اخبار

بولتن و انعکاس خبری نخستین جایزه جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی - اسلامی و رویکرد خانواده و کودک

بولتن و انعکاس خبری نخستین جایزه جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی - اسلامی و رویکرد خانواده و کودک

 نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  با الگوی ایرانی-  اسلامی
 با رویکرد کودک و خانواده

معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سازمان زیبا سازی شهرداری تهران نخستین جشنواره  مصرف کالاهای  فرهنگی با الگوی ایرانی - اسلامی به مناسبت سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی را برگزار می نماید.
اهداف جشنواره:
- توجه به ابتکارات و خلاقیتهای مردم و نهادهای غیر دولتی در رابطه با کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی - اسلامی
- ایجاد دغدغه فرهنگی میان خانواده ها
- افزایش مصرف آثار و تولیدات فرهنگی ایرانی – اسلامی
- تقویت منابع تغذیه فرهنگ ایرانی – اسلامی
- زمینه سازی برای نو آوری و تبادل اندیشه ها و آموخته های هنرمندان

موضوع جشنواره:
- برگزاری مسابقه با محوریت
1.کتاب شامل: پدیدآورنده، تصویرگری، صفحه آرائی، ویراستاری، چاپ و بسته بندی و ...
2.لوازم التحریر شامل طراحی و استفاده از نقوش و رنگ های زیبا و جذاب و خلاقیت با الگوی ایرانی - اسلامی
3.اسباب بازی و سرگرمی شامل: طراحی، نمونه سازی، تولید، بسته بندی

مقدمات و ویژگیهای طرحهای ارسالی:
- طرح براساس نیازهای محلی و ملی تعریف شد و تاثیرات پایدار داشته باشد.
- طرح به طور خاص برای این جشنواره تدوین شده باشد
- طرح در برگیرنده طیف وسیعی از جامعه، بخصوص کودکان و نوجوانان باشد.
- شرکت در همه محورهای جشنواره بلامانع است و محدودیتی برای تعداد آثار وجود ندارد
- برآورد کلی از هزینه های اجرای طرح ارائه شود و چنانچه نهاد یا سازمانی تمایل به همکاری و مشارکت در اجرا را دارد در طرح ذکر گردد.
    (هر چقدر هزینه اجرای طرح کمتر و مخاطبین بیشتری را در برگیرد اولویت انتخاب بالاتری را خواهد داشت).
- طرح ارسالی بصورت لوح فشرده و در محیط Word تهیه شود.
- مشخصات کامل شناسنامه ای، ‌آدرس کامل پستی منزل و یا در صورت اشتغال محل کار، تلفن همراه و تلفن ثابت همراه با ارائه طرح الزامی است.
    (طرح های ارسالی به طراحان عودت داده نمی شود)

جوایز:
- نفرات اول در هر رشته مبلغ 20میلیون ریال به همراه تندیس و لوح تقدیر
- نفرات دوم در هر رشته 15 میلیون ریال به همراه تندیس و لوح تقدیر
- نفرات سوم در هر رشته 10 میلیون ریال به همراه تندیس و لوح تقدیر
(طرح های منتخب مورد حمایت نیز قرار خواهد گرفت)

تقویم اجرایی:
- مهلت ارسال آثار 94/3/31h
زمان داوری و انتخاب آثار شهریور ماه سالجاری

نشانی دبیرخانه جشنواره:
- نشانی پستی: تهران، میدان هفتم تیر، خیابان قائم مقام فراهانی، خیابان فجر، ، پلاک 7 طبقه اول، کد پستی 1589746511 ، اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی
- پست الکترونیک: majame@farhang.gov.ir
- پایگاه اینترنتی: majame.farhang.gov.ir
- تلفکس:6- 88318655

 
تصویرساز کتاب های کودک و نوجوان تاکید کرد:
حضور تصویرگران در تولید محصولات فرهنگی ایرانی
علیرضا گلدوزیان در گفت‌وگو با روابط عمومی اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی ایرانی- اسلامی به حضور تصویرگران ایرانی در تولید آثار فرهنگی اشاره کرد و با بیان این مطلب که برای این همکاری دو سویه نیازمند متولی هستیم، گفت: امروزه کوتاهی که در مورد استفاده از کالاهای ایرانی در بازار تولید محصولات فرهنگی به وجود آمده است از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تصویرگران نیست.
وی ادامه داد: متاسفانه کالاهای فرهنگی که در داخل کشور ساخته می‌شوند، مورد توجه قرار نمی‌گیرند و شرایطی نیز برای دیده شدن آنها به وجود نمی‌آید.
این تصویرساز کتاب‌های کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که اگر ادبیات ایرانی به درستی معرفی نشود، تصویرسازی هم آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نمی‌گیرد بنابراین باید به همه عوامل به صورت سلسه‌وار توجه داشته باشیم.
گلدوزیان همچنین یادآور شد: توجه به کالاهای فرهنگی و استفاده از آن برای اولین‌بار است که در کشور ما مورد توجه قرار گرفته است در حالی که در کشورهای دیگر سال‌هاست مورد توجه قرار می‌گیرد و برای آن برنامه‌ریزی مدون صورت گرفته است.
وی ادامه داد: تصویرگران با توجه به تخصصی که دارند و همچنین به دلیل آشنایی با دنیای کودکان می‌توانند در تولید محصولات فرهنگی از جمله لوازم‌التحریر کمک بسزایی داشته باشند.
این تصویرساز کتاب‌های کودک و نوجوان گفت: مشکل اصلی کالاهای فرهنگی داخلی این است که متولی فرهنگی و کسی که برای این هنر هزینه‌ای پرداخت کند،  وجود ندارد در واقع هیچ نهادی از هنر تصویرگری حمایت نمی‌کند.
وی در ادامه تاکید کرد: هیچ کدام از این همه تصویرگری که در داخل کشور صورت گرفته حتی روی خط‌کش‌ها و مدادها استفاده نشده است. متاسفانه جامعه ما آدم‌های راحت طلبی هستند و سرمایه خود را به چین می‌برند و با برچسب آنها کالاها را وارد کشور می‌کنند در حالی که چینی‌ها و کره ای‌ها هیچ وقت چنین کاری را انجام نمی‌دهند.
گلدوزیان همچنین گفت: وقتی خودمان این همه تولیدکننده داخلی داریم چرا کودکان ما باید از کالاهای چینی استقبال کنند و در اولویت خرید آنها محصولات چینی قرار داشته باشد. چرا شخصیت‌های مورد علاقه کودکان نباید توسط یک ایرانی خلق شده باشد. ما احتیاج به یک متولی داریم تا فضایی ایجاد شود تا از تصویرگران ایرانی برای تولیداتمان استفاده کنیم.
اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی ایرانی- اسلامی به همت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت سازمان زیباسازی شهرداری تهران، شهریور ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.
 
حمایت شورای نظارت بر اسباب بازی از جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی
 دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی  حمایت همه جانبه خود را از برگزاری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی و اسلامی اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی و اسلامی، با توجه به پرداخت این دوره از جشنواره به مفهوم کودک و خانواده و تاکیدی که بر جایگاه اسباب بازی ، نوشت افزار و وسایل سرگرمی به عنوان کالای تاثیرگذاری فرهنگی بر آینده کودکان دارد؛ دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب بازی حمایت خود را از این جشنواره اعلام کرد.
در جلسه ای که با حضور داریوش رضوانی دبیر جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی – اسلامی و محمدحسین فرجو دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی‌ برگزار شد، به برگزاری مستمر این جشنواره تاکید و مقرر شد علاوه بر حمایت از این جشنواره، شورای نظارت بر اسباب بازی پلی میان تولیدکنندگان و طراحان اسباب بازی و دبیرخانه این جشنواره باشند.
بازی و فرآیندهای آن برای کودکان یک واقعیت است و کودکان از طریق بازی تجارب ارزنده ای را کسب می‌کنند. اگر چه بازی‌های کودکانه یکی است اما محتوای بازی ها تا حدود زیادی به شرایط فرهنگی محل زندگی افراد بستگی دارد و بخشی از هویت فرهنگی و ارزشی هر ملت را از خلال بازی ها و اسباب بازیهای شان می توان شناخت.
اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی ایرانی- اسلامی به همت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت سازمان زیباسازی شهرداری تهران، شهریور ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:
توجه  به کالاهای فرهنگی موجب رونق اقتصادی  می شود
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است که از طریق تولید و خودکفایی کالاهای فرهنگی کشورمان می توانیم فرهنگ کشورمان را صادر کنیم و بدین طریق به کشورهای دیگر نشان دهیم که تولیدات فرهنگی مان تا چه اندازه غنی است.
به گزارش روابط عمومی جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، لاله افتخاری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تولید و توجه به کالاهای فرهنگی در کشور می تواند موجب رونق اقتصادی شود گفت: مردم ما نیازمند استفاده از کالاهای فرهنگی هستند و اگر به نیاز آنها به خوبی پاسخ داده شود از آن استقبال می کنند.
وی در ادامه افزود: توجه به این مقوله موجب اشتغال می شود ضمن اینکه فرهنگ بومی کشور را نیز حفظ می کند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: از طریق تولید و خودکفایی کالاهای فرهنگی کشورمان می توانیم فرهنگ کشورمان را صادر کنیم و بدین طریق به کشورهای دیگر نشان دهیم که تولیدات فرهنگی مان تا چه اندازه غنی است.
افتخاری ادامه داد: در غیر اینصورت شاهد موج انبوهی از کالاهای بیگانه در کشور خواهیم بود و بدین صورت فرهنگ کشورمان را از دست می دهیم  و این امرآسیب جدی به ما می زند.
وی ادامه داد: ‌از جمله راه هایی که در این امر تاثیر فراوان دارد تنوع در تولیدات فرهنگی مان است زیرا تنوع موجب جذابیت کالاها می شود و بدین صورت مردم از کالاهای فرهنگی خودمان به جای کالاهای بیگانه استفاده می کنند و بهره می برند.
عضو کمیسیون فرهنگی  در ادامه خاطرنشان کرد:بسیاری از مردم دلیل استفاده از کالای خارجی را دوام و کیفیت بالای آن ذکر می کنند که استفاده از آن را به صرفه و مطلوب می سازد. اما باید بدانیم که کالای فرهنگی کشور خودمان کیفیت بالاتر و قدمت بیشتری دارد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین گفت: خوشبختانه کشوری هستیم که  از نظر فرهنگی بسیار غنی هستیم و می توانیم فرهنگمان را به واسطه تولیدات متنوع به کشورهای دیگر صادر کنیم.
افتخاری با بیان اینکه باید از تولیدات فرهنگی کشورمان حمایت شود گفت: به نظرم باید به تولیدکنندگان یارانه داده شود و یا نمایشگاه هایی برای تولیدات آنها برگزار شود. این ها از جمله مواردی است که باعث دیده شدن و توجه به آثار آنها می شود.
وی ادامه داد: البته علاوه بر موارد ذکر شده باید اطلاع رسانی های گسترده ای نیز در این زمینه صورت گیرد و در کنار آن هدایت گری ها هم قوی باشد و با توجه به ظرفیت و پتانسیل هایی که در اقوام ایرانی وجود دارد می تواند بازاریابی خوبی صورت پذیرد و بدین صورت کالاهای فرهنگی به خوبی به فروش برسد.
افتخاری با بیان اینکه جشنواره ها در این امور نقش به سزایی دارند گفت: زمانیکه برای تولیداتمان جشنواره برگزار می کنیم موجب می شود تا تولیدکنندگان آثارشان را برای دیده شدن به جشنواره ها بفرستند و همین امر به آنها کمک می کند تا مصرف کنندگان با آثار آنها آشنا شوند و از آنها استفاده کنند.


داریوش رضوانی:
کودک و خانواده ایرانی نیاز به کالای فرهنگی ایرانی دارد
داریوش رضوانی معتقد است اگر از همان ابتدا کودکان را با فرهنگ اسلامی و ایرانی آشنا و در مقابل هجمه فرهنگی مقاومشان کنیم، آسیب‌پذیری کمتری خواهند داشت.
به گزارش روابط عمومی نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی و اسلامی، معاون اجرایی این جشنواره گفت:‌ یکی از سیاست‌های کلی نظام اسلامی ما با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری موضوع خودکفایی در عرصه‌های مختلف به ویژه در حوزه فرهنگ است و همانطور که می‌دانید کالاهای فرهنگی مانند کتاب، لوازم‌التحریر و بازی‌های رایانه‌ای حاوی پیام‌هایی هستند، بنابراین باید کاری کنیم تا این کالاها برگرفته از الگوهای ایرانی و اسلامی باشد و بدین صورت می‌توانیم به انتقال فرهنگ به معنای صحیح آن کمک کنیم.
رضوانی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از نمادهایی که از نظر ما مروج فرهنگ غربی است؛ در دل اسباب‌بازی، لوازم‌التحریر و بازی‌های رایانه‌ای رسوخ پیدا می‌کند و ناخودآگاه خانواده‌ها و ذهن کودکان ما را درگیر می‌کند. بنابراین باید راه چاره‌ای برای آن پیدا کرد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: از آنجایی که سال گذشته به عنوان سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام‌گذاری شده بود جشنواره‌ای با عنوان جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی و اسلامی طراحی شد تا در زمینه فرهنگی نیز رسالتمان را انجام دهیم؛ ضمن اینکه محصولاتمان برگرفته از نشانه‌های ایرانی و اسلامی باشد که خوشبختانه گام خوبی است و شاهد استقبال خوبی در این حوزه هستیم.
وی گفت: از آنجایی که فرصت برای خلق و ارائه این آثار محدود بود به درخواست موسسات و افراد فعال در این عرصه فراخوان را تمدید کردیم تا فرصتی باشد و بتوانند آثارشان را عرضه نمایند و امیدواریم جشنواره به اهداف عالی خود برسد.
رضوانی با بیان اینکه این جشنواره قطعا تاثیر بسیار زیادی بر نسل کودک خواهد داشت، افزود: اگر از همان ابتدا کودکان را با فرهنگ اسلامی و ایرانی آشنا کنیم و در مقابل هجمه فرهنگی مقاومشان کنیم، آسیب‌پذیری کمتری خواهند داشت.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری امسال در دیدار با کارگردان عزیز فرمودند وقتی محصولات مناسب و مطلوب در کشور داریم؛ لزومی ندارد محصولات مشابه آن را از خارج وارد کنیم؛ چرا که باعث بیکاری جوانان و کارگران ایرانی می‌شود و به نوعی اتلاف سرمایه‌ها است؛ بنابراین در این حوزه باید آحاد جامعه توجیه شوند و بپذیریم که محصولات تاثیرگذار فرهنگی ما از قبیل لوازم‌التحریر ، کتاب و اسباب بازی برگرفته از الگوی ایرانی و اسلامی باشد و ما در این زمینه ظرفیت بسیار بالایی داریم . وقتی ما سرمایه های ارزشمندی داریم چرا به آنها رجوع کنیم . درگذشت بزرگان و مفاخر ما، داستان ها و افسانه های ایرانی و اسلامی بهترین فرصت را فراهم می آورد تا طراحان و تولیدکنندگان در قالب اسباب بازی و نوشت افزار آنها را ارائه نمایند.
رضوانی با بیان اینکه آثار قابل توجهی از سطح کشور به دبیرخانه رسیده است، افزود: در این جشنواره در وهله اول آثار شناسایی و جمع‌آوری می‌شود، پس از آن هیات داوران آنها را انتخاب می‌کند و در مرحله بعد تندیس جشنواره و جوایز نقدی به رتبه‌های اول تا سوم اهدا می‌شود.
وی یادآور شد: در این جشنواره سعی داریم تا برای ثبت آثار به تولیدکنندگان کمک کنیم و در سال‌های آینده با رایزنی که با  مراکز و نهادهی مختلف خواهیم داشت.
دبیر جشنواره در پایان یادآور شد: جشنواره های از این دست در حال برگزاری است و نمایشگاه هایی برپا شده  و مراکز و موسساتی نیز فعال شدند که ما در همین ایام رایزنی هایی برای همکاری و مشارکت در جشنواره به آنها رسیده ایم و امیدوار شدیم و مطمئن هستیم برگزاری این جشنواره شروع خوبی برای همدلی و همراهی دولت و ملت که هم از کیان فرهنگی خود دفاع کنیم و هم آموزه های ایرانی و اسلامی خود را به نسب امروز و آینده معرفی نماییم و حتی در آینده در جهت انتقال آن به سایر ملت ها گام برداریم و بازار جهانی را تحت تاثیر کالاهای فرهنگی خود قرار دهیم و حتی در آینده در جهت انتقال آن به سایر ملت ها گام برداریم و بازار جهانی را تحت تاثیر کالاهای فرهنگی خود قرار دهیم.

 

نصرالله پژمان‌فر:
تولید کالاهای فرهنگی همت جهادی می‌خواهد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی معتقد است که کالاهای فرهنگی ایرانی به لحاظ ساختار و کیفیت مشکلی نداشته و این عرصه نیازمند حمایت نهادهای دولتی، تبلیغ  و همچنین همت جهادی تولیدکنندگان است.
«نصرالله پژمان‌فر» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روابط عمومی جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با رویکرد ایرانی – اسلامی گفت: باید توجه داشت که عمده مسائل و مشکلات کشور ریشه در رویکرد فرهنگی دارد، به همین دلیل برای برطرف کردن مشکلات نیازمند زمان بیشتری هستیم چرا که کارها و فعالیت‌های فرهنگی در طولانی‌ مدت نتیجه خود را می‌دهد.
وی ادامه داد: نهادینه کردن مسائل فرهنگی باید از کودکی آغاز شود. همانطور که وقتی از کودکی می‌خواهیم که خانه‌ای را نقاشی کند، ‌خانه‌اش سقف شیروانی دارد و این در حالی است که همه خانه‌ها این گونه نیستند و تنها این مدل نقاشی کردن از خانه، بر روی ذهن کودک حک و ماندگار شده است. انجام امور فرهنگی و نهادینه کردن فعالیت‌های فرهنگی نیز این گونه است.
عضو کمیسیون فرهنگی کشور در ادامه به تاثیرپذیری از فرهنگ دیگر کشورها اشاره کرد و یادآور شد: متاسفانه تاثیری که کشور ما از فرهنگ کشورهای دیگر گرفته به اندازه‌ای زیاد است که حتی در انتخاب مصادیق هم دیده می‌شود و این آسیبی جدی است که در طولانی‌مدت به فرهنگ ایرانی-اسلامی زده شده است.
پژمان‌فر با بیان اینکه ذائقه‌ها بسیار تغییر کرده است، عنوان داشت: در کشور ایران زندگی می‌کنیم اما کاملا تحت تاثیر فرهنگ غربی قرار داریم و برای تحول فرهنگی نیاز به کارهای عمیق فرهنگی داریم و متاسفانه درباره این موضوع رویکردها به جای آنکه بیشتر کیفی باشد، کمی است. به همین دلیل نتوانسته‌ایم در برابر تغییر ذائقه‌ها مقاومت داشته باشیم.
وی ادامه داد: این درحالی است که کالاهای فرهنگی ما از نظر محتوا و شکل هیچ‌گونه نقصی ندارند و تنها مشکل این است که درباره این موضوع، تبلیغات درستی صورت نگرفته است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تولیدکنندگان کالاهای داخلی نیاز به حمایت دارند، گفت: حمایت‌های جدی و برگزاری نمایشگاه‌های مختلف برای این تولیدکنندگان باید وجود داشته باشد ضمن اینکه باید به آنها یارانه و سوبسید برای فعالیت فرهنگی داده شود؛ در این صورت است که کالاهای فرهنگی ایرانی در سبد مصرفی خانوارها قرار می‌گیرد و در یک زمان مطلوب سلیقه و ذائقه‌ها به سمت تولید داخلی گرایش پیدا می‌کند.
پژمان‌فرادامه داد: باید تولیدکنندگان را تشویق کرد و برای آنها برنامه‌ریزی داشته باشیم نه در حرف و شعار بلکه به صورت واقعی و عملیاتی داشته باشیم. در این مورد ظرفیت‌هایی چون آموزش و پرورش و همچنین شوراهای شهر می‌توانند کمک‌کننده و تاثیرگذار باشند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین این امر نیاز به کار جهادی دارد تا به صورت جدی دنبال شود و قطعا نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت.
اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی – اسلامی شهریورماه سال جاری به همت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان زیباسازی شهرداری تهران برگزار می‌شود.

 
عضو کمیسیون آموزش مجلس:
کالاهای ایرانی نیاز به بسته بندی بهتری دارند
باید زمینه های لازم برای استفاده از کالاهای ایرانی فراهم شود
عضو کمیسیون آموزش مجلس معتقد است که باید زمینه های لازم برای استفاده از کالاهای ایرانی فراهم شود یعنی ابتدا خود مردم کشورمان را به سمت استفاده از کالاهای ایرانی سوق دهیم و بعد بتوانیم این کالاهای فرهنگی مان را به کشورهای دیگری هم صادر کنیم.
به گزارش روابط عمومی جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی- اسلامی، سید محمدباقر عبادی عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: کالاهای ایرانی که ساخت ایران هستند کمک زیادی به تولید داخل می کند ضمن اینکه به واسطه تولید این نوع کالاها تعداد زیادی از جوان ها مشغول به کار می شوند.
وی در ادامه افزود: باید توجه داشت که بسیاری از کالاهای ایرانی از نظر کیفیت سخت افزاری و نرم افزاری بسیار مرغوب تر از کالاهای خارجی هستند اما مردم آگاهی لازم برای استفاده از این نوع کالاها را ندارند . اکثر کالاهای خارجی که وارد کشور می شوند با خود پیام فرهنگی به دنبال دارند که مصداق تهاجم فرهنگی است این درحالیست که بر کالاهای داخلی نظارت بیشتری وجود دارد.
عضو کمیسیون آموزش مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم کشورمان را آباد کنیم و سیر تکاملی را برای آن رقم بزنیم باید ابتدا نگاه وی‍‍ژه ای به کالاهای ایرانی داشته باشیم ضمن اینکه مسئولان باید جلوی واردات بی رویه را بگیریم زیرا بسیاری از کارخانه ها رو به تعطیلی است و باید با مدیریت صحیح جلوی آسیب ها را بگیریم .
عبادی با بیان اینکه مصرف گرایی مطلوب نیست و آسیب می زند گفت:‌مصرف گرایی به نوعی تزلزل بیش از اندازه است و مشخصه فرهنگ غربی است بنابراین باید توجه داشته باشیم که نگرشمان ایرانی و اسلامی باشد.
وی با بیان اینکه کالاهای ایرانی در سبد خانواده های ایرانی کم قرار می گیرد گفت: یکی از نکات قابل توجه در مورد این موضوع این است که کالاهای فرهنگی ایرانی بسته بندی و بازاریابی خوبی ندارند. اینکه کالایی تولید شود بخش کوچکی از یک کار است و باید کارهای بیشتری برای دیده شدن آن انجام گیرد.
عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه تسخیر بازار هنر می خواهد، یادآور شد: گاهی کالایی مرغوب نیست اما بسته بندی هایی دارد که افراد را به استفاده از آن سوق می دهد و استفاده بیش از اندازه مردم کشورمان از کالاهای خارجی هم دلیل عمده اش همین موضوع است .
وی خاطرنشان کرد: اگر دقت کرده باشید مردم کشور آلمان زمانیکه به کشور دیگری می روند و می خواهند کالایی را خریداری کنند به دنبال کالایی از کشورمان خودشان می گردند . به فرض اینکه اگر هم قرار است از فرهنگ غرب الگوبرداری کنیم باید این موارد را الگوبرداری کنیم.
عبادی ادامه داد: کالاهای فرهنگی کشور ما اغلب کالاهای با کیفیت و خوبی هستند اما نیاز به تبلیغ بیشتری دارند و همچنین همانطور که در اشاره کردم نیاز به بسته بندی های شکیل تری دارند تا مخاطب ایرانی را جذب کند.
وی خاطرنشان کرد: باید زمینه های لازم برای استفاده از کالاهای ایرانی فراهم شود یعنی ابتدا خود مردم کشورمان را به سمت استفاده از کالاهای ایرانی سوق دهیم و بعد بتوانیم این کالاهای فرهنگی مان را به کشورهای دیگری هم صادر کنیم.
 

حضور پررنگ شکرستان در جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی
«اسکندر بزرگ» به جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی رسید
 «شکرستان» و «زوزو» محصولات حوزه هنری در حوزه اسباب‌بازی و لوازم‌التحریر در جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی حضور فعالی خواهند داشت.
به گزارش روابط عمومی جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، مرکز مطالعات و تولیدات انیمیشن حوزه هنری با ارئه آثار خود به جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی – اسلامی حضور فعالی در این جشنواره داشته است.
این مرکز که محصولاتی همچون «شکرستان» و «زوزو» را تولید و عرضه کرده است، نمونه‌های تازه و جدیدی را که قرار است به تولید انبوه برسند، به جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی ارسال کرده است.
عروسک، دفترچه یادداشت، دفاتر نقاشی و مداد، کیف و کفش و... از تولیدات مرکز مطالعات و تولیدات انیمیشن حوزه هنری است که در قالب 43 عنوان در جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی شرکت کرده است و به رقابت با دیگر آثار ارائه شده به این جشنواره خواهد پرداخت.
اختتامیه جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی شهریورماه 94  در تهران برگزار می‌شود.
این جشنواره به همت اداره کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سازمان زیبا سازی شهرداری تهران برگزار گردیده است.
 و اولین دوره آن در حال برگزاری است.
 

دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی:
تولیدکنندگان داخلی حمایت نمی شوند
 دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی درباره استفاده مصرف‌کنندگان ایرانی از کالاهای خارجی گفت: یکی از دلایل عمده این است که قوانین و مقررات متعددی را برای ساماندهی وضع بازار تولید و عرضه اسباب‌بازی داخلی بر روی کاغذ داریم، اما به طور جدی از هیچ یک از تولیدکنندگان داخلی حمایت واقعی انجام نشده است.
محمدحسین فرجو در گفت‌وگو با روابط عمومی اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی ادامه داد: دستگاه‌هایی هم که تا به امروز در این زمینه اقداماتی انجام داده‌اند، تنها رفع تکلیف بوده است و به طور جدی این موضوع را دنبال نکرده‌اند. به عنوان مثال، می‌بنیم شخصی 18 جلد کتاب را در زمینه عروسک‌های بافتنی برای مردم تالیف و وارد بازار کرده است اما زمانی که از او سوال می‌کنیم که چه نهادی از شما حمایت کرد، پاسخ می‌دهد با هزینه شخصی خودم این کار را انجام دادم.
فرجو در ادامه افزود: در حالی که اگر به عقبه این کار نگاه کنیم متوجه می‌شویم که تعداد زیادی از خانم‌ها با استفاده از همین کتاب‌ها عروسک‌هایی را تولید کرده‌اند و با پول آن توانستند خانه‌ای را  اداره کنند و حتی فرزندان خود را به خانه بخت بفرستند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این زمینه اگر هم خواستیم کاری انجام دهیم آن را درون چرخه کاغذبازی انداختیم و به نوعی علاقمندان این حوزه را منصرف کردیم و حرف‌هایمان تنها در حد شعار و حرف مطرح شده و اجرایی نشده است.
دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی همچنین گفت: همانطور که می‌دانید مقام معظم رهبری نیز در حوزه اسباب بازی کودکان و اهمیت آن مطالبی را مطرح کرده‌اند اما متاسفانه دستگاه‌های مرتبط که باید از این حوزه حمایت کنند چنین کاری را انجام نمی‌دهند و به دستورالعمل‌های حمایتی مبنی بر ارایه تسهیلات عمل نمی‌کنند.
فرجو با بیان اینکه تا رسیدن به این جایگاه، فاصله زیادی داریم تا بتوانیم صنعت اسباب‌بازی را شکل دهیم، افزود: یکی از وظایفی که دستگاه‌های دولتی و بخش‌های حمایتی دارند، این است که کمک کنند تا زمینه لازم برای تولیدکننده اسباب‌بازی فراهم و برای توسعه و رشد آن نیز بسترسازی شود آن هم با هدف سهولت و تسریع در امرتولید.
وی همچنین گفت: معاونت فناوری ریاست‌ جمهوری ستادی حمایتی دارد که از تولیدکنندگانی که تولیداتشان بر اساس دانش، پژوهش و تفکر شکل گرفته باشد، حمایت می‌کند. به همین منظور تعدادی از شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه به ستاد معرفی شده‌اند تا پس از تایید معاونت از تسهیلات مالی استفاده کنند.
وی ادامه داد: ما هم درصدد هستیم تا این تفاهمنامه را به نتیجه برسانیم. در واقع این کار موجب می‌شود تا بتوان از نمونه اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های تولیدکنندگان و طراحان را که مجوز ارزیابی دارند و دانش بنیان هستند؛ حمایت صورت بگیرد.
دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی در ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد بودیم که اسباب‌بازی ممنوعه‌ای که از گمرکی متروکه وارد می‌شود در اختیار یک سازمانی قرار می‌گیرد که به نفع دولت به فروش می‌رسد در حالی که باید استعلام کنند که این مهم به خودی خود یک چالش است و هیچکس آن را قبول ندارد.
فرجو یادآور شد: همه این مشکلات موجب می‌شود تا تولیدکنندگان ما به سمت خارج از مرزها برای تجارت بروند البته تجارت اسباب‌بازی هم همراه با نگرانی‌هایی است مبنی بر اینکه کالاهای آنها از بین نرود و با قیمت مناسب در بازار توزیع شود.
وی با بیان اینکه متاسفانه در برخی حوزه‌های تولید اسباب‌بازی توان تولید به لحاظ مواد اولیه و یا تکنولوژی تولید را نداریم، افزود: به عنوان مثال ما نمی‌توانیم ریزپردازنده صدا برای اسباب‌بازی‌ها تولید کنیم؛ اما امروز کشور چین چنین کاری را انجام می‌دهد. البته با افزایش بی‌رویه ارزش دلار  از ریال، موجب شد تا تولیدات اسباب بازی داخلی افزایش پیدا کند.
فرجو ادامه داد: در سال گذشته نزدیک به 400 پرونده ثبتی اسباب‌بازی داشتیم که تا به امروز بی‌سابقه بوده است. قسمتی از مشکلات اسباب‌بازی هم مربوط به حوزه قاچاق است که باید تلاش شود و دستگاه‌های نظارتی اجازه ندهند فضای کودک و نوجوان کشور مورد تهدید قرار گیرد.
دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها بر این مقوله بسیار تاثیرگذار است، گفت: زمانی که تولیدکننده متوجه می‌شود که دستگاهی بحث‌های تشویقی، تسهیلاتی و ترغیبی را مطرح کرده است و برایش این امر مهم شده است، آنها هم آثارشان را در این جشنواره‌ها ارائه می‌دهند و قطعا براي دوره‌های بعد تعداد شرکت‌کنندگان افزایش خواهد یافت و طرح‌های جدید و نو ارائه خواهند داد.
نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی توسط اداره کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی با همکاری سازمان زیبا سازی شهرداری تهران برگزار می شود و تاکنون بیش از 500 اثر به این دبیرخانه جشنواره واصل شده است.
و اختتامیه آن شهریورماه 94  در تهران برگزار می‌شود.

 
خالق «سنجد»:
نگاه منفعت‌طلبانه کیفیت کالاهای ایرانی را پایین آورده است
 سازنده شخصیت عروسکی «سنجد» گفت: وسایل ارتباط جمعی مانند سینما، تلویزیون و هنرهای نمایشی در استفاده از کالاهای فرهنگی ایرانی نقش بسزایی دارد.
محمد اعلمی در گفت‌وگو با روابط عمومی جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی – اسلامی، با اشاره به این که فرهنگ نادرستی در کشور مبنی بر بی‌کیفیت بودن کالاهای ایرانی وجود دارد،‌که درست نیست، گفت: نگاه کارشناسانه‌ای نسبت عرضه و تقاضا در بازار کالاهای فرهنگی وجود ندارد.
عروسک‌ساز شهر موش‌ها با بیان اینکه متاسفانه الگوی مصرف‌گرایی در مردم ایران به وفور دیده می شود، گفت:  دلیل عمده آن به خانواده‌های ایرانی باز می‌گردد زیرا توان اقتصادی زیادی ندارند بنابراین به سمت کالاهای ارزان می‌روند که اغلب این کالاها چینی هستند.
وی درباره برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های کالاهای فرهنگی نیز گفت: برگزاری این نوع جشنواره‌ها قطعا تاثیر مستقیم دارد زیرا سرمایه‌گذارانی داریم که می‌خواهند در این حوزه تولیداتی داشته باشند و جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها به آنها ایده می‌دهد تا کارشان را تبدیل به یک کالای قابل استفاده کنند.
اعلمی ادامه داد: این نوع جشنواره‌ها منبعی الهام دهنده به طراحان و سرمایه‌گذاران است و به نوعی خوراک خوبی برای طراحان و سرمایه‌گذاران این حوزه محسوب می‌شود.
وی در ادامه افزود:‌ کالاهای فرهنگی ایرانی در شروع همیشه از کیفیت خوبی برخوردارند، اما وقتی شناخته و تبدیل به یک برند می‌شوند کیفیت خود را از دست می‌دهند و اینکه کیفیت خوب را ادامه دهند برایشان مهم نیست.
عروسک‌ساز شخصیت «سنجد» در ادامه خاطرنشان کرد: در خارج از کشور ابتدا کارکتر و شخصیت‌ها را بین کودکان جا می‌اندازند و بعد آن را وارد بازار می‌کنند و به همین دلیل هم از نظر اقتصادی سود می‌کنند اما در کشور ما بدون نگاه کارشناسانه اقدام به تولید عروسک می‌کنند.
وی ادامه داد: بدون تردید اگر کالای ایرانی کیفیت داشته باشد، همواره از آن استقبال می‌شود و قیمت هم برای مصرف‌کننده ایرانی مناسب و به صرفه خواهد بود.
این استاد دانشگاه درباره پایین بودن کیفیت کالاهای فرهنگی نیز گفت: نگاه منفعت‌طلبانه و صددرصد تجاری و کوتاه مدت تولیدکنندگان موجب پایین آمدن کیفیت کالاها می‌شود.
اعلمی یادآور شد: اگر خود مسئولان صدا و سیما از یک کالای فرهنگی حمایت کنند و اینکه انحصار تولید کالای فرهنگی در اختیار تولیدکننده‌ها باشد، قطعا وضعیت این حوزه بهتر خواهد بود و باید توجه داشته باشند که موتور محرکه این امر توسط حمایت مادی صورت می‌گیرد.
اعلمی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین کودکان نسل امروز و قبل‌تر داشته باشیم متوجه می‌شویم که کودکان قدیم اسباب‌بازی خود را تا آخرین لحظه‌ای که بتوانند از آن استفاده کنند نگاه می‌داشتند اما کودکان امروز در اتاقشان آنقدر تنوع اسباب بازی زیاد است که نمی‌دانند از کدام یک استفاده کنند.
اختتامیه نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی شهریورماه 94  در تهران برگزار می‌شود.
این جشنواره توسط اداره کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری سازمان زیبا سازی شهرداری تهران برگزار گردیده است و تاکنون بیش از 500 اثر به این جشنواره واصل شده است.

 

حضور عروسک های « داداش رضا و آبجی معصومه»
 در جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی
دبیرخانه جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی میزبان عروسک‌های «داداش رضا و آبجی معصومه» است.
به گزارش روابط عمومی اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی – اسلامی، عروسک‌های «داداش رضا و آبجی معصومه» که با مضامین ملی و مفاهیمی چون ایثار و دفاع مقدس شکل گرفته است، برای ارزیابی داوران و رقابت با سایر تولیدکنندگان به دبیرخانه ارسال شده است.
طراحان این عروسک می‌گوید: ساخت عروسک‌های «داداش رضا» تلاشی در جهت آشنایی فرزندان نوپای ایران اسلامی با قهرمانان ملّی است زیرا احساس می‌شد که «بنتن»ها و «مرد عنکبوتی»ها در ذهن کودکان‌مان قوی‌ترین مردان جهان شناخته می‌شوند؛ و با این حال هیچ تلاش قابل توجّهی از سوی هیچ فرد یا گروهی برای مبارزه با این وضعیّت تأسّف بار به چشم نمی‌خورد.
اختتامیه جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی به همت اداره کل مجامع و تشکلهای فرهنگی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران شهریورماه سال جاری برگزار می‌شود.
تاکنون بیش از 500 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است.
 


مشارکت حوزه هنری در جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی
 حوزه هنری استان تهران در بخش‌های مختلف جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی – اسلامی حضور چشم‌گیری خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی و اسلامی، در دیدار مدیران حوزه هنری استان تهران و مدیران جشنواره مقرر شد تا در ترکیب هیات داوران از افراد صاحب نظر حوزه هنری تهران استفاده شود.
همچنین هماهنگ گردید تا از طریق دبیرخانه، سایت و سیستم پیامکی هوشمند حوزه هنری فعالان این عرصه، برای مشارکت در جشنواره فرا خوانده شوند.
بر پایه این خبر، حوزه هنری استان تهران متعهد شد تا در آیین اختتامیه نسبت به برگزاری بخشی از نمایشگاه جنبی مشارکت فعال داشته باشد؛ ضمن اینکه در شورای سیاست‌گذاری و شورای برنامه‌ریزی جشنواره سال آینده مشارکت و همکاری خواهند داشت.
اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، ایرانی- اسلامی به همت اداره کل مجامع، تشکلها وفعالیتهای فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت سازمان زیباسازی شهرداری تهران، شهریور ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

 
حضور موزه اسباب بازی و عروسک کاشان در جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی
حوزه اسباب بازی و عروسک کاشان با 20 محصول جدید در جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی- اسلامی حضور چشمگیری دارد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، موزه اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی از سال 87 طرح پژوهشی خود را درباره عروسک و اسباب بازی‌های مناطق مختلف ایران آغاز کرده و اینک بخشی از عروسک‌ها، اسباب‌بازی‌های کودکان و بزرگسالان و عروسک‌های خیمه شب‌بازی را مورد پژوهش قرار داده است.
قدیمی‌ترین اشیای این موزه، عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی مربوط به اواسط دوره قاجار است که از روستاهای شهرستان نایین و وسایل شعبده‌بازی متعلق به اواخر دوره قاجار از شهر اصفهان جمع‌آوری شده است.
۱۱۰ عروسک و ۱۰۰ اسباب‌بازی متعلق به مناطق مختلف ایران از جنوب کشور تا خراسان و آذربایجان، کردستان، مناطق مرکزی، گیلان، مازندران و سیستان و بلوچستان به همت امیر سهرابی، طراح و مدیر موزه نخستین اسباب‌بازی و عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی برای نمایش در این موزه‌ تاکنون جمع‌آوری و آماده‌سازی شده است.
جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی به همت اداره کل مجامع، تشکلها وفعالیتهای فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت سازمان زیباسازی شهرداری تهران، شهریور ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.
 

حسین فتاحی نویسنده کتاب کودک:
تیراژ پایین قیمت تمام شده کتاب را بالا می برد
حسین فتاحی نویسنده کتاب کودک با بیان اینکه فرهنگ کتاب خواندن در خانواده ها جا نیافتاده است گفت: همانطور که می دانید کودک از والدین خود الگو برمی دارد و متاسفانه در خانواده های ما کمترین زمان صرف کتاب خواندن می شود.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، وی ادامه داد: فرهنگ کتابخوانی در خانواده ها نهادینه نشده است یعنی درواقع کودک در خانواده الگویی برای این امر ندارد و مشکل دیگر این است که کتاب های جذابی هم وجود دارد تا کودکان همانطور که وقت زیادی را صرف آی پد و لب تاب می کنند به خواندن کتاب بپردازند.
این نویسنده کتاب کودک خاطرنشان کرد: در دوره ای زندگی می کنیم که رقیب های زیادی برای سرگرمی کودکان وجود دارد و جای کتاب را گرفته اند . آنقدر بازی های جذاب و متفاوت وجود ارد که جایی برای کتاب باقی نمی ماند ضمن اینکه کتاب دسترس کودکان وجود ندارد
فتاحی همچنین گفت: علاوه بر مشکلات مطرح شده کتاب کودک ویترین خوبی هم در کشور ندارد البته وزارت ارشاد اعلام کرده که باید ویترین مناسبی برای کتاب ها مخصوصا کتاب های کودک در کشور داشته باشیم اما تا به امروز آنطور که باید و شاید عملی نشده است.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب هم در این مورد تاکیداتی داشتند مبنی بر اینکه باید تمهیداتی برای پخش و گسترش کتاب ها اندیشیده شود. به نظرم بهتر است همانطور که در هر محله ای پاساژهای زیادی برای تامین مایحتاج ما وجود ارد چنین جاهایی برای کتاب هم وجود داشه باشد.
این نویسنده کتاب کودک گفت: باید مرکزی برای اطلاع رسانی کتاب ها برای کودکان و نوجوانان وجود داشته باشد تا کودک با مراجعه به آنجا در جریان کتاب های موجود قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه تلویزیون و سینمای ما هم همه موارد را به تصویر می کشند به جز کتابخوانی. باید توجه داشت که همه ی موارد خود به خود در ذهن کودک اثر می گذارد تا آنجا که کودک تصور می کند کتاب مهم نیست.
فتاحی ادامه داد: این ها همه مواردی است که مدیران فرهنگی در سطح کلان باید به آن توجه داشته باشند ضمن اینکه مراکزی مانند آموزش و پرورش، صدا و سیما و وزارت علوم باید کتاب را در برنامه خود قرا دهند و به کودکان ما بیاموزند که جایگاه کتابخوانی در کشور ما تا چه اندازه اهمیت دارد.
این نویسنده کودک همچنین گفت: همانطور که می دانید در سال های اخیر کتاب هایی تحت عنوان کتاب های حمام و خواب برای کودکان تولید شده است که با استقبال خوبی هم مواجه شده اما باید قبول داشته باشیم که با پخش سنتی نمی توان این کتاب ها را در اختیار مخاطبان قرار دهیم.
وی ادامه داد: نکته دیگر این است که این نوع کتاب ها تنها در تهران توزیع می شوند و در شهرهایی مانند اصفهان، شیراز، مشهد و ... توزیع نمی شوند درحالیکه این کتاب ها نیاز همه کشور است.
فتاحی با بیان اینکه تیراژ پایین، قیمت تمام شده کتاب را بالا می برد گفت: اگر بتوانیم از جمعیت یک میلیون نفری کودکان، نیاز 10 درصدشان را تامین کنیم آنوقت موفق بوده ایم.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به
آدرس http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.

 
جعفر ابراهیمی نویسنده کودک و نوجوان:
ادبیات می تواند کودکان را به کتابخوانی عادت دهد
جعفر ابراهیمی درباره کتاب سازی کتاب کودکان و نوجوانان گفت: متاسفانه گاهی شاهد کتاب سازی هایی هستیم که هیچ زحمتی برای کتاب ها که خلاقیتی در آنها وجود داشته باشد نیستیم.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، وی ادامه داد: این نوع کتاب ها بیشتر جنبه سودآوری دارد، و گاهی هم دیده شده متون قدیمی را برمی دارند و به زبان ساده تبدیل می کنند و این را کتابسازی می دانند درحالیکه این کتابسازی نیست زیرا زحمت زیادی برای تهیه آن کشیده نشده است.
این نویسنده کودک همچنین گفت: اگر فکر مثبتی به دنبال این کتاب سازی باشد و با اصول و شناخت دنیای کودکان و نوجوانان ساخته شده باشد قطعا کاری ارزنده خواهد بود.
ابراهیمی ادامه داد: برخی معتقدند نباید کتاب را به صورت کالا و اسباب بازی درآورد درحالیکه برای گروه سن پایین برای اینکه کودکان به کتاب خواندن علاقمند شوند خوب است کتاب هایی با این محتوا داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: برخی کتاب ها شکلی سه بعدی دارند که برای کودکان بسیار جالب است زیرا به کودکان خلاقیت می دهد و بسیار بهتر از وسائلی مانند آی پد و تلفن است زیرا به واسطه آن وقت کودکان نیز بیهوده هدر نمی رود و از نظر جسمی هم آسیب نمی بینند.
این نویسنده کودک با بیان اینکه باید کمتر به آمار و ارقام فکر کنیم گفت: معمولا دولت ها بیشتر دوست دارند آمار بدهند درحالیکه باید به این نکته توجه داشته باشیم که؛ تا کتابی تجدید چاپ نشود و وارد جامعه نشود مردم آنها را نمی خوانند.
ابراهیمی ادامه داد: یکی از دلایلی که در دهه 60 کودکان بیشتر کتاب می خواندند این بود که حق انتخاب بیشتری داشتند زیرا تیراژ کتاب بالا بود اما امروز دیگر کتابی تجدید چاپ نمی شود ضمن اینکه ناشران هم به سمت چاپ کتاب های لوکس رفته اند.
وی همچنین خاطرنشان کرد: امروز در کتابخانه های ما بیشتر کتاب های مذهبی و تاریخی دیده می شود و کتاب های ادبی تعدادشان بسیار کم است درحالیکه ادبیات می تواند کودکان را به کتابخوانی عادت دهد.
ابراهیمی گفت: نیاز روحی کودکان این است که کتاب داستان بخواند مخصوصا کتاب های افسانه ای. اگر توجه کرده باشید دلیل استقبال هری پاتر در ایران هم داستان هایی است که کودکان و نوجوانان دوست دارند.
وی با بیان اینکه برخی ناشران کتاب های خواب و حمام منتشر می کنند گفت: دولت باید از این ناشران حمایت کند زیرا این کتاب ها دوام بیشتری دارند و خانواده می توانند این کتاب ها را برای فرزندان بعدی شان هم نگه دارند به همین دلیل هم قیمت این نوع کتاب ها بالا است و خرید آن برای همه اقشار جامعه امکان پذیر نیست.
ابراهیمی ادامه داد: باید تمهیداتی اندیشیده شود تا این نوع کتاب ها با قیمت ارزانتری وارد بازار شود و در معرض استفاده عموم مردم قرار گیرد و حتی گاهی این کتاب ها را می توان به صورت جایزه به کودکان بدهیم.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.


 
شورای سیاستگزاری جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی تشکیل جلسه داد
شورای سیاستگذاری روز سه شنبه 94/6/17 به ریاست جناب آقای دکتر صالحی معاون محترم امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.
در ابتدای جلسه دکتر صالحی به روند شکل گیری این جشنواره و اهداف آن اشاره نمودند و نامگذاری سال 93 به نام سال اقتضاد، فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی را آغازگر این رویداد فرهنگی دانستند. ایشان با مأموریت معاونت امور فرهنگی به حوزه کتاب و نظارت بر اسباب بازی و سرگرمی ها و همچنین واسط بودن نوشت افزار در این مقوله را از دلایل شکل گیری جشنواره اشاره کردند. وی همچنین اهمیت کتاب و اسباب بازی و نوشت افزار بعنوان مهمترین ابزار و کالاهای فرهنگی مورد نیاز خانواده ها یادآور شد و اینکه باید در راستای اقتصاد مقاومتی و پاسخگویی به نیاز کشور بر اساس الگوی ایرانی و اسلامی از ایده ها و طرح ها و خلاقیتها حمایت کنیم پرداختند. در ادامه جلسه گزارش دبیرخانه اولین جشنواره و میزان آثار اسلامی ارائه گردید.
داریوش رضوانی دبیر اجرایی جشنواره به تمدید دو مرحله ای جشنواره به دلیل تازگی این جشنواره و ضرورت هماهنگی با تشکل ها و موسسات و افراد صاحبنظر جهت غنای بیشتر جشنواره اشاره نمود. و گفتگو با چهره های فرهنگی و تأثیرگذار را مهم شمرد و تعداد آثار رسیده در سه بخش کتاب، نوشت افزار و اسباب بازی را 1800 اثر عنوان نمود که 800 اثر آن واصل و بقیه بصورت عکس و کانسبت دریافت شده است.
در ادامه جلسه اعضای شورای سیاستگذاری دیدگاهها و نظرات خود را درخصوص جشنواره اول و چشم انداز آینده جشنواره بیان نمودند.
در جلسه شورای سیاستگذاری آقایان دکتر صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر کفاش معاون پژوهشی وزارت آموزش و پرورش، مهندس کاظمی مشاور اقتصادی وزیر ارشاد، آقای محمدزاده مشاور وزیر و مدیر کل روابط عمومی، آقای قدیانی نماینده ناشران کودک و نوجوان، آقای رضوانی دبیر اجرایی جشنواره و آقای حسینی پور مشاور معاونت امور فرهنگی و نیز معاون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور حضور داشتند.
 

اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی منصوب شدند
به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی طی احکام جداگانه ای از سوی آقای دکتر صالحی معاون امور فرهنگی،
آقایان دکتر علی فریدونی، دکتر محمود صلاحی، مهندس مرتضی کاظمی، دکتر غلامرضا خلیل ارجمندی، علیرضا حاجیان زاده، محمد جعفر محمدزاده، علی اصغر سیدآبادی، دکتر حمیدرضا کفاش، همایون امیرزاده، داریوش رضوانی، نیکنام حسینی پور، نادر قدیانی، فاضل نظری به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی منصوب گردید.
لازم به یادآوری است اولین دوره جشنواره در حال برگزاری است و به زودی فراخوان دومین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی در حوزه کتاب، نوشت افزار و اسباب بازی و سرگرمی اعلام خواهد شد.

 
دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی:
برگزاری جشنواره ها تولید کنندگان داخلی را ترغیب می کند
دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها در افزایش تولیدات داخلی تاثیرگذار است گفت: زمانی که تولید کننده متوجه می شود که دستگاهی بحث های تشویقی، تسهیلاتی و ترغیبی را مطرح کرده است و برایش این امر مهم شده است آنها هم آثارشان را در این جشنواره ها ارائه می دهند و قطعا برای دوره های بعد تعداد شرکت کنندگان افزایش خواهد یافت.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی با بیان این مطلب ادامه داد: یکی از دلایل استفاده مصرف کنندگان ایرانی از کالاهای خارجی این است که قوانین و مقررات متعددی را بر روی کاغذ داریم اما از هیچ یک از تولیدکنندگان داخلی حمایت واقعی انجام نمی دهیم.
محمدحسین فرجو ادامه داد: دستگاه هایی هم تا به امروز در این زمینه اقداماتی را انجام داده اند تنها رفع تکلیف بوده است. به عنوان مثال، می بنیم شخصی 18 جلد کتاب را در زمینه عروسک های بافتنی برای مردم تالیف و وارد بازار کرده است اما زمانیکه از او سوال می کنیم که چه نهادی از شما حمایت کرد پاسخ می دهد با هزینه شخصی خودم اینکار را انجام دادم.
فرجو در ادامه افزود: درحالیکه اگر به عقبه اینکار نگاه کنیم متوجه می شویم که تعداد زیادی از خانم ها با استفاده از همین کتاب ها عروسک هایی را تولید کردند و با پول آن توانستند خانه ای را  اداره کنند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این زمینه اگر هم خواستیم کاری انجام دهیم آنرا درون چرخه بروکراسی انداختیم وبه نوعی علاقمندان این حوزه را فراری دادیم و حرف هایمان تنها در حد شعار و حرف بوده است.
رئیس شورای نظارت بر اسباب بازی همچنین گفت: همانطور که می دانید مقام معظم رهبری هم در حوزه اسباب بازی فرمایشاتی داشته اند؛ اما دستگاه های مربوطه ای که باید حمایت کنند چنین کاری را انجام نمی دهند.
فرجو با بیان اینکه تا رسیدن به این جایگاه، فاصله زیادی داریم تا بتوانیم صنعت اسباب‌بازی را شکل دهیم، افزود: یکی از وظایفی که دستگاه‌های دولتی و بخش‌های حمایتی دارند، این است که نهادهای مربوطه در این حوزه کمک کنند تا زمینه لازم فراهم و بسترسازی شود.
وی همچنین گفت: معاونت فناوری ریاست‌ جمهوری دارای ستاد حمایت از تولیدکنندگانی که تولیداتشان براساس دانش، پژوهش و تفکری شکل پیدا کرده است؛ است. ما نیز درصدد هستیم تا بتوانیم نمونه اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های تولیدکنندگان و طراحان را به این معاونت معرفی کنیم تا از تسهیلات آن ستاد استفاده کند.
رئیس شورای نظارت بر اسباب بازی در ادامه خاطرنشان کرد: وجود برخی مشکلات و عدم حمایت از تولید کننده داخلی موجب می شود تا تولیدکنندگان ما به سمت تجارت خارجی بروند البته تجارت اسباب بازی هم همراه با نگرانی هایی است مبنی بر اینکه کالاهای آنها از بین نرود و با قیمت مناسب در بازار توزیع شود.
وی با اشاره به اینکه در برخی حوزه های تولید اسباب بازی توان تکنولوژی نداریم ، افزود: به عنوان مثال در کشور خود نمی توانیم ریزپردازنده صدا برای اسباب بازی ها تولید کنیم اما امروز کشور چین چنین کاری را انجام می دهد . ضمن اینکه از زمانیکه ارزش دلار  از ریال پیشی گرفته است موجب شده تا تولیدات اسباب بازی افزایش پیدا کند.
فرجو ادامه داد: در سال گذشته 400 پرونده ثبتی در نورد اسباب بازی داشتیم که  تا به امروز بی سابقه بوده است. قسمتی از مشکلات اسباب بازی هم مربوط به حوزه قاچاق است که باید تلاش شود و اجازه ندهند فضای کودک و نوجوان مورد تهدید قرار گیرد.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.

 

شهرام اقبال زاده نویسنده کودک:
شکل و ظاهر کتاب در کتابخوان کردن کودکان نقش به سزایی دارد
شکل و ظاهر کتاب در کتابخوان کردن کودکان بسیار مهم است.کودکان در کشورهای غربی چشم باز می کنند و با انواع کتاب های جذاب از نظر تصویر، گرافیک و چشم انداز مواجه می شوند و حتی کتاب ها را به صورت اسباب بازی درمی آورند اما در کشور ما چنین چیزی وجود ندارد.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، "شهرام اقبال زاده" نویسنده حوزه کودک با بیان این مطلب گفت: متاسفانه در کشور ما کتاب های شکلی برای کودکان آنقدر گران است که ناشر سراغ آن نمی رود به همین دلیل دولت باید در این زمینه سرمایه گذاری کند.
وی افزود: مجموعه آثاری که با ذهن ، زبان جهانی و ادبیات کودک و نوجوان همخوانی داشته باشد، به عنوان ادبیات کودک و نوجوان محسوب می شود.
اقبال زاده گفت: ادبیات کودک و نوجوان در سیاست گذاری ها همچنان مظلوم است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از متولیان حوزه فرهنگ کشور باید تغییری در وضعیت آن به وجود آورد.
وی ادامه داد: خوشبختانه در این سه دهه در بخش ترجمه آثار خوبی تولید شده است اما در شعر ترجمه هایمان انگشت شمار است.
اقبال زاده افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد نویسنده های ادبیات کودک بیشتر شده و می توان گفت دو نسل نویسنده داستان نویس داریم که بسیار خوب می نویسند و در حوزه کودک و نوجوان آثار خوبی برجای گذاشته اند.
وی تاکید کرد: باید در این زمینه با یک راهبرد ملی و خرد جمعی مبتنی با نظر کارشناسان نهادها و نویسندگان کتاب کودک و نوجوان، جشنواره ای خوب راه بیاندازیم و در آن از کتاب های با طیف گسترده و کیفیت بالا در حوزه کودک بهره مند شویم.
این نویسنده کودک و نوجوان گفت: در حوزه کودک و نوجوان اشعار خوبی سروده شده اما با این حال نسبت به داستان عقب مانده ایم و  نتوانستیم پا به پای داستان پیش برویم.
اقبال زاده ادامه داد: مترجم های زیادی داریم که متون غربی را ترجمه کرده اند اما شعار آثار تالیفی ما در شعر و داستان کم است.
وی ادامه داد: باید بدانیم که دنیای مجازی و اینترنت نباید علیه کتاب و یا جای کتاب را بگیرد زیرا کودکان  در اینترنت سراغ کتاب نمی روند.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.


 
ابوالفضل جلیلی کارگردان سینما:
در سال های اخیر کودکان از کتاب فاصله گرفته اند
چیزی که امروز والدین کودکان باید توجه زیادی به آن داشته باشند این است که  باید کودکان را وادار به کتاب خواندن کنند زیرا در سال های اخیر شاهد بودیم که فاصله زیادی بین کودکان و کتاب بوجود آمده است و این امر ضرر زیادی برای کودکان دارد.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، "ابوالفضل جلیلی" کارگردان سینما با بیان این مطلب گفت: کودکان ما باید از کودکی با لغات و مفهوم آنها آشنا شوند تا در بزرگسالی بتوانند نامه بنویسند و بدانند از کلمات در چه زمانی باید استفاده کنند.
جلیلی افزود: البته نکته قابل تامل این است که حتی بزرگسال های ما نیز به دلیل مشغله های زیاد زندگی رغبتی به کتاب خواندن ندارند و در چنین شرایطی طبیعی است که در دست کودکانمان نیز کتاب نبینیم و آنها با کتاب غریبه باشند. بنابراین باید در این زمینه مسوولان تدابیر لازم را بیندیشند.
وی ادامه داد: به جرات می توانم بگویم که حس و حالی که ما در زمان کودکی داشتیم امروز دیگر در میان کودکان وجود ندارد و به نوعی شادی در کودکان رنگ باخته است.
این کارگردان سینما درباره تفاوت کودکان امروز با زمان گذشته گفت: همانطور که می دانید کودکان امروز با کودکان زمان ما خیلی متفاوت هستند حتی نوع صحبت هایشان هم  فرق می کند.
وی ادامه داد: کودکی زمان ما با بازی های پرتحرکی که انرژی زیادی هم از ما می گرفت؛ سپری شد؛ اما امروز وبه ویژه در سال های اخیر شاهد هستیم که کودکان بیشتر با بازی های مجازی سرگرم هستند. بنابراین با ترویج کالاهای فرهنگی از جمله کتاب های مناسب، بازی های رایانه ای متناسب با کودکان و نوجوانان و حتی نوشت افزارهای داخلی و معرفی آنها به خانواده ها می توان قسمتی از این مشکل را از میان برداشت.
جلیلی گفت: با حمایت از تولید کنندگان کالاهای فرهنگی در کشور و توزیع آثار آنها با قیمت مناسب می توان بسیاری از خانواده ها را به سمت و سوی استفاده از کالاهای داخلی کشاند و از طرفی کودکان و نوجوانان خود را با فرهنگ و تمدن کشور خود مأنوس کرد.
وی در پایان برگزاری جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با رویکرد کودکان و نوجوانان را راهکاری مناسب برای آشنایی کودکان با کالاهای فرهنگی کشور و تاریخ و تمدن ایران دانست.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.


 
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس:
برگزاری جشنواره ها نقش به سزایی در معرفی کالاهای فرهنگی دارد
برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره در معرفی و شناساندن کالاهای فرهنگی در میان مردم بسیار تاثیرگذار است  به شرط آنکه این نمایشگاه ها و جشنواره تنها در تهران برگزار نشود و ضرورت دارد تا در این مورد تمرکز زدایی داشته باشیم.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، "سید علی طاهری" سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این مطلب گفت: دو دلیل عمده برای مصرف کالاهای خارجی در سبد فرهنگی خانواده های ایرانی وجود دارد. ابتدا اینکه در فرهنگ عمومی ما هنوز استفاده از کالاهای داخلی جای مناسب خود را نیافته است و تصورها بر این است که کالاهای ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار نیستند. دوم اینکه تصور بیشتر خانوادها بر این است که اگر می خواهیم کالایی از کیفیت خوبی برخوردار باشد باید خارجی باشد درحالیکه بدین شکل نیست و این نگاه فرهنگی باید عوض شود.
وی افزود: برخی تولیدکنندگان داخلی دغدغه ای برای پایین آوردن قیمت تمام شده کالاها ندارند بنابراین با وجود کیفیت پایین و قیمت بالای کالاها، مردم ترغیب به استفاده از کالاهای فرهنگی خارجی می شوند.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: رسانه ملی، دانشگاه ها ، دستگاه ها و نهادهای مرتبط باید برای تغییر فرهنگ عمومی در استفاده از کالاهای داخلی تلاش کنند زیرا این امر تاثیر بسیاری در فرهنگسازی کشور دارد.
وی درباره وظایف دستگاه ها و نهادها نیز در این زمینه گفت: همه دستگاه ها و نهادهای اجرایی وظیفه دارند استعدادها را شناسایی کنند و از آنها در جهت افزایش تولیدات داخلی حمایت کنند.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: از دیگر مواردی که در این زمینه باید به آن توجه شود؛ مراقبت در واردات کالاها است. برای حمایت از کالاهای داخلی باید جلوی واردات کالاهای مشابه گرفته شود. مسئولان موظف هستند آن دسته از کالاهای فرهنگی را وارد کنند که جنبه سرمایه ای داشته باشد و تنها مصرفی نباشد.
طاهری همچنین خاطرنشان کرد: گاهی کالاهای ایرانی داریم که در حد صادرات در دنیا شناخته شده هستند اما مردم کشور خودمان با این کالاها آشنا نیستند زیرا به اندازه کافی درباره آنها اطلاع رسانی نشده و مردم از وجود چنین کالاهایی بی خبرند.
وی ادامه داد: یکی از راه هایی که مردم می توانند از وجود چنین کالاهایی آگاه شوند برگزاری نمایشگاه ها در شهرهای مختلف است و باید توجه داشته باشیم که این کار موجب می شود تا این کالاها مورد استقبال مردم قرار گیرد و به طور قطع استقبال آنها، در تولید ملی و داخلی تاثیرگذار باشد.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.

 
ابراهیم زاهدی مطلق:
در حوزه کتاب کودک بسیار فقیر هستیم
شکل و قالب کتاب برای کودکان بسیاراهمیت دارد و بسته بندی و ظاهر زیبا نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان را هم جذب می کند و زمانیکه یک کتاب وارد بازار می شود یک کالای فرهنگی محسوب می شود بنابراین باید در شکل ظاهری آن هم نهایت دقت را داشته باشیم.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، "ابراهیم زاهدی مطلق" نویسنده با بیان این مطلب گفت:معمولا جلد، رنگ آمیزی، طرح و گرافیک کتاب کودک را به سمت خود جلب می کند؛ بنابراین می توانیم در این حوزه از افراد متخصص و متبحر در این زمینه بهره بگیریم.
این نویسنده کودک همچنین خاطرنشان کرد: معمولا در سنین پایین کودکان بیشتر توجه شان به شکل و رنگ آمیزی است و با متن و اسم نویسنده زیاد آشنا نیستند و این آشنایی معمولا در سنین بالاتر توسط والدین و کتاب های درسی شان صورت می گیرد.
زاهدی مطلق گفت: در این زمینه پدر و مادرها نقش زیادی دارند زیرا زمانیکه خودشان اهل مطالعه باشند می توانند همان نویسنده ها را به کودکانشان معرفی کنند تا برای مطالعه از کتاب های همان نویسنده ها استفاده کنند.
وی ادامه داد:  با توجه به اینکه نویسنده طراح و گرافیست نیست و در این حوزه نمی تواند صاحب نظر باشد معمولا در مورد کتاب های کودک نویسنده با طراح کتاب در ارتباط است و در جریان شکل ظاهری کتاب قرار می گیرد ضمن اینکه طراح باید متن مورد نظر را بخواند و با توجه به متن نقاشی و طراحی کند.
این نویسنده با بیان اینکه تصویرگران و نقاشان کتاب چیزی بیشتر از نویسندگان نیستند گفت: من معتقدم متن های کتاب های در کشورمان  در حد تصویگری مان است زیرا بسیاری از این کتاب ها و متن ها بدون نقاشی در خارج از مرزها درخشیدند.
وی ادامه داد: البته شاید دلیل بیشتر دیده شدن تصویرها سرمایه گذاری بر روی آنها باشد.
زاهدی مطلق همچنین گفت: البته در نقاشی هایمان آثار بومی هم زیاد دیده می شود درحالیکه در متن ها و داستان هایمان المان های بومی کم دیده می شود.
وی با بیان اینکه کتاب های خواب و حمام بسیار جذاب است گفت: باید بدانیم در هر فرصتی بتوانیم به کودکان کتاب دهیم و آنها را به سمت کتاب خواندن بکشانیم خوب است و والدین در کتاب خواندن کودکان می تواند تاثیر به سزایی داشته باشند.
این نویسنده کودک یادآور شد: این نکته را هم باید درنظر داشته باشیم که امروز موارد و نکته های مهمتری وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود. متاسفانه کتاب های ما در حوزه کودک و نوجوان بسیار کم هستند در چنین شرایطی طبیعی است که کودکان ما به سمت کتاب نروند.
 
محسن پرویز:
عرضه خوب، موجب افزایش مصرف کالاهای فرهنگی کشور در میان مردم می شود
امروز در سبد کالاهای فرهنگی خانواده ها بیشتر کالاهای خارجی دیده می شود و مصداق بارز این موضوع در لوازم تحریری است که از 10 سال پیش تصاویر فانتزی از شخصت های کارتونی بر روی آنها وجود داشت و استدلال فروشندگان این کالاها این بود که این تصاویر پرفروش هستند.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، "محسن پرویز" نویسنده با بیان این مطلب گفت: نمی توان گفت که تنها محصولات خارجی فروش دارد زیرا مشاهده شده که محصولات شکرستان نیز به عنوان کالاهای فرهنگی پا به پای این محصولات جلو می رود و فروش خوبی هم دارد از همین مصداق می توانیم به این نتیجه برسیم که باید پایه ریزی درستی داشته باشیم.
وی افزود: در همه حوزه ها از جمله کالاهای فرهنگی به دلیل اینکه عرضه خوبی وجود ندارد تصور می شود که از کالاهای ایرانی استفاده نمی شود به همین دلیل دور باطلی را طی می کنیم و تحلیل های اشتباهی صورت می گیرد و در نهایت تولید و عرضه کالای ایرانی با مشکل مواجه می شود.
پرویز با بیان اینکه در مورد این امر دو مقوله را باید درنظر بگیریم ادامه داد: ابتدا کمبود کالاهای فرهنگی با نماد ایرانی مناسب و دیگری تبلیغ است. همواره شاهد بودیم تبلیغی که برای کالاهای خارجی صورت می گیرد برای کالاهای ایرانی نمی شود. درحالیکه اگر اطلاع رسانی ها کافی و با كیفیت بالا باشد جامعه از کالاهای ایرانی استقبال می کند.
وی ادامه داد: سازمان ها و نهادهای مربوطه باید بدانند که اگر قرار است از جایی حمایت کنیم باید اولویت خود را بر روی تولیدات داخلی قرار دهیم. در عرصه کالاهای فرهنگی هم به دلیل اینکه با مسائل فرهنگی گره می خورد و در جامعه تاثیرگذار است این موضوع دوچندان می شود.
پرویز افزود: مراکز مربوطه مجاز به تبلیغ و حمایت از کالاهای خارجی نیستند و وظیفه دارند اهتمام به تبلیغ و ترویج کالاهای داخلی کنند.
معاون امور فرهنگی اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تاثیر برگزاری جشنواره هایی برای کالاهای فرهنگی گفت: در صد تاثیرگذاری این جشنواره ها و یا نمایشگاه ها بستگی به اجرا و میزان اهتمامی دارد که در اجرای درست نمایشگاه ها انجام می دهیم که اگر به شکل درست اجرا شود وظیفه تبلیغ و اطلاع رسانی برآورده می شود.
وی ادامه داد: گاهی وارد نمایشگاه هایی می شویم و کالاهایی می بینیم که شاید تا به امروز از وجود آنها مطلع نبوده ایم زیرا اطلاع رسانی های درستی درباره آن کالا نشده است.
این نویسنده افزود: : باید بدانیم که اطلاع داشتن موجب بازار کالا می شود اگر از کالاهای با کیفیت داخلی اطلاعات کافی داشته باشیم می توانیم با هدف خرید آنها، در جریان کیفیت آنها هم قرار بگیریم و توجه داشته باشیم که هرچقدر این آثار کیفیت بالایی  داشته باشد تاثیر بالایی بر روی مصرف کننده خواهد داشت.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.

 

دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی:
برگزاری جشنواره ها تولید کنندگان داخلی را ترغیب می کند
دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها در افزایش تولیدات داخلی تاثیرگذار است گفت: زمانی که تولید کننده متوجه می شود که دستگاهی بحث های تشویقی، تسهیلاتی و ترغیبی را مطرح کرده است و برایش این امر مهم شده است آنها هم آثارشان را در این جشنواره ها ارائه می دهند و قطعا برای دوره های بعد تعداد شرکت کنندگان افزایش خواهد یافت.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی با بیان این مطلب ادامه داد: یکی از دلایل استفاده مصرف کنندگان ایرانی از کالاهای خارجی این است که قوانین و مقررات متعددی را بر روی کاغذ داریم اما از هیچ یک از تولیدکنندگان داخلی حمایت واقعی انجام نمی دهیم.
محمدحسین فرجو ادامه داد: دستگاه هایی هم تا به امروز در این زمینه اقداماتی را انجام داده اند تنها رفع تکلیف بوده است. به عنوان مثال، می بنیم شخصی 18 جلد کتاب را در زمینه عروسک های بافتنی برای مردم تالیف و وارد بازار کرده است اما زمانیکه از او سوال می کنیم که چه نهادی از شما حمایت کرد پاسخ می دهد با هزینه شخصی خودم اینکار را انجام دادم.
فرجو در ادامه افزود: درحالیکه اگر به عقبه اینکار نگاه کنیم متوجه می شویم که تعداد زیادی از خانم ها با استفاده از همین کتاب ها عروسک هایی را تولید کردند و با پول آن توانستند خانه ای را  اداره کنند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این زمینه اگر هم خواستیم کاری انجام دهیم آنرا درون چرخه بروکراسی انداختیم وبه نوعی علاقمندان این حوزه را فراری دادیم و حرف هایمان تنها در حد شعار و حرف بوده است.
رئیس شورای نظارت بر اسباب بازی همچنین گفت: همانطور که می دانید مقام معظم رهبری هم در حوزه اسباب بازی فرمایشاتی داشته اند؛ اما دستگاه های مربوطه ای که باید حمایت کنند چنین کاری را انجام نمی دهند.
فرجو با بیان اینکه تا رسیدن به این جایگاه، فاصله زیادی داریم تا بتوانیم صنعت اسباب‌بازی را شکل دهیم، افزود: یکی از وظایفی که دستگاه‌های دولتی و بخش‌های حمایتی دارند، این است که نهادهای مربوطه در این حوزه کمک کنند تا زمینه لازم فراهم و بسترسازی شود.
وی همچنین گفت: معاونت فناوری ریاست‌ جمهوری دارای ستاد حمایت از تولیدکنندگانی که تولیداتشان براساس دانش، پژوهش و تفکری شکل پیدا کرده است؛ است. ما نیز درصدد هستیم تا بتوانیم نمونه اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌های تولیدکنندگان و طراحان را به این معاونت معرفی کنیم تا از تسهیلات آن ستاد استفاده کند.
رئیس شورای نظارت بر اسباب بازی در ادامه خاطرنشان کرد: وجود برخی مشکلات و عدم حمایت از تولید کننده داخلی موجب می شود تا تولیدکنندگان ما به سمت تجارت خارجی بروند البته تجارت اسباب بازی هم همراه با نگرانی هایی است مبنی بر اینکه کالاهای آنها از بین نرود و با قیمت مناسب در بازار توزیع شود.
وی با اشاره به اینکه در برخی حوزه های تولید اسباب بازی توان تکنولوژی نداریم ، افزود: به عنوان مثال در کشور خود نمی توانیم ریزپردازنده صدا برای اسباب بازی ها تولید کنیم اما امروز کشور چین چنین کاری را انجام می دهد . ضمن اینکه از زمانیکه ارزش دلار  از ریال پیشی گرفته است موجب شده تا تولیدات اسباب بازی افزایش پیدا کند.
فرجو ادامه داد: در سال گذشته 400 پرونده ثبتی در نورد اسباب بازی داشتیم که  تا به امروز بی سابقه بوده است. قسمتی از مشکلات اسباب بازی هم مربوط به حوزه قاچاق است که باید تلاش شود و اجازه ندهند فضای کودک و نوجوان مورد تهدید قرار گیرد.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.

 
لاله افتخاری:
توجه  به کالاهای فرهنگی موجب رونق اقتصادی  می شود
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است که از طریق تولید و خودکفایی کالاهای فرهنگی کشورمان می توانیم فرهنگ کشورمان را صادر کنیم و بدین طریق به کشورهای دیگر نشان دهیم که تولیدات فرهنگی مان تا چه اندازه غنی است.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، "لاله افتخاری" عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تولید و توجه به کالاهای فرهنگی در کشور می تواند موجب رونق اقتصادی شود گفت: مردم ما نیازمند استفاده از کالاهای فرهنگی هستند و اگر به نیاز آنها به خوبی پاسخ داده شود از آن استقبال می کنند.
وی در ادامه افزود: توجه به این مقوله موجب اشتغال می شود ضمن اینکه فرهنگ بومی کشور را نیز حفظ می کند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: از طریق تولید و خودکفایی کالاهای فرهنگی کشورمان می توانیم فرهنگ کشورمان را صادر کنیم و بدین طریق به کشورهای دیگر نشان دهیم که تولیدات فرهنگی مان تا چه اندازه غنی است.
افتخاری ادامه داد: در غیر این صورت شاهد موج انبوهی از کالاهای بیگانه در کشور خواهیم بود و بدین صورت فرهنگ کشورمان را از دست می دهیم  و این امرآسیب جدی به ما می زند.
وی افزود: ‌از جمله راه هایی که در این امر تاثیر فراوان دارد تنوع در تولیدات فرهنگی مان است زیرا تنوع موجب جذابیت کالاها می شود و بدین صورت مردم از کالاهای فرهنگی خودمان به جای کالاهای بیگانه استفاده می کنند و بهره می برند.
عضو کمیسیون فرهنگی  در ادامه خاطرنشان کرد:بسیاری از مردم دلیل استفاده از کالای خارجی را دوام و کیفیت بالای آن ذکر می کنند که استفاده از آن را به صرفه و مطلوب می سازد. اما باید بدانیم که کالای فرهنگی کشور خودمان کیفیت بالاتر و قدمت بیشتری دارد.
وی گفت: خوشبختانه کشوری هستیم که  از نظر فرهنگی بسیار غنی هستیم و می توانیم فرهنگمان را به واسطه تولیدات متنوع به کشورهای دیگر صادر کنیم.
افتخاری با بیان اینکه باید از تولیدات فرهنگی کشورمان حمایت شود افزود: به نظرم باید به تولیدکنندگان یارانه داده شود و یا نمایشگاه هایی برای تولیدات آنها برگزار شود. این ها از جمله مواردی است که باعث دیده شدن و توجه به آثار آنها می شود.
وی ادامه داد: البته علاوه بر موارد ذکر شده باید اطلاع رسانی های گسترده ای نیز در این زمینه صورت گیرد و در کنار آن هدایت گری ها هم قوی باشد و با توجه به ظرفیت و پتانسیل هایی که در اقوام ایرانی وجود دارد، بازاریابی خوبی صورت می پذیرد و بدین صورت کالاهای فرهنگی به خوبی به فروش می رسد.
افتخاری با بیان اینکه جشنواره ها در این امور نقش به سزایی دارند گفت: زمانیکه برای تولیداتمان جشنواره برگزار می کنیم موجب می شود تا تولیدکنندگان آثارشان را برای دیده شدن به جشنواره ها بفرستند و همین امر به آنها کمک می کند تا مصرف کنندگان با آثار آنها آشنا شوند و از آنها استفاده کنند.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید. 
باباوند نویسنده کتاب کودک:
تولید انبوه کالاهای فرهنگی مصرف آنها را افزایش می دهد
برای روی آوری افراد به سمت مصرف کالاهای فرهنگی باید تعداد این کالاها را به ویژه در حوزه کودک و نوجوان افزایش دهیم و همچنین  تیراژ کتاب ها را نیزبالا ببریم تا راحت تر در دسترس خانواده ها قرار گیرد.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، باباوند نویسنده کتاب کودک با بیان این مطلب گفت:ما در حوزه نشر ظرفیت های بزرگی داریم که باید از آنها استفاده شود. باید شرایطی فراهم شود تا خانواده ها بهتر بتوانند کتاب را به دست کودکان خود قرار دهند.
وی افزود: ما نیاز به مرجعی داریم تا از طریق آن بتوانیم کتاب مورد نظرمان را عرضه کنیم. در حوزه کتاب  کودک این فقر مضاعف وجود دارد ضمن اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه نیز نقشی به سزایی دارد.
این نویسنده ادامه داد: وزارت ارشاد باید بودجه ای را صرف راه اندازی شبکه توزیع و اطلاع رسانی کتاب کند. زیرا جامعه ما جامعه فرهنگی است و اگر کتابی خوب توزیع شود قطعا به خوبی دیده می شود.
باباوند خاطرنشان کرد: کتاب های خوبی برای کودکان داریم که با عرضه خوب آنها به راحتی در دسترس مخاطبین خود قرار می گیرد.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.


 
طراح و تولیدکننده عروسک های ریحان و کیهان:
جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی فرصت مناسبی برای معرفی آثار تولیدکنندگان است
متاسفانه فرهنگ سازی اشتباهی در جامعه ما مبنی بر این وجود دارد که کالاهای ایرانی کیفیت خوبی ندارند درحالیکه بسیاری از کالاهای ایرانی کیفیتشان از کالاهای خارجی بسیار بالاتر است.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، به "سمیرا صالحی" طراح و تولیدکننده عروسک های کیهان و ریحان گفت:مشکل عمده دیگر در مورد  کالاهای فرهنگی ایرانی این است که نهادها و سازمان های مربوطه از تولیدکنندگان حمایت نمی کنند و تولیدکنندگاه با دست خالی در این حوزه فعالیت دارند.
طراح و تولیدکننده عروسک های کیهان و ریحان افزود: نهادهایی مانند صدا و سیما ، آموزش و پرورش، جهاد دانشگاهی و ... باید در این زمینه فعالیت گسترده ای داشته باشند و صحبت ها و دغدغه ها تنها در حد شعار نباشد.
صالحی درباره دغدغه اش برای ساخت عروسک نیز گفت: جرقه اولیه برای عروسک سازی با این سوال در ذهنم شکل گرفت که چرا عروسک هایی مانند باربی باید برای کودکان ما جذاب باشد و نمونه های متنوعی برای عروسک ایرانی نداشته باشیم.
وی ادامه داد: به همین دلیل کار را شروع کردیم و از همان ابتدا هم هدف این بود تا عروسک ها با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسد.
صالحی افزود:  سعی مان بر این بوده تا در این زمینه صنعت را دخیل نکنیم  ضمن اینکه کسانیکه در ساخت این عروسک های ریحان و کیهان همکاری می کنند خودشان هنرمند هستند.
طراح عروسک های ریحان و کیهان یادآور شد: خوشبختانه از این عروسک ها بسیار استقبال شد و در 7 نمایشگاه بین المللی با این عروسک ها شرکت داشتیم.
وی همچنین گفت: قیمت عروسک های ریحان و کیهان 12 هزار تومان است و نسبت به کاری که انجام می دهیم قیمت مناسبی دارد اما با این وجود مصرف کننده ها می گویند قیمتش بالا است؛ به دلیل اینکه ایرانی است فکر می کنند باید قیمتش پایین باشد.
صالحی برگزاری جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی را ضروری  و فرصت مناسبی برای معرفی آثار تولیدکنندگان دانست و گفت: اولین نکته ای که این جشنواره باید درنظر داشته باشد این است که اطلاع رسانی گسترده ای داشته باشد تا همه تولیدکنندگان این حوزه در جریان برگزاری چنین جشنواره ای قرار گیرند و بتوانند کالای خود را معرفی کنند.
وی ادامه داد: این جشنواره برای تولیدکنندگان کالاهای فرهنگی بسیار مناسب است زیرا اکثر تولیدکنندگان به دلیل هزینه های بالای تبلیغات در صدا و سیما و یا سطح شهر تبلیغاتی داشته باشند.
صالحی گفت: باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که اگر می خواهیم کودکان را به سمت محصولات ایرانی سوق دهیم نیاز به حمایت داریم که مهمترین شکل آن از طریق حمایت تبلیغاتی است.
این تولیدکننده عروسک افزود: برگزارکنندگان این جشنواره باید توجه داشته باشند که فعالیتشان تنها به روزهای برگزاری جشنواره بسنده نشود و در طول سال هم فعال باشند تا تولیدکنندگان هم بدین واسطه بتوانند کالای مورد نظر خود را معرفی کنند.
وی ادامه داد: فکر می کنم این جشنواره می تواند با حمایت از تولیدات بعدی برگزیدگان جشنواره، کمکی به تولیدکنندگان داشته باشد.
صالحی گفت: البته این نکته را هم باید مدنظر قرار دهیم که خانواده در استفاده فرزندانشان می توانند نقش زیادی داشته باشند البته به شرط اینکه خانواده ها خودشان با محصولات آشنا باشند.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید. 
یک تصویرگر کتاب کودک:
کالاهای فرهنگی ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار نیستند
 استفاده از کالاهای فرهنگی ایرانی نیاز به فرهنگ سازی دارد تا از این طریق کودکان هم به سمت و سوی آنها اشتیاق پیدا کنند. مشکل بزرگی که کالاهای فرهنگی ایران با آن روبرو است کیفیت کالاها است. متاسفانه لوازم تحریری که برای کودکان ما در بازار وجود دارد از کیفیت خوبی برخوردار نیست.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، "لیدا معتمد" تصویرگر کتاب کودک با بیان این مطلب گفت: باید توجه داشت که برای خانواده ها جنبه مالی  و کیفیت کالایی که می خرند اهمیت زیادی دارد، ضمن اینکه بسیاری از لوازم تحریر که مورد استقبال کودکان ما قرار می گیرد مشابه ایرانی آن وجود ندارد.
معتمد افزود: متاسفانه مدل کالاهای ما بسیار قدیمی است و با تکنولوژی جدید جلو نرفته ایم و رنگ و طرح ها از تنوع زیادی برخوردار نیستند.
وی ادامه داد: می توان تصاویر کارتن های خودمان مثل هادی و هدی، شهر موش ها، کلاه قرمزی و ... که مناسب کودکان ما است بر روی جلد دفترها قرار گیرد و ما دائم شاهد عکس های نظیر بنتن و پینوکیو و ... نباشیم.
این تصویرگر کتاب کودک افزود: همین موضوعات موجب می شود تا کودکان بیشتر به سمت کالاهای خارجی کشیده شوند درحالیکه اگر کالاهای ایرانی را بیشتر تبلیغ کنیم کودکانمان هم آنها را خریداری می کنند.
معتمد گفت: تبلیغات بر روی استفاده از کالاهای ایرانی تاثیر بسیار زیادی دارد.
وی با بیان اینکه متاسفانه در زمینه تصاویر و برچسب ها مشکلات زیادی داریم ، افزود: هنرمندان تصویرگر زیادی داریم که تصویرگری کودکانه انجام می دهند سوال این است که چرا از تصاویر این تصویرگران که کیفیت بسیار خوبی هم دارد بر روی لوازم تحریر استفاده نمی شود؟ چرا تولیدکنندگان از این تصاویر استفاده نمی کنند؟
معتمد ادامه داد: البته در زمینه تصاویر کتاب این مشکلات را نداریم و حتی تصویرگران ما در این حوزه در جشنواره های خارجی هم درخشیدند و موفق به دریافت جوایزی هم شده اند.
وی گفت: از این نوع  فعالیت ها باید بیشتر در کشور صورت پذیرد و بدانیم که از این نوع کارها استقبال هم می شود.
وی خاطرنشان کرد: با وضعیتی که امروز در بازار ایران وجود دارد موجب می شود تا کالاهای خارجی پررنگ تر ظاهر شوند درحالیکه اگر از طرح های هنرمندان ایرانی خودمان بر روی مدادها و سایر کالاهای فرهنگی استفاده شود قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
این تصویرگر کتاب کودک همچنین گفت: البته مشکل عمده دیگری هم که در این زمینه وجود دارد این است که تصویر و طرح های ایرانی را با قیمت ارزان خریداری می کنند درحالیکه باید بدانیم هر هنری قیمت خود را دارد و خالق آن اثر از خلاقیتش استفاده می کند.
معتمد ادامه داد: در تصویرسازی کتاب ناشرانی هستند که ریسک می کنند و کتاب را با کیفیت بالا منتشر می کنند و این درحالیست که خرید آنها هم بالا است و مورد استقبال هم قرار می گیرد.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.

 
طراح عروسک های شهر موش ها:
کالاهای فرهنگی نیاز به تبلیغات گسترده دارند
تولیدکننده های ایرانی با توجه به اینکه به اندازه کافی برای تولیدات خود بودجه ندارند مجبور هستند کالای خود را با قیمت بالایی به بازارعرضه کنند؛ در چنین شرایطی خانواده های ایرانی ترجیح می دهند از کالاهای چینی با قیمتی پایین تر استفاده کنند.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، "مرضیه محبوب" طراح و سازنده عروسک با بیان این مطلب گفت: باید شرایطی فراهم شود تا کالاهای ایرانی و خارجی در بازار در کنار هم مورد مقایسه قرار گیرند  و بدین وسیله مصرف کنندگان پی به کیفیت کالاهای ایرانی ببرند ضمن اینکه تولیدکننده های ایرانی نیاز به حمایت مسئولین نیز دارند.
محبوب افزود: من به عنوان تولیدکننده عروسک اگر مطمئن باشم که کارم در بازار خریدار دارد و با استقبال مواجه می شود قطعا انگیزه ام برای تولید بیشتر خواهد شد و همین امر موجب تنوع عروسک ها در بازار می شود.
این طراح عروسک ادامه داد: متاسفانه در کشور ما عروسک های خارجی تنوع بیشتری دارند؛ به طور مثال در یک فروشگاه تعداد عروسک های خارجی بیشتر از ایرانی است و با توجه به تنوعی که دارد خانواده ها و کودکان ترجیح می دهند بیشتر از عروسک های خارجی استفاده کنند.
وی افزود: شرایط ساخت عروسک در کشور ما بسیار سخت است و شرایط مناسبی برای تولیدکننده های ایرانی وجود ندارد بنابراین باید به صورت ریشه ای به این موضوع رسیدگی شود.
سازنده عروسک های شهر موش ها ادامه داد: در کشور های خارجی در مغازه های عروسک فروشی شان همه عناصر یک عروسک وجود دارد تا آنجا که کودک می تواند برای عروسک مورد دلخواه خود لباس انتخاب کند و یا اینکه همان جا داخل عروسک پر می شود چیزی که در کشور ما هیچ وقت وجود نداشته است.
وی افزود: عروسک های ایرانی باید به شکل گسترده و زیاد تولید شوند متاسفانه حتی عروسک های خودمان هم از طرح های خارجی با کیفیت بسیار بد استفاده می کنند به همین دلیل هم فروش چندانی ندارد.
این سازنده عروسک ادامه داد: به طور کلی کالاهای فرهنگی ما نیاز به تبلیغات گسترده دارد ضمن اینکه باید در انتخاب طرح ها دقت بیشتری شود. تا آنجا که می دانم در کشورهای دیگر برای ساخت یک عروسک به صورت روانشناسانه بر روی آن کار می کننند تا کودک بتواند با عروسک همذات پنداری کند.
محبوب درباره برگزاری نمایشگاه و یا جشنواره برای کالاهای ایرانی نیز گفت: هر قدمی که در این راه برداشته شود خوب است زیرا کمک به شناساندن کالاهای فرهنگی ایرانی به مردم می کند ضمن اینکه به واسطه این فعالیت های فرهنگی مصرف کنندگان بیشتر در جریان کالاهای فرهنگی و نحوه استفاده از آنها قرار می گیرند.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.


 
داوران اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی معرفی شدند
داوران اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی در سه بخش «کتاب»، «لوازم التحریر» و «اسباب بازی» از سوی دبیرخانه این جشنواره معرفی شدند.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، «علیرضا گلدوزیان»، «سید علی کاشفی»، «کیانوش غریب پور» و «حسین فتاحی» به عنوان داوران بخش کتاب این جشنواره معرفش شدند.
بنابراین گزارش، در بخش لوازم التحریر، «علیرضا گلدوزیان»، «کیانوش غریب پور»، «سید سعید حسینی»،  «هادی محمدیان» و «امیر الله ورن» داورای خواهند کرد.
این گزارش می افزاید، «محمد اعلمی»، «مجید قادری» و «آیدیم مهدیزاده» نیز به عنوان داور بخش اسباب بازی اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی به انتخاب و معرفی آثار خواهند پرداخت.
اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی- اسلامی و با رویکرد کودک و خانواده از سوی دفتر مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.
توجه به ابتکارات و خلاقیت‌های مردم و نهادهای غیردولتی در رابطه با کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی – اسلامی، ایجاد دغدغه فرهنگی میان خانواده‌ها و افزایش مصرف آثار و تولیدات فرهنگی ایرانی – اسلامی از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است.
این گزارش حاکی است، تقویت منابع تغذیه فرهنگ ایرانی – اسلامی و زمینه‌سازی برای نوآوری و تبادل اندیشه‌ها و آموخته‌های هنرمندان از دیگر اهداف اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی است.
 برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانیhttp://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.

 
طراح عروسک های دفاع مقدس:
در حوزه عروسک های داخلی تبلیغات لازم وجود ندارد
دلیل عمده استفاده از کالاهای فرهنگی خارجی به جای کالاهای ایرانی ارزان بودن کالاهای خارجی و مشخصا چینی نسبت به کالاهای ایرانی است ضمن اینکه آنها برای کالاهای فرهنگی شان از طریق فیلم و تصویر با مخاطب در ارتباط هستند.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، " محیا فکری" طراح عروسک های دفاع مقدس با بیان این مطلب افزود: در حدود دو سال در نمایشگاه دفاع مقدس شرکت می کردیم و متوجه شدم بهتر است به جای عروسک های بنتن، سوپرمن و ... از قهرمان های ملی خودمان استفاده کنیم تا بدین صورت کودکان ما هم با این اسطوره ها آشنا شوند.
فکری ادامه داد: سال های بعد با موضوع کودک و دفاع مقدس در نمایشگاه دفاع مقدس شرکت کردم که آنجا هم متوجه شدیم موضوع دفاع مقدس است و تصمیم به ساخت عروسک ها کردیم که خوشبختانه با استقبال زیادی هم روبرو شدیم.
وی افزود: این طراحی ها آنقدر با استقبال مواجه شد که مردم از ما خواستند تا عروسک دختر را هم بسازیم.
فکری درباره اسم عروسک نیز گفت: اسم عروسک رضا فهمیده که ملقب به داداش رضا است که به نیابت از امام رضا گذاشتیم.
وی ادامه داد: مشکل اساسی و بزرگ دیگری که در حوزه عروسک سازی وجود دارد این است که ما تبلیغ نداریم و نهاد یا سازمانی هم وجود ندارد که از ما حمایت کند.
فکری گفت: یکی از نکاتی که در تولید این عروسک ها به آن توجه داشتیم این بود که همه اجزای آن ایرانی باشد حتی نخی که برای ساخت این عروسک ها مورد استفاده قرار می گیرد هم ایرانی باشد. ضمن اینکه به کیفیت کالا هم توجه وی‍ژه ای داشتیم.
فکری همچنین خاطرنشان کرد: مسئولان باید به این نکته نیز توجه داشته باشند که اگر در تولید کالاهای فرهنگی مشارکت داشته باشند علاوه بر چرخه اقتصادی موجب می شود تا جوان های زیادی هم مشغول به کار شوند.
وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه ها بسیار تاثیرگذار است گفت: با توجه به اینکه ما تبلیغات و بیلبوردهای شهری برای تبلیغ کالاهایمان نداریم این کار موجب می شود تا مردم با این نوع محصولات آشنا شوند ضمن اینکه رسانه ها هم در این نوع نمایشگاه ها و جشنواره حضور پیدا می کنند و این امر در اطلاع رسانی تاثیر به سزایی خواهد داشت.
نشست خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی روز دوشنبه سیزدهم مهر ماه سال جاری با حضور "سید عباس صالحی" معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ساعت 10 در محل خانه کتاب برگزار می شود.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به آدرس http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.

 
یک نویسنده کتاب کودک و نوجوان:
کتاب خواندن باید وارد خانواده ها شود
امروز بزرگترین معضل فرهنگی کتاب نخواندن کودکان است و تا زمانیکه کتاب خواندن تبدیل به فرهنگ نشود هیچ اتفاق خوبی در این زمینه نخواهیم داشت.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، "داود امیریان" نویسنده کودک و نوجوان با بیان این مطلب گفت: سال های قبل تلویزیون ها سیاه و سفید بودند اما امروز همه تلویزیون ها رنگی هستند و به ندرت تلویزیون سیاه و سفید پیدا می شود.در مورد کتاب هم به همین شکل است؛ امروز کودکان ما به ندرت کتاب می خوانند و این معضل بسیار بزرگی است .
این نویسنده کتاب کودک و نوجوان گفت: متاسفانه کتابخانه های مدارس تار عنکبوت بسته است و مسئول کتابخانه ها اکثر کتاب ها را نمی شناسند تا به کودکان معرفی کنند و همین موضوع موجب فراری شدن کودکان از کتاب خواندن می شود.
وی ادامه داد: بالای 12 میلیون دانش آموز در کشور داریم اما به این نسبت تیراژ کتاب بسیار پایین است به دلیل اینکه در این بخش سرمایه گذاری نمی شود.
این نویسنده افزود: در مدارس ما زنگ ادبیات وجود ندارد درحالیکه در کشورهای دیگر دانش آموزان به جز ادبیات کلاسیک خود ادبیات سایر کشورها را هم به خوبی می دانند.
وی گفت: در کشور ما زنگ انشاء که یکی از مهمترین درس ها است جدی گرفته نمی شود و اغلب موضوعاتی که برای این درس ارایه می شود تکراری است که زمان پدرهای ما هم مطرح می شد.این ها همه مواردی است که نمی گذارند کودکان ما خلاق باشند.
وی یادآور شد: کتاب خواندن باید از حالت شعاری خارج شود و وارد خانواده ها شود و به باید تبدیل شود.
امیریان با بیان اینکه در منطقه از نظر تصویرگری در رده های اول هستیم گفت: خوشبختانه از نظر رنگ و شکل و فرم کتاب های خوبی داریم که می تواند مخاطب کودک ما را جذب کند اما همانطور که اشاره کردم باید توزیع خوبی برای کتاب هایمان داشته باشیم.
وی با بیان اینکه نشر ما باید صنعت باشد و درآمد داشته باشد ادامه داد: برگزاری نمایشگاه های کالاهای فرهنگی می تواند در معرفی این آثار در حوزه های مختلف کتاب، تصویرگری، نوشت افزار و ... نقش به سزایی داشته باشد.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.

 
مجید قیصری نویسنده کتاب کودک و نوجوان:
فرهنگ نمی تواند دستوری باشد
شریط جامعه باید به گونه ای باشد که عموم مردم اوقات فراغت  خود را به کتاب خواندن اختصاص دهند.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، "مجید قیصری" نویسنده کتاب کودک و نوجوان با بیان این مطلب ادامه داد: در چنین شرایطی به طور قطع کودکان هم به تبعیت از والدین خود کتاب می خوانند.
وی با تاکید بر اینکه فرهنگ نمی تواند دستوری باشد، افزود: باید به کتاب خواندن عادت کنیم زیرا در این صورت هر فردی در آینده می داند که چه کتابی برایش مهم است.
قیصری گفت: خواندن و مطالعه نیاز هر آدمی است و انسان ها با کتاب خواندن می تواند نیازهای خود را مرتفع سازند.
این نویسنده کتاب کودک و نوجوان گفت: تولید خوب در کشور منجر به روی آوری مردم به تولیدات خوب می شود.
وی در ادامه برگزاری جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی را در معرفی و ترویج مصرف کالاهای فرهنگی کشور موثر دانست و گفت: مسوولان امر باید در این باره به تولید کنندگان این آثار کمک کنند تا از این طریق آنها نسبت به تولیدات بهتر و با کیفیت تر که قابلیت رقابت با آثار خارجی را داشته باشند، رغبت یابند.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.


 
محسن پرویز:
عرضه خوب، موجب افزایش مصرف کالاهای فرهنگی کشور در میان مردم می شود
امروز در سبد کالاهای فرهنگی خانواده ها بیشتر کالاهای خارجی دیده می شود و مصداق بارز این موضوع در لوازم تحریری است که از 10 سال پیش تصاویر فانتزی از شخصت های کارتونی بر روی آنها وجود داشت و استدلال فروشندگان این کالاها این بود که این تصاویر پرفروش هستند.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، "محسن پرویز" نویسنده با بیان این مطلب گفت: نمی توان گفت که تنها محصولات خارجی فروش دارد زیرا مشاهده شده که محصولات شکرستان نیز به عنوان کالاهای فرهنگی پا به پای این محصولات جلو می رود و فروش خوبی هم دارد از همین مصداق می توانیم به این نتیجه برسیم که باید پایه ریزی درستی داشته باشیم.
وی افزود: در همه حوزه ها از جمله کالاهای فرهنگی به دلیل اینکه عرضه خوبی وجود ندارد تصور می شود که از کالاهای ایرانی استفاده نمی شود به همین دلیل دور باطلی را طی می کنیم و تحلیل های اشتباهی صورت می گیرد و در نهایت تولید و عرضه کالای ایرانی با مشکل مواجه می شود.
پرویز با بیان اینکه در مورد این امر دو مقوله را باید درنظر بگیریم ادامه داد: ابتدا کمبود کالاهای فرهنگی با نماد ایرانی مناسب و دیگری تبلیغ است. همواره شاهد بودیم تبلیغی که برای کالاهای خارجی صورت می گیرد برای کالاهای ایرانی نمی شود. درحالیکه اگر اطلاع رسانی ها کافی و با کیفیت بالا باشد جامعه از کالاهای ایرانی استقبال می کند.
وی ادامه داد: سازمان ها و نهادهای مربوطه باید بدانند که اگر قرار است از جایی حمایت کنیم باید اولویت خود را بر روی تولیدات داخلی قرار دهیم. در عرصه کالاهای فرهنگی هم به دلیل اینکه با مسائل فرهنگی گره می خورد و در جامعه تاثیرگذار است این موضوع دوچندان می شود.
پرویز افزود: مراکز مربوطه مجاز به تبلیغ و حمایت از کالاهای خارجی نیستند و وظیفه دارند اهتمام به تبلیغ و ترویج کالاهای داخلی کنند.
معاون امور فرهنگی اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تاثیر برگزاری جشنواره هایی برای کالاهای فرهنگی گفت: در صد تاثیرگذاری این جشنواره ها و یا نمایشگاه ها بستگی به اجرا و میزان اهتمامی دارد که در اجرای درست نمایشگاه ها انجام می دهیم که اگر به شکل درست اجرا شود وظیفه تبلیغ و اطلاع رسانی برآورده می شود.
وی ادامه داد: گاهی وارد نمایشگاه هایی می شویم و کالاهایی می بینیم که شاید تا به امروز از وجود آنها مطلع نبوده ایم زیرا اطلاع رسانی های درستی درباره آن کالا نشده است.
این نویسنده افزود: : باید بدانیم که اطلاع داشتن موجب بازار کالا می شود اگر از کالاهای با کیفیت داخلی اطلاعات کافی داشته باشیم می توانیم با هدف خرید آنها، در جریان کیفیت آنها هم قرار بگیریم و توجه داشته باشیم که هرچقدر این آثار کیفیت بالایی  داشته باشد تاثیر بالایی بر روی مصرف کننده خواهد داشت.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به نشانی http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.

 

  دکتر عباس صالحی در نشست خبری جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی
 " هدف جشنواره برندسازی کالاهای فرهنگی است"
 معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست رسانه‌ای اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی برندسازی و نشان سازی تولیدات فرهنگی در داخل کشور در سه حوزه و رویکرد  کاری کتاب، لوازم التحریر و اسباب بازی و سرگرمی را هدف اصلی این جشنواره دانست و گفت: از این طریق مولدان برتر شناسایی می‌شوند و فرصتی برای تبادل نظر در این زمینه ایجاد  می‌شود.
دکتر عباس صالحی مصرف کالاهای فرهنگی را یکی از دغدغه های فکری وزارت فرهنگ  و ارشاد اسلامی در دوره جدید داتست و با توجه به ابتکارات و خلاقیت‌های مردم و نهادهای غیردولتی در رابطه با کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی، ایجاد دغدغه فرهنگی میان خانواده‌ها و افزایش مصرف آثار و تولیدات فرهنگی ایرانی اسلامی از جمله اهداف برگزاری این جشنواره به شمار آورد. وی افزود: این دغدغه در حوزه‌های تولید، توزیع و ترویج باید جدی‌تر پیگیری و دنبال شود و در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از دغدغه‌های اصلی خود را همین موضوع مصرف کالاهای فرهنگی داخلی می‌داند.
معاون امور فرهنگی بیان داشت در زمینه مصرف کالاهای فرهنگی هم باید کمیت تغییر یابد و هم مصرف کالاهای فرهنگی در سبد کالاهای فرهنگی افزایش یابد. وی با تاکید بر ارتقای مصرف کالاهای فرهنگی از نظر کمی افزود: از نظر ذائقه مصرف نیز باید به این نکته توجه داشته باشیم که این ذائقه در میان مصرف کنندگان نیز افزایش یابد و زمینه‌ای فراهم شود تا مردم کمتر به مصرف کالاهای غیر استاندارد روی آورند و به سمت و سوی مصرف کالاهای بومی و ایرانی – اسلامی با محوریت تولیدات داخلی سوق داده شوند.
ایشان اظهار داشت با توجه به اهداف اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی زمستان سال گذشته در این زمینه فراخوانی دادیم که پس از اعلام آن تعداد 1769 اثر در حوزه‌های کتاب، ‌لوازم التحریر و اسباب بازی و سرگرمی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.
وی افزود: از این تعداد ۹ اثر از سوی داوران جشنواره حائز دریافت رتبه و تقدیر در مراسم پایانی جشنواره شدند.
در بخش دیگری از این نشست معاون امور فرهنگی در پاسخ به پرسشی مبنی بر چگونگی حمایت‌های معاونت امور فرهنگی از آثار برگزیده و نوع تعاملات با نهادهای مربوطه از جمله  کانون پرورش فکری و مجمع نوشت‌افزار اسلامی جهت جلوگیری از موازی کاری گفت: در بخش مربوط به انتخاب داوران جشنواره و اخذ شاخص‌های انتخاب آثار از مشارکت جمعی نهادهای مختلف و مربوطه در این زمینه استفاده شده است و اینگونه تعاملات جلوی بسیاری از موازی کاری‌ها را می‌گیرد.
وی افزود: در زمینه حمایت از آثار برتر نیز صندوق اعتباری هنر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور توجه به صنایع فرهنگی خلاق و حمایت از تولیدکنندگان شکل گرفته است تا ارتباط میان فرهنگ، صنعت و اقتصاد را فراهم آورد.
دبیر جشنواره: استفاده از نمادهای ملی و ایرانی اسلامی از جمله شاخص‌های انتخاب آثار بود
در ادامه این نشست دکتر علی فریدونی مدیر کل اداره مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد و دبیر اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با اشاره به اهداف شکل‌گیری جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی گفت: یکی از فلسفه‌های این شکل‌گیری تاکیدات مقام معظم رهبری بر موضوع اقتصاد مقاومتی و نقش این کالاها در افزایش مصرف داخلی است. وی افزود: توجه به نگاه تبلیغی و ترویجی، نگاه استقلال طلبانه و توجه به بنیان خانواده از دیگر اهدافی است که منجر به شکل گیری این جشنواره از سوی دفتر مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
دبیر اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی ادامه داد: سال گذشته با اعلام فراخوان از سوی دبیرخانه جشنواره تعداد 1769 اثر دریافت کردیم  و به صنوف مربوطه نیز در این زمینه اطلاع رسانی کردیم و آثاری که تولید شده بود و به شکل انبوه در بازار بود را دریافت کردیم.
وی با اشاره به شاخص‌های داوران جشنواره در انتخاب آثار برتر افزود: استفاده از نمادهای ملی و اسلامی در طراحی آثار،‌ به کارگیری خلاقیت‌های ایرانی اسلامی و عدم کپی‌برداری از اثار خارجی، ‌توجه به کیفیت مواد اولیه ساخت، سادگی و ارزانی و رعایت اصول ایمنی و استاندارد در ساخت و تولید آثار از جمله شاخص های مورد نظر داوران جشنواره بود. دکتر فریدونی افزود از دیگر این شاخص‌ها می توان به ایجاد حس کنجکاوی، افزایش مهارت‌های فکری، بهره‌گیری از تکنولویی‌های روز و … اشاره کرد.
مدیر کل دفتر مجامع افزود: در نهایت ۹ اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شده است که در آیین پایانی جشنواره از تولیدکنندگان آنها تقدیر می‌شود.
وی ادامه داد: از جمله سازمان‌هایی که در اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی مشارکت و همکاری داشتند می توان به سازمان زیبا سازی شهرداری تهران اشاره کرد.

 
از سوی دبیرخانه جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی
نامزدهای دریافت جایزه در بخش کتاب اعلام شد
اسامی نامزدهای نهایی اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی در بخش کتاب از سوی دبیرخانه این جشنواره اعلام شد.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، «مجموعه آخ و دینگ» اثر آتوسا صالحی، مژگان کلهر و شیوا ضیایی، «صفحه تاس و مهره از مجموعه بسازیم و بازی کنیم» اثر زهرا فرمانی و هاله لادن و «کشتی نوح» از جمله نامزدهای راه یافته به مرحله نهایی داوری است.
این گزارش می افزاید، «مجموعه سفرهای اتوبوس قرمز»، «مجموعه کتاب های خانه ادبیات»، «مجموعه آثار دنیای شگفت انگیز»، «مجموعه بسازیم و بازی کنیم»، «کتاب کار دستی من» و «کتاب کار کومُن» دیگر نامزدهای راه یافته به مرحله نهایی داوری است.
بر اساس این گزارش، علیرضا گلدوزیان، سید علی کاشفی، کیانوش غریب پور و حسین فتاحی داوران بخش کتاب در اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی هستند.
آیین اهدای جوایز و تقدیر از برگزیدگان روز سه شنبه بیست و یکم مهر ماه سال جاری از ساعت 15 تا 17 در خانه اندشمندان برگزار می شود.
خانه اندیشمندان در خیابان شهید نجات اللهی(ویلا) - بالاتر از تقاطع طالقانی- پارک ورشو واقع است.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به آدرس http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید.


 
از سوی دبیرخانه جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی
نامزدهای دریافت جایزه در بخش لوازم التحریراعلام شد
اسامی نامزدهای نهایی اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی در بخش لوازم التحریر از سوی دبیرخانه این جشنواره اعلام شد.
به گزارش ستاد خبری اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی، « مجموعه دفترهای بچه های آسمانی محصول دوکا دفتر»،
«مجموعه دفترهای پرسام»، « مجموعه دفترهای آزاده از شکرستان» و « مجموعه دفترهای جستجو سینا و ثنا و ثمین از قاصدک»
 از جمله نامزدهای راه یافته به مرحله نهایی داوری در بخش لوازم التحریر است.
این گزارش می افزاید، « مجموعه دفاتر از شرکت ایام»، «مجموعه دفاتر امین از مرکز تولید محتوای مدرسه» و «مجموعه دفاتر نگارک از ایده پردازان محقق» دیگر نامزدهای راه یافته به مرحله نهایی این بخش از داوری جشنواره است.
بر اساس این گزارش، علیرضا گلدوزیان، کیانوش غریب پور و سید سعید حسینی داوران بخش لوازم التحریر در اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی هستند.
آیین اهدای جوایز و تقدیر از برگزیدگان روز سه شنبه بیست و یکم مهر ماه سال جاری از ساعت 15 تا 17 در خانه اندشمندان برگزار می شود.
خانه اندیشمندان در خیابان شهید نجات اللهی(ویلا) - بالاتر از تقاطع طالقانی- پارک ورشو واقع است.
برای اطلاع از آخرین اخبار اولین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی  به آدرس http://masrafefarhangi.ir/ مراجعه کنید. 
بیانیه هیأت داوران
برگزیدگان بخش کتاب اسباب بازی
- رتبه اول- انتشارات شهر قلم-  به جهت تولید و انتشار مجموعه کتاب آخ و دینگ- آقای مسعود گلابی
- رتبه دوم - انتشارات پیک ادبیات- به جهت تولید و انتشار کتاب صفحه ی تاس و مهره- خانم فاطمه جمالی
- رتبه سوم- انتشارات طلایی- به جهت تولید و انتشار کتاب همه سوار کشتی شوید و کشتی نوح- آقای کاظم طلایی
 برگزیدگان بخش نوشت افزار
- رتبه اول - شرکت آزاده- به دلیل طراحی و تولید مجموعه دفاتر شکرستان- آقای سید مسعود صفوی
- رتبه دوم - شرکت بچه های آسمانی- به دلیل تولید مجموعه دفاتر بچه های آسمانی- حجه الاسلام جناب آقای حلوائیان
- رتبه سوم بطور مشترک به دو شرکت پرسام به دلیل تولید مجموعه دفاتر چوبی – آقای محمد جعفر کبریایی و شرکت قاصدک به دلیل تولید مجموعه دفاتر ثنا و ثمین- آقای محمد حسن زمان وزیری-
برگزیدگان بخش اسباب بازی و سرگرمی
-رتبه اول-شرکت گنجفه-بدلیل احیاء اسباب بازیهای سنتی وتأکیدبر استفاده از شخصیتهای ایرانی- آقای امیر سهرابی
 - رتبه دوم - شرکت هوپا- بدلیل بهترین تصویرسازی، بسته بندی و بهاء دادن به طراحان ایرانی و کیفیت تولید- آقای محمد حسین متولی
- رتبه سوم- شرکت کیان بسپار- به جهت تولید محصولات کیمدی- آقای کیانوش شریفی
همچنین هیأت داوران از شرکتت کنندگان ذیل را شایسته تقدیر می داند:
- موسسه فرهنگی هنری چهارباغ جهت تولید مجموعه بازی دلتنگی ها به دلیل احیاء بازی های سنتی – آقای عظیمی
- شرکت بازی تا بدلیل کیفیت محصولات، توزیع مناسب و رقابت با اسباب بازیهای خارجی-  آقای محسن رجبی
- شرکت شادی رویان بدلیل طراحی و تولید عروسکهای پوششی- آقای رحمه الله یغماییان
 

بیانیه هیأت داوران
به نام خداوند زیبایی ها                     خداوند کودکان ، پدران و مادران
با عرض سلام و  احترام به حضار
گر چه در نخستین گام جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی هستیم و پرونده این رویدادد فرهنگی تا دقایقی دیگر بسته می شود لیکن چاره اندیشی برای برپایی این جشنواره و احساس خلأ آن در عرصه های فرهنگی قابل تقدیر است.  استمرار جشنواره، نیازمند همراهی و هم افزایی متولیان این حوزه است . آغازش را به فال نیک میگیریم و امیدواریم گامهای بعدی مصمم تر و استوارتر و پربارتر باشد
هیأت داوران متشکل از 5 داور در بخش نوشت افزار، 5 داور در بخش کتاب اسباب بازی و 3 داور در بخش اسباب بازی و سرگرمی بود که در مجموع با 15 جلسه داوری طی دو مرحله آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره را مورد ارزیابی قرار دادند. از 1800 اثر ارسالی 226 اثر در بخش نوشت افزار ، 207 اثر در بخش اسباب بازی و سرگرمی و 484 اثر در بخش کتاب اسباب بازی که منطبق با مقررات و شرایط جشنواره تشخیص داده شد و اصل اثر به دبیرخانه ارائه گردیده، مورد ارزیابی نهایی قرار گرفت که به کلیه افراد برخوردار از این شرایط گواهی شرکت در جشنواره اهداء گردید.
ضمن سپاس و قدردانی از تمامی شرکت کنندگان، هیأت داوران، با شناخت از اساتید و متخصصان و استعدادهای جوان انتظار حضور بیشتری از آثار را داشت که آرزومندیم در دوره های آتی جشنواره به این توفیق نائل آییم.
میهمانان ارجمند
     ما، هیأت داوران تلاش کردیم درست، دقیق، بی طرفانه و منطبق بر اصول حرفه ای قضاوت کنیم، کوشیده ایم نقطه هایی برای حرکت در آینده و نقشه راه ترسیم نماییم و بر این باوریم که جشنواره می تواند چراغی برای حمایت و شکل گیری و هویت بخشی ارزشهای ایرانی اسلامی در تولید محصولات فرهنگی باشد.
معیارهای انتخاب آثار توسط هیأت داوران به این شرح می باشد:
•توجه به ارزشهای والای فرهنگ اسلامی ایرانی
•بهره برداری از نمادهای ملی و بومی
•خلاقیت در طراحی و استفاده بجا از عناصر بصری
•کیفیت تولید، مواد اولیه، سادگی و ارزانی
•رعایت اصول ایمنی و استانداردها
•عدم کپی برداری از نمونه های خارجی و رقابت با کالاهای خارجی در بازار بمنظور کاهش واردات آن
•رشد مهارتهای حرکتی- آموزشی و فکری کودکان
•جذابیت، کاربردی بودن و ایجاد ارتباط با مخاطب
•برانگیختن حس کنجکاوی و تحریک قوه تخیل
•کارآفرینی و ارزش آفرینی
•بهره گیری از توان طراحان و استعدادهای ایران اسلامی.

هیأت داوران نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی
پاییز 1394
 


. اختتامیه نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی
۱۰ اثر تندیس گرفتند و ۴ اثر تقدیر
۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۰۳:۴۷
 اختتامیه نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با تقدیم ۱۰ تندیس و ۴ تقدیر به فعالان فرهنگی پایان یافت.
 این مراسم با حضور حمید رضا کفاش، معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید محمد بهشتی، هنگامه مفید و جمعی از فعالان فرهنگی در تالار فردوسی خانه اندیشمندان برگزار شد.
عباس صالحی با تصریح این مساله که هدف از برگزاری جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی مورد توجه قرار گرفتن کالاهای فرهنگی داخلی است، گفت :«حدود 15 میلیون کودک زیر 15 سال در ایران زندگی می‌کنند که این جمعیت را یک بازار مصرف مستعد می‌شناسیم.»
 وی با اشاره به 20 میلیون خانوار ایرانی و وجود سبد کالای مصرفی آنان، از اهمیت جایگاه کودک در این سبد و حذف کتاب از این سبد سخن گفت و خاطرنشان کرد: «کتاب و کتابخوانی در معرض هشدار است. در این کارهایی که در این مجموعه آماده شده است، به اتفاقات خوب امیدواریم. این جشنواره فرصت یک تجمیع را پدید آورده است. اکنون یک گنجینه‌ یا موزه داریم از چیزهایی که سال‌های اخیر پدید آمده است.»
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به استلزام سرمایه‌گذاری در کتاب و اسباب‌بازی، نسبت به «خلق فرصت برای خلق تولیدات بهتر در فضای پر رقابت اما پر تاثیر» ابراز امیدواری کرد.
فریدونی، دبیر نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی در ابتدای مراسم با اظهار این نکته که در این دوره 1800 اثر اعم از لوازم التحریر، کتاب و اسباب‌بازی به دبیرخانه ارسال شده است، به برگزیده شدن 10 اثر و تقدیر از 4 اثر اشاره کرد.
بهشتی نیز در یک سخنرانی مفصل به ابعاد مختلف رابطه شی و زندگی مدرن ایرانی پرداخت. وی با بیان اینکه در گذشته نه چندان دور اشیا توامان واجد معنا و کارکرد بودند، تفکیک این دو مقوله در عصر حاضر را تشریح کرد. وی تصریح کرد: «در گذشته مسجد و حمام شعر خود را می‌سرودند.»
 وی افزود: «استنباط من در این است که جامعه در حالت گذار است و در یک بحران به سر می‌برد و این بحران سیطره کمیت برماست که از ده چهل ظهور پیدا کرده است و نمونه آن نامگذاری خیابان‌هایی است که با متراژ شناخته می‌شوند.»
این سیاستمدار فرهنگی با تاکید بر اینکه در دهه هفتاد تمنای کیفیت آغاز شد، از طلب نشدن آن در حال حاضر ابراز تاسف کرد و گفت: «نماهای منزل نشان تمنای کیفیت است؛ ولی برخی بناهای حرامزاده تولید می‌شود که نمی‌گذارند آنچه مربوط به فرهنگ خودمان است تجربه شوند.»
هنگامه مفید نیز که به جای مرضیه برومند در این مراسم شرکت کرده بود با اشاره به اینکه نمی‌داند چرا باید از عروسک‌های غربی در کشور استفاده شود، راه برون رفت از این معضل را سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی دانست.
مجید قادری، به نمایندگی از هیئت داوران با قرائت بیانیه تاکید کرد فعال‌ترین بخش این حوزه، بخش خصوصی بوده است که نشان دهنده ظرفیت‌های آن است. وی با اشاره به قدرت اسباب‌بازی‌ها، تقاضا ثبت بازی‌های بومی، محلی و ملی کرد و از اهمیت آن سخت گفت.
در انتهای این مراسم در سه بخش از برندگان تقدیر شد که به شرح ذیل است:
در بخش کتاب و اسباب‌بازی تندیس و تقدیر به ترتیب به افراد زیر تقدیم شد به
1-مسعود گلابی از انتشارات شهر قلم
2-فاطمه جمالی از انتشارات پیک ادبیات
3-کاظم طلایی از انتشارات طلایی
در بخش نوشت‌افزار:
1-رضا حدیدی از شرکت آزاده
2-حجةالسلام و المسلمین از بچه‌های آسمانی
3-محمدجعفر کبریایی و محمد حسن زمان وزیری از دو شرکت پرسام و قاصدک
در بخش اسباب‌بازی و سرگرمی:
1- امین سهرابی از شرکت گنجفه
2-محمدحسین متولی از شرکت هوپا
3-کیانوش شریفی از شرکت کیان بسپار
همچنین از عظیمی از موسسه فرهنگی چهارباغ، محسن رجبی از شرکت بازی تاب، رحمت الله یغماییان از شرکت شادی رویان و علی کندی تقدیر شد.
در این مراسم در نماهنگی به  دلایل برگزاری چنین جشنواره‌ای و شیوه انتخاب آثار پرداخته شد.
 


اختتامیه نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با تقدیم ۱۰ تندیس و ۴ تقدیر به فعالان فرهنگی پایان یافت.
به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با رویکرد الگوی ایرانی اسلامی و با محوریت کودکان و خانواده، غروب سه شنبه ۲۱ مهرماه با حضور معاونان فرهنگی وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش و همچنین رئیس بنیاد اسباب بازی در محل سالن همایش‌های خانه اندیشمندان علوم انسانی در تهران برگزار شد.
سید محمد بهشتی مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که مهمان ویژه این مراسم بود، با اشاره به کارویژه‌های کالاهای مختلف در زمینه انتقال پیام و معنا و تفاوت آن با مقطع فعلی گفت: تقریباً می‌توانم بگویم که در دوره کودکی و نوجوانی ما هیچ کالایی نبود که ما با آن سرو کار داشته باشیم اما حامل معنا نباشد.
وی در ادامه به بیان برخی از این کارویژه‌های این انتقال معانی به خصوص در حوزه صنایع دستی ایرانی پرداخت و یادآور شد: متاسفانه ما امروز باید از واژه جدیدی به نام زنده مانی در مقابل زندگانی استفاده کنیم؛ گذشتگان ما زندگی می‌کردند در حالی که ما فقط زنده هستیم.
بهشتی همچنین به انتقاد از برخی کج سلیقگی‌ها در انتقال معانی نهفته در فرهنگ ایرانی اسلامی از طریق کالاهای مختلف به خصوص در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: یادم می‌آید زمانی بودجه‌ای را برای مبارزه با تهاجم فرهنگی گذاشته بودند و وزارت ارشاد مامور تخصیص آن بود. یادم است که یکی از دستگاه‌ها یک دست فنجان و نعلبکی که در حاشیه آن جملات یکی از بزرگان در مذمت تهاجم فرهنگی حک شده بود، به عنوان نمونه‌ای عالی در این حوزه عرضه کرده بود.
این مقام مسئول در سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور ادامه داد: به عقیده من این شیوه انتقال معنا هیچ خاصیتی ندارد و ما خودمان هم متوجه نیستیم که با این کار چه صدمه ای به خود آن پیام و آن معنای نهفته در آن می‌زنیم.
در این مراسم همچنین علی فریدونی دبیر نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی گزارشی از این جشنواره ارائه کرد که بر اساس گفته‌های او در نخستین دوره این رویداد فرهنگی حدود ۱۸۰۰ اثر در حوزه‌های لوازم التحریر، اسباب بازی و کتاب – اسباب بازی به دبیرخانه این جشنواره واصل شده که در نهایت ۱۰ اثر برگزیده شده اند و ۴ اثر هم شایسته تقدیر شناخته شده اند.
در این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی معرفی شدند و جوایز خود را دریافت کردند.
 


صالحی: بیش از ۹۰ درصد نوشت‌افزار و اسباب‌بازی‌های‌مان وارداتی است
شناسهٔ خبر: 2940352 - چهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۴
فرهنگ > صنایع فرهنگی
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حداقل ۹۰ درصد چیزی که در فضای نوشت افزارهای کشور هست، غیرایرانی است.
به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با رویکرد الگوی ایرانی اسلامی و با محوریت کودکان و خانواده، غروب سه‌شنبه ۲۱ مهرماه با حضور معاونان فرهنگی وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش و همچنین رئیس بنیاد اسباب بازی در محل سالن همایش‌های خانه اندیشمندان علوم انسانی در تهران برگزار شد.
سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم، کالاهای فرهنگی را هم نقطه خروج و هم دریچه ورود به عرصه فرهنگ عنوان کرد و گفت: اتفاقی که ما امروز شاهد آن هستیم (برگزاری جشنواره یاد شده) با این نگاه بوده که کالاهای فرهنگی مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. این اتفاق امسال در سه مرحله و با رویکرد محوری کودکان و خانواده، آغاز شد.
معاون فرهنگی وزیر ارشاد گفت: حدود ۱۵ میلیون کودک زیر ۱۵سال فی نفسه جمعیت یک کشور را شامل می‌شوند که ما آنها را به عنوان بازار بزرگ مصرف کالاهای فرهنگی پیش رو داریم. همچنین نظام خانواده که در فرهنگ ایرانی حرمت داشته، بخش دیگری از این بازار بزرگ محسوب می‌شود؛ ۲۰ میلیون خانوار ایرانی هر کدام برای خود سبدهای مصرفی دارند که در این سبدها، مصرف کودکان جایگاه مهمی دارد.
بچه‌های ما کتاب نخوانند، اتفاق بدی می‌افتد
صالحی با اشاره به بخش‌های مختلفی که نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی مد نظر داشته است، گفت: حوزه کتاب – اسباب بازی، اولین بخشی بود که به آن توجه شد. همه ما می‌دانیم که کتاب و کتابخوانی در کشور ما در معرض هشدار و تهدید است و اگر بچه‌های ما کتاب نخوانند، اتفاق بدی می‌افتد. کتاب خواندن برای ارتقای تفکر و گنجینه زبانی و همچنین جسم و روح سالم لازم است.
وی با بیان اینکه کتابخوانی کودکان ما در معرض تهدید و هشدار است، ادامه داد: اسباب بازی‌هایی که منتج از ایده‌های مرتبط با کتاب هستند، تلاش‌هایی هستند برای ارائه فرم‌های جدید کتابخوانی برای کودکان. این الگو می‌تواند برای گسترش کتابخوانی مورد حمایت قرار بگیرد.
معاون فرهنگی وزیر ارشاد اضافه کرد: مقوله دیگر که در این جشنواره به آن توجه شد لوازم التحریر و نوشت افزار بود. ۱۷ میلیون ایرانی از جمله شامل ۱۳ میلیون دانش آموز و ۴ میلیون دانشجو و اقشار دیگر، با نوشت افزار در ارتباط مستقیم هستند. چند سالی است که در این حوزه تکاپویی‌هایی آغاز شده اما در عین حال باید اذعان کرد که حداقل ۹۰ درصد چیزی که در فضای نوشت افزارها است، غیر ایرانی است و آنچه هم ایرانی تلقی می‌شود، یا اقتباسی است یا حداکثر روی جلد این محصولات، تنها نمایی است از فرهنگ ایرانی و اسلامی.
حوزه لوازم التحریر نیاز به کار جدی دارد
صالحی اضافه کرد: حوزه لوازم التحریر نیاز به کار جدی دارد و آنچه در این جشنواره ثابت شد، این است که تکاپوهای خوبی صورت گرفته اما هنوز تا رسیدن به نقطه ای که بتوان به آن اتکا کرد، فاصله داریم.
این مقام مسئول در وزارت ارشاد همچنین گفت: حوزه سومی که در این جشنواره به آن توجه شد، حوزه اسباب بازی است. اسباب بازی‌ها در سرگرمی و در تربیت و آموزش کودکان ما و همچنین در رونق اقتصادی کشور جایگاه مهمی داشته و دارند. اما باز هم باید اذعان کرد که بیش از ۹۵ درصد کالاهای این حوزه، از خارج وارد کشور می‌شود. با این وجود در این بخش هم مجموعه ایده‌ها و محصولاتی که به جشنواره آمد، امیدهایی را در این زمینه ایجاد کرده است.
به گفته وی نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی تجمیعی از این محصولات را به وجود آورده است که شامل بیش از هزار و ۷۰۰ اثر بوده است که خود این موضوع می‌تواند دست کم تصویر درستی از داشته‌های کشور در حوزه مصرف کالاهای فرهنگی ارائه کند.
معاون فرهنگی وزیر ارشاد همچنین با بیان اینکه حداقل ۳۰۰ ایده در زمینه مصرف کالاهای فرهنگی با برگزاری جشنواره مذکور دریافت شده است، گفت: این ایده‌ها حداقل چشم اندازهایی را به وجود می‌آورد که می‌توان بر اساس آنها اتفاقات مطلوبی را شکل داد. نکته دیگر اینکه در حال حاضر امکان مشارکت تشکل‌ها و انجمن‌های مختلف با نهادهای همکار در این زمینه به وجود آمده است.
صالحی همچنین از اینکه به گفته او دست کم ۱۴ شاخص در حوزه تولید بهترین محصولات کتاب – اسباب بازی و ۲۴ شاخص در حوزه تولید اسباب بازی‌ها با برگزاری نخستین جشنوار مصرف کالاهای فرهنگی شکل گرفته است، اظهار خوشنودی و ابراز امیدواری کرد که در دوره‌های بعدی این جشنواره، شاخه‌های دیگری از حوزه‌های مختلف فرهنگی به بخش‌های فعلی این جشنواره افزوده شود.
 


گزارشی از مراسم اختتامیه نخستین جشنواره جایزه مصرف کالاهای فرهنگی
مراسم اختتامیه نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی با رویکرد الگوی ایرانی اسلامی و با محوریت کودکان و خانواده، غروب سه شنبه ۲۱ مهرماه با حضور حمید رضا کفاش، معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی فریدونی دبیر جشنواره و مدیر کل مجامع تشکلها و فعالیتهای فرهنگی،  سید محمد بهشتی، حسین فرجو رئیس شورای نظارت بر اسباب بازی، هنگامه مفید در محل سالن همایش‌های خانه اندیشمندان علوم انسانی در تهران برگزار شد.
دکتر علی فریدونی، دبیر نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی در ابتدای مراسم با اظهار این نکته که در این دوره 1800 اثر اعم از لوازم التحریر، کتاب و اسباب‌بازی به دبیرخانه ارسال شده است، به برگزیده شدن 10 اثر و تقدیر از 4 اثر اشاره کرد.
سید محمد بهشتی مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که مهمان ویژه این مراسم بود، با اشاره به کارویژه‌های کالاهای مختلف در زمینه انتقال پیام و معنا و تفاوت آن با مقطع فعلی گفت: تقریباً می‌توانم بگویم که در دوره کودکی و نوجوانی ما هیچ کالایی نبود که ما با آن سرو کار داشته باشیم اما حامل معنا نباشد.
ایشان در یک سخنرانی مفصل به ابعاد مختلف رابطه شی و زندگی مدرن ایرانی پرداخت. وی با بیان اینکه در گذشته نه چندان دور اشیا توامان واجد معنا و کارکرد بودند، تفکیک این دو مقوله در عصر حاضر را تشریح کرد. وی تصریح کرد: «در گذشته مسجد و حمام شعر خود را می‌سرودند»
وی افزود: «استنباط من در این است که جامعه در حالت گذار است و در یک بحران به سر می‌برد و این بحران سیطره کمیت برماست که از ده چهل ظهور پیدا کرده است و نمونه آن نامگذاری خیابان‌هایی است که با متراژ شناخته می‌شوند.»
وی در ادامه به بیان برخی از این کارویژه‌های این انتقال معانی به خصوص در حوزه صنایع دستی ایرانی پرداخت و یادآور شد: متاسفانه ما امروز باید از واژه جدیدی به نام زنده مانی در مقابل زندگانی استفاده کنیم؛ گذشتگان ما زندگی می‌کردند در حالی که ما فقط زنده هستیم.
بهشتی همچنین به انتقاد از برخی کج سلیقگی‌ها در انتقال معانی نهفته در فرهنگ ایرانی اسلامی از طریق کالاهای مختلف به خصوص در حوزه صنایع دستی اشاره کرد
این سیاستمدار فرهنگی با تاکید بر اینکه در دهه هفتاد تمنای کیفیت آغاز شد، از طلب نشدن آن در حال حاضر ابراز تاسف کرد و گفت: «نماهای منزل نشان تمنای کیفیت است؛ ولی برخی بناهای حرامزاده تولید می‌شود که نمی‌گذارند آنچه مربوط به فرهنگ خودمان است تجربه شوند.»
سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم، کالاهای فرهنگی را هم نقطه خروج و هم دریچه ورود به عرصه فرهنگ عنوان کرد و گفت: اتفاقی که ما امروز شاهد آن هستیم (برگزاری جشنواره یاد شده) با این نگاه بوده که کالاهای فرهنگی مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. این اتفاق امسال در سه مرحله و با رویکرد محوری کودکان و خانواده، آغاز شد.
 وی با اشاره به 20 میلیون خانوار ایرانی و وجود سبد کالای مصرفی آنان، از اهمیت جایگاه کودک در این سبد و حذف کتاب از این سبد سخن گفت و خاطرنشان کرد: «کتاب و کتابخوانی در معرض هشدار است. در این کارهایی که در این مجموعه آماده شده است، به اتفاقات خوب امیدواریم. این جشنواره فرصت یک تجمیع را پدید آورده است. اکنون یک گنجینه‌ یا موزه داریم از چیزهایی که سال‌های اخیر پدید آمده است.»
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به استلزام سرمایه‌گذاری در کتاب و اسباب‌بازی، نسبت به «خلق فرصت برای خلق تولیدات بهتر در فضای پر رقابت اما پر تاثیر» ابراز امیدواری کرد.
صالحی با اشاره به بخش‌های مختلفی که نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی مد نظر داشته است، گفت: حوزه کتاب – اسباب بازی، اولین بخشی بود که به آن توجه شد. همه ما می‌دانیم که کتاب و کتابخوانی در کشور ما در معرض هشدار و تهدید است و اگر بچه‌های ما کتاب نخوانند، اتفاق بدی می‌افتد. کتاب خواندن برای ارتقای تفکر و گنجینه زبانی و همچنین جسم و روح سالم لازم است.
وی با بیان اینکه کتابخوانی کودکان ما در معرض تهدید و هشدار است، ادامه داد: اسباب بازی‌هایی که منتج از ایده‌های مرتبط با کتاب هستند، تلاش‌هایی هستند برای ارائه فرم‌های جدید کتابخوانی برای کودکان. این الگو می‌تواند برای گسترش کتابخوانی مورد حمایت قرار بگیرد.
معاون فرهنگی وزیر ارشاد اضافه کرد: مقوله دیگر که در این جشنواره به آن توجه شد لوازم التحریر و نوشت افزار بود. ۱۷ میلیون ایرانی از جمله شامل ۱۳ میلیون دانش آموز و ۴ میلیون دانشجو و اقشار دیگر، با نوشت افزار در ارتباط مستقیم هستند. چند سالی است که در این حوزه تکاپویی‌هایی آغاز شده اما در عین حال باید اذعان کرد که حداقل ۹۰ درصد چیزی که در فضای نوشت افزارها است، غیر ایرانی است و آنچه هم ایرانی تلقی می‌شود، یا اقتباسی است یا حداکثر روی جلد این محصولات، تنها نمایی است از فرهنگ ایرانی و اسلامی.
صالحی اضافه کرد: حوزه لوازم التحریر نیاز به کار جدی دارد و آنچه در این جشنواره ثابت شد، این است که تکاپوهای خوبی صورت گرفته اما هنوز تا رسیدن به نقطه ای که بتوان به آن اتکا کرد، فاصله داریم.
این مقام مسئول در وزارت ارشاد همچنین گفت: حوزه سومی که در این جشنواره به آن توجه شد، حوزه اسباب بازی است. اسباب بازی‌ها در سرگرمی و در تربیت و آموزش کودکان ما و همچنین در رونق اقتصادی کشور جایگاه مهمی داشته و دارند. اما باز هم باید اذعان کرد که بیش از ۹۵ درصد کالاهای این حوزه، از خارج وارد کشور می‌شود. با این وجود در این بخش هم مجموعه ایده‌ها و محصولاتی که به جشنواره آمد، امیدهایی را در این زمینه ایجاد کرده است.
به گفته وی نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی تجمیعی از این محصولات را به وجود آورده است که شامل بیش از هزار و ۷۰۰ اثر بوده است که خود این موضوع می‌تواند دست کم تصویر درستی از داشته‌های کشور در حوزه مصرف کالاهای فرهنگی ارائه کند.
هنگامه مفید نیز که به جای مرضیه برومند در این مراسم شرکت کرده بود با اشاره به اینکه نمی‌داند چرا باید از عروسک‌های غربی در کشور استفاده شود، راه برون رفت از این معضل را سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی دانست.
مجید قادری، به نمایندگی از هیئت داوران با قرائت بیانیه تاکید کرد فعال‌ترین بخش این حوزه، بخش خصوصی بوده است که نشان دهنده ظرفیت‌های آن است. وی با اشاره به قدرت اسباب‌بازی‌ها، تقاضا ثبت بازی‌های بومی، محلی و ملی کرد و از اهمیت آن سخت گفت.
در این مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف نخستین جشنواره مصرف کالاهای فرهنگی معرفی شدند و جوایز خود را دریافت کردند.

۲۳ دی ۱۳۹۴ ۱۲:۲۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید