اخبار

تعامل جامعه مسلمان و مسیحی ایران و عراق در جلسه با سفارت جمهوری اسلامی در عراق

تعامل جامعه مسلمان و مسیحی ایران و عراق در جلسه با سفارت جمهوری اسلامی در عراق
طی هماهنگی های بعمل آمده سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق پانزدهم بهمن ماه میزبان هیأتی فرهنگی متشکل از علی فریدونی مدیر کل اداره مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی، بت کلیا نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی، علی علی پور معاون ادیان و مذاهب اداره کل مجامع و تنی چند از سایر دست اندر کاران امور اقلیت های کشور بود.

 در این نشست که حجت الاسلام و المسلمین آقای اباذری رایزن فرهنگی و آقای سلطانی فر کاردار سفارت ایران در بغداد حضور داشتند، هیأت فرهنگی به تکمیل مذاکرات انجام شده در عراق با دو کلیسای شرق آشوری و آشوری کلدانی و کاتولیک به همراهی سفارت ایران در بغداد جهت به ثمر نشستن برنامه های پیشنهادی، پرداختند.
نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک دهه مبارک فجر اظهار داشت: تعامل خوب بین جامعه مسلمان و مسیحی در عراق و ایران را پیش از هر چیز مدیون عهدنامه امام علی (ع) با آشوریان عراق هستیم که در واقع یک منشور بین المللی بوده و حقوق شهروندی برای پیروان سایر ادیان را محفوظ می دارد و ما شاهد هستیم که آشوریان به همراه دیگر اقلیت ها در ایران بسیار راحت هستند.
بت کلیا ادامه داد: تعرض داعشی ها به شمال عراق، لطمات فراوانی را به آشوریان این منطقه وارد نمود. در این جادارد از خدمات هلال احمر جمهوری اسلامی ایران که کمک های زیادی را به مردم آسیب دیده ما در عراق ارائه کردند تشکر و قدردانی به عمل آورم و این در حالی است که کشورهای مدعی دموکراسی حتی یک بطری آب هم برای جنگ زدگان ارسال نکردند.
ایشان  از حضور سفیر محترم جمهوری در عراق در کلیساهای آشوری بغداد برای تبریک سال نو میلادی سپاسگزاری کرد و بیان نمود: باید بگویم که به ایرانی بودن خود افتخار می کنم.
در بخش پایانی جلسه هم نکات مختلفی به شرح ذیل، حول محور اصلی جلسه مطرح شد:
- سفارت خانه های ایران در خارج از کشور به منزله پل ارتباطی بین ایران و کشورهای دیگر از نظر سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به شمار می رود.
- نوع رابطه نظام جمهوری اسلامی ایران با جامعه آشوری، از نوع روابط ویژه است که یکی از دلایل وجود چنین جایگاهی، نتیجه همراهی و پیگیری های قابل تقدیر جناب آقای بت کلیا، نماینده محترم آشوریان در مجلس شورای اسلامی و دبیر کل اتحادیه جهانی آشور می باشد.
- از سفارت محترم جمهوری اسلامی ایران درخواست داریم که زمینه های لازم برای تعامل گسترده تر با کلیسای شرق آشوری عراق را فراهم کند زیرا اکثر آشوریان ایران جزو این کلیسا هستند.

۱۸ بهمن ۱۳۹۴ ۱۵:۳۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید