اخبار

گزارش نخستین یادواره شهدای ادیان توحیدی

گزارش نخستین یادواره شهدای ادیان توحیدی
نخستین یادواره شهدای ادیان توحیدی از سوی موسسه حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس سپاه محمد(ص) رسول الله با همکاری دست اندر کاران امور فرهنگی و اجتماعی پیروان ادیان توحیدی کشور و نهاد های مختلف فرهنگی از جمله نماینده اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی برگزار شد.

بر اساس برنامه ریزی های به عمل آمده از سوی موسسه حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس سپاه محمد(ص) رسول الله تهران که از تابستان سال جاری آغاز شده بود و با تشکیل جلسات مشورتی از سوی این موسسه با دست اندر کاران امور فرهنگی و اجتماعی پیروان ادیان توحیدی کشور در نهاد های مختلف و از جمله نماینده اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی همراه بود، مقدمات برگزاری یاد واره ای برای بزرگداشت یاد و خاطره شهدا و ایثار گران اقلیت های دینی کشور فراهم آمد و پس از چندین مرحله و رایزنی از سوی موسسه مذکور، برنامه مورد نظر در تاریخ 94/11/7 در محل فرهنگسرای بهمن به اجرا درآمد. بدیهی است در برگزاری این برنامه، که در نوع خود کم نظیر بود، نهادهای مختلفی همکاری و همفکری داشتند که اسامی آن ها به شرح ذیل، در ذیل پوستر یادواره ارائه شده بود:
وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، شهرداری تهران، بنیاد شهید، انجمن زرتشتیان تهران، انجمن کلیمیان تهران، خلیفه گری ارامنه، انجمن آشوریان تهران، صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران، ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه محمد رسول الله که بانی و متولی اصلی برنامه بود.
این مراسم که اجرای آن را یکی از مجریان زبردست صدا و سیما به عهده داشت با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید شروع شد که موضوع اصلی ایات وحدت  در بین رسالت پیامبران و نیز تکریم مجاهدان در راه خدا بود. پس از تلاوت قران، به ترتیب برنامه های ذیل اجرا شد:
1-اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران و چند سرود حماسی توسط گروه کر ارامنه به رهبری استاد ادیک تامرازیان،
2-سخنرانی آقای پیتر لازار، برادر شهید لازار و بیان خاطراتی چند از سیره رفتاری و مجاهدت های شهید،
3-سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین گواهی، رییس حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه حضرت رسول،
4-پخش کلیپی از فعالیت های موسسه حفظ آثر و نشر ارزش های دفاع مقدس درزمینه دفاع مقدس به ویژه برای این برنامه،
5-سخنرانی آقای وارتان وارتانیان نمایده ارامنه در مجلس شورای اسلامی در زمان جنگ تحمیلی و تشریح کیفیت پشتیبانی هموطنان ارمنی از رزمندگان اسلام،
6-سخنرانی مادر شهید زرتشتی، شهید فرهاد خادم و بیان خاطراتی از فرزند شهیدش که قبلا به صورت کامل در قالب کتابی منتشر شده است،
7-اجرای برنامه ای نمایش گونه از تاریخ جنگ تحمیلی که با پخش کلیپ هایی از مراحل حساس جنگ همراه بود و البته بسیار جذاب بود،
8-سخنرانی دکتر منوچهر الیاسی از هموطنان کلیمی  که در زمان جنگ تحمیلی به عنوان پزشک در جبهه های گوناگون خدمت کرده بود،
9-اجرای ترانه ای که به همین مناسبت تولید شده بود توسط آقای قریشی، خواننده پاپ و
10-تجلیل از چهار خانواده شهید از چهار اقلیت به نمایندگی از کل ایثارگران هموطنان پیرو ادیان توحیدی؛ این چهار شهید عبارت بودند از:
شهید فریدون کی نژاد از زرتشتیان، شهید ژانی بت اوشانا از آشوریان، شهید زوریک مرادیان از ارامنه و شهید فریبرز موریم از کلیمیان.
قابل ذکر است بخش هایی این برنامه به صورت زنده از دو شبکه سیما پخش می شد و خلاصه تصویری آن نیز دو روز بعد در ساعات مختلف به نمایش در آمد. ضمنا، توزیعپرچم های کوجک در بین حضار از ابتکارات جالب برگزار کنندگان به شمار می رفت.
نخستین یادواره شهدای ادیان توحیدی که از ساعت 14:30 آغاز شده بود در ساعت 17:15 به کار خود پایان داد.

۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ۱۵:۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید