اخبار

دیدار رهبران دینی و دست اندر کاران نشر اقلیت های دینی با آیت الله شهرستانی

دیدار رهبران دینی و دست اندر کاران نشر اقلیت های دینی با آیت الله شهرستانی
آخرین برنامه هیات فرهنگی هموطنان پیرو ادیان توحیدی در قم که به مناسبت هفته کتاب انجام شد، حضور در ضیافت ناهار در دفترآیت الله شهرستانی و شرکت در یک نشست صمیمی با معظم له بود.

آخرین برنامه هیات فرهنگی هموطنان پیرو ادیان توحیدی در قم که به مناسبت هفته کتاب انجام شد، حضور در ضیافت ناهار در دفترآیت الله شهرستانی و شرکت در یک نشست صمیمی با معظم له بود. در این دیدار، که در ظهر پنجشنبه 94/8/28 صورت گرفت، ابتدا هر یک از میهمانان از اقلیت ها، ضمن معرفی، به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص اشتراکات فرهنگی و اجتماعی موجود بین جامعه اقلیت با جامعه اکثریت پرداختند و به طور خاص از برگزاری برنامه هایی از این دست استقبال کرده و خواهان آن بودند که این گونه برنامه ها ادامه داشته یاشد. البته بعضی از میهمانان هم درخواستهایی مبنی بر تجدید نظر در برخی ضوابط قانونی و فقهی مربوط به اقلیت ها داشتند که در مورد آن هم تبادل نظر شد.
در ادامه، آیت الله شهرستانی بیانات خود را در زمینه تعاملات دینی و بین المللی بر مبنای احترام متقابل و مفاهمه ارائه کردند. ذیلا" به مهمترین نکات مطرح شده در این بیانات اشاره می شود:
1- بسیاری از سوء تفاهم ها در همین تعاملات و رفت و آمد ها برطرف می شود. پس این دیدار ها مفید بوده و باید ادامه داشته باشد.
2-وجود اختلاف نظر از ملزومات جامعه بشری است که باعث رشد و تکامل می شود ولی نه اختلافی که موجب ظلم و ستم و نابسامانی شود.
3-متاسفانه در دنیای امروز دستهای شیطانی وجود دارند که در صدند اختلافات قهری موجود بین ادیان و اقوام را دستمایه بروز تنشها، برخوردها و رویارویی فرهنگی و نظامی بین آن ها قرار دهند.
4-طبیعتا" هر ملت یا آیینی را قوانین و مقرراتی برای درست زندگی کردن است که اگر مردمان مختلف به همان مقررات پذیرفته شده خود عمل کنند، برای جلوگیری از بروز مشکلات کافی است.
5-قاعده "خذف دیگری برای بقای خود" که امروزه مورد استفاده و استناد سلطه گران جهانی قرار گرفته باعث بروز این همه مشکل در دنیا به ویژه خاورمیانه شده است. به وجود آمدن داعش هم نتیجه این نوع نگرش است.
5-همانگونه که مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله سیستانی هم بیان کرده اند ما باید با وجود اختلاف نظر ها، در کنار یکدیگر باشیم و همدیگر را در کنار خود حفظ کنیم.
6-در این مسیر باید هوشمندانه عمل کرد به گونه ای که اگر مطلبی یا خبری از سوی رسانه های استعماری، به منظور ایجاد تنش و دشمنی، القاء شد سریعا" واکنش نشان نداده و آن را قبل از راستی آزمایی، نپذیریم.
7-انجام کار فرهنگی به ویژه برای کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
8-ما از نظر کار تبلیغاتی و رسانه ای در مقایسه با آن چه که در دست غربی هاست ضعیفیم و لازم است ازاین نظر هم خودمان را تجهیز کنیم. زیرا همان گونه که می بینیم تبلیغات قوی غربی ها حتا دیدگاه مجامع رسمی بین المللی را نسبت به واقعیت های موجود تغییر می دهد.
9-و نکته پایانی این که مجددا تاکید می شود ایجاد و تقویت دیدار ها و رفت و آمدها برای رفع سوء تفاهمات و تقویت زندگی مسالمت آمیز ضروری است

۲ آذر ۱۳۹۴ ۱۰:۰۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید