقه طولانی که علمای غیر مسلمان به ویژه یهودیان در برقراری ارتباطات علمی با دانشمندان مسلمان داشته اند بیان کردند.
در ادامه، آیت الله العظمی جوادی آملی به ایراد سخن پرداختند و با تبریک هفته کتاب و کتابخوانی ابراز امیدواری کردند: امیدواریم وحدت دلهای پیروان همه ادیان الهی ما را به وحدت هدف رهنمون سازد و به سوی مقصدی برویم که مقصود حقیقی ما در اوست. ایشان در بیان جایگاه رفیع علم و عالم از منظر ادیان توحیدی اظهار داشتند: در دین اسلام که «إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلام»، جوهر قلم عالم با خون شهید مقایسه و برابر دانسته شده است اما باید توجه داشت که شهید برای انکه به این مقام بار یابد باید جان خود را بدهد; اما عالم با قلم خود می تواند در زمان حیات خود به ان مقام بالای الهی دست بیابد که این نشانه جایگاه رفیع عالم و عالم است. ایشان خاطرنشان کردند:ادیان الهی دارای منابع غنی وحیانی هستند در حالی که تفکر فرعونی در استکبار و جامعه غیر توحیدی وجود دارد که منابع الهی را رها کرده است. در جوامع بشری زندگی بدون قانون ممکن نیست اما هر قانون از سه عنصر محوری تشکیل شده است که غرب از مهمترین عنصر از این عناصر سه گانه غافل است. عنصر اول در هر قانون همان مواد قانونی است که اجرایی می شود اما این مواد قانونی از عنصر دوم یعنی مبانی گرفته می شوندکه مورد توافق همه افراد نیز هست؛ مبانی عبارتند از آزادی، رعایت حق همزیستی مسالت آمیز، برابری، مساوات و ...، اما کلید همه این مبانی «عدل» است یعنی همه این مبانی باید بر محور عدل باشد.

آیت الله العظمی جوادی آملی در تبیین تفاوت نگرش ادیان توحیدی و تفکر غالب در غرب در وضع قانون اذعان داشتند: معنای عدل روشن است؛ عدل یعنی قرار دادن هر چیز در جای خود! اما جای اشخاص کجاست؟! جای اشیاء کجاست؟! این ها را چه کسی باید تعیین کند؟! جای اشخاص را تنها اشخاص آفرین می داند در حالی که استکبار جهانی خود را به جای خدا فرض کرده است و جای افراد را خود تعین می کند و اینگونه است که گروه های مبارز و آزادی خواه را تروریست و تروریست های حقیقی را آزادی خواه معرفی می کند! معظم له با اشاره به همزیستی مسالمت آمیز همه ادیان توحیدی در کشورمان، این مسئله را الگویی برای جامعه جهانی معرفی کردند و بیان داشتند: انبیاء الهی هر یک پیامبر پیش از خود را تصدیق کرده است در نتیجه پیروان ادیان نیز باید مصدق یکدیگر باشند، هرگز با جنگ و سلاح، جامعه متمدن نخواهد شد، تمدن و سعادت همه کشورها در گرو توجه به منابع وحیانی و علم و قلم است. همه ادیان الهی جوامع را به عدل و عقل و صلح دعوت می کنند و از ما می خواهند به هم حرمت بگذاریم و در کنار هم زندگی عاقلانه و عادلانه داشته باشیم.

۲ آذر ۱۳۹۴ ۱۰:۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید