اخبار

ادبیات و فرهنگ بهترین راه تعامل میان کشورهاست

ادبیات و فرهنگ بهترین راه تعامل میان کشورهاست
طی نشستی که با هماهنگی اداره کل غرب اروپای وزارت امور خارجه و اداره کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی مورخ 94/11/14 صورت گرفته بود سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رأس هیاتی با گورگان مدیر کل فرهنگی وزارت خارجه آلمان به همراهی هیات فرهنگی آلمانی که به ایران سفر کرده بودند ، با یکدیگر گفتگو و درباره همکاری های فرهنگی دوجانبه رایزنی کردند.

معاون امور فرهنگی با اشاره به انتشار بیش از یک میلیون عنوان کتاب چاپ شده در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: بخش قابل توجهی از این کتاب ها در حوزه ادبیات است و از این میان ٣١ هزار عنوان داستان بلند، ١٢ هزار عنوان داستان کوتاه و ١٣ هزار عنوان ترجمه ادبیات داستانی بوده است.
صالحی همچنین به انتشار کتاب های حوزه دین اشاره کرد و گفت: در سال های بعد از انقلاب،  ١٧ هزار عنوان کتاب در حوزه دین منتشر شده است و در این کتاب ها پرداختن به موضوعات نوپدید اجتماعی در مطالعات دینی زیاد به چشم می خورد.وی افزود: جریان فلسفه و کتاب های فلسفی نیز در ایران جریانی زنده و پویاست و ١٤ هزار عنوان بعد از انقلاب در حوزه فلسفه منتشر شده است که از این تعداد ٦ هزار عنوان ترجمه بوده است. این تعداد کتاب نشانگر ارتباط با مکاتب فلسفی کشورها مختلف است. همچنین نشان می دهد که جریان ترجمه در ایران بسیار فعال بوده است.
معاون امور فرهنگی در خصوص فعالیت های انجام شده در حوزه ادبیات کودک و نوجوان در ٤٠ سال گذشته عنوان کرد: در حوزه ادبیات کودک و نوجوان نیز پیشرفت های زیادی انجام شده است و تصویرگران ایرانی کتاب های کودک و نوجوان در حال حاضر در کشورهای مختلف شناخته شده هستند. همچنین حجم قابل توجهی از آثار ادبی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان است.
صالحی در بخش دیگری از صحبت های خود به معرفی کتابخانه های غنی ایران اشاره و عنوان کرد: ایران دارای کتابخانه های غنی مهمی است و در این میان کتابخانه های آستان قدس، کتابخانه آیت الله مرعشی و کتابخانه مجلس از کتابخانه های غنی ایران محسوب می شوند.
معاون امور فرهنگی در ادامه به روند شتابزده گفت و گوهای فرهنگی در فضای جدیدی که در روابط دو کشور ایجاد شده است پرداخت، گفت: رایزنان فرهنگی برای برداشتن موانع ارتباطات فرهنگی تلاش کنند. دبیرخانه گفت و گوهای فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات می تواند راهگشای بسیاری از ارتباطات باشد. قطعا تدوین مقررات می توانند باعث شوند تا ارتباطات فرهنگی پایدار ایجاد شوند زیرا در شرایط پایدار می توان از ارتباطات بهتر صحبت کرد.
صالحی در بخش پایانی صحبت های خودنیز به معرفی فعالیت های موسسات خانه کتاب، بنیاد شعر و ادبیات ایرانیان، دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال و موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران پرداخت.
در ادامه این نشست، اندرسا گورگان مدیر کل حوزه فرهنگی وزارت خارجه آلمان با اشاره به اینکه در ٤ ماه گذشته برای دومین بار است که همراه وزیر خارجه آلمان به ایران سفر می کند بابت ارایه آمار نشر ایران از معاون امور فرهنگی تشکر کرد و گفت: زمانی می توانیم روابط خوبی با یکدیگر داشته باشیم که درباره خوشی ها و ناخوشی های یکدیگر بهتر بیشتر بدانیم. همچنین زمانی می توانیم ارتباطات پایدار فرهنگی داشته باشیم که دو کشور آشنایی خوبی از یکدیگر داشته باشند و بهترین راه برای بدست آوردن این شناسایی ادبیات و فرهنگ است.
وی افزود: امیدوارم این اعتماد متقابلی که ایجاد شده است به عنوان بزرگ ترین منبع همکاری ادامه یابد و همکاری های دوجانبه گسترش یابند. همچنین امیدوارم ناشران بیشتری از ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور پیدا کنند و موانع این مسیر از میان برداشته شوند.
گورگان با تاکید بر نقش ادبیات در گسترش روابط فرهنگی میان کشورها عنوان کرد: ادبیات و فرهنگ خصوصا در دوران های سخت سیاسی پل های مطمئنی برای ارتباط کشورها و ملت ها می سازد و سیاست گذاری های فرهنگی از این طریق می توانند، سریع تر پیش روند.
اندرسا گورگان همچنین به خواهر خواندگی شهرهای مختلف ایران و آلمان اشاره کرد و گفت: ایران و  آلمان می توانند در سه حوزه آموزش های مدرسه ای، آکادمیک و تعاملات فرهنگی با یکدیگر همکاری داشته باشند. در حوزه آموزش مدرسه آلمان می تواند به آموزش زبان آلمانی بپردازد. در حوزه آکادمیک نیز می توان به موسسات باستان شناسی و ایران شناسی که در آلمان فعال هستند، اشاره کرد. همچنین در حوزه تعاملات فرهنگی نیز می توانیم در حوزه فیلم، موسیقی و هنرهای تجسمی با یکدیگر همکاری کنیم. البته باید توجه داشت که موسسه گوته نیز بخش فعال فرهنگی کشور آلمان محسوب می شود.
بر اساس این گزارش، در این جلسه، مجید غلامی جلیسه؛ مدیرعامل خانه کتاب، مهدی قزلی؛ مدیرعامل بیناد شعر و ادبیات داستانی، محسن جوادی؛ دبیر علمی جایزه جهانی کتاب سال، موجانی؛ رایزن فرهنگی ایران در آلمان، سلیمانی؛ معاون پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات، ایوب دهقان کار؛ معاون اداره کل مجامع، تشکلها و فعالتیهای فرهنگی، ملانوروزی؛ مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید محمد طباطبایی؛ مدیر روابط عمومی معاونت امور فرهنگی، قولی؛ مدیرکل فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات، لوتار دیتمار؛ رئیس هیات مدیره بنیاد کوربر، یوهانس ابرت؛ دبیرکل انستیتو گوته، احمد میلاد کریمی؛ صاحب کرسی فلسفه اسلامی و روحانی در مرکز اسلام شناسی دانشگاه مونیخ، پروفسور اکهارت شولتس؛ رئیس انستیتوی شرق شناسی دانشگاه لایپزیک، اشتفان وبر؛ اسلام شناس و مدیر موزه هنر اسلامی، استفان وایدنر؛ اسلام شناس و نویسنده مستقل و مارک توسل موسیقی دان و آهنگساز آلمانی حضور داشتند.
 

۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ۱۱:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید