اخبار

ادیان توحیدی به جهان و انسان معنای مجددی می دهند

ادیان توحیدی به جهان و انسان معنای مجددی می دهند
نشست صمیمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همت اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی با حضور سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی و همراهی پیروان ادیان توحیدی و نمایندگان ارامنه تهران، ارامنه کاتولیک، آشوریان، زرتشتیان و کلیمیان شامگاه روز سه شنبه(٢٧ بهمن ماه) در هتل انقلاب تهران برگزار شد.

 سید عباس صالحی در این دیدار که به مناسبت سی و هفتیمن سالگرد پیروزی انقلاب ایران برگزار می شد ضمن عرض خیر مقدم و اشاره به اشتراکات میان ادیان در ایران عنوان کرد: در روزگاری هستیم که دغدغه های متعددی با یکدیگر داریم. از یک سو جهانی که به مرور از معنویت تهی می شود و انسانی که از معنا خالی تر می شود و اینجاست که ادیان توحیدی باید به جهان و انسان معنای مجددی بدهند. همچنین ارزش های اخلاقی می توانند نجات بخش انسان امروزی باشند.
 وی افزود: نهاد خانواده نیز به عنوان جوهره وجودی بشر در معرض تهدید است و ادیان توحیدی می توانند نجات بخش آن باشند و به تداوم آن کمک کنند.
 وی با اشاره به گذشته ایران در مدارا با ادیان توحیدی عنوان کرد: مدارا با ادیان و قرائت از اسلام در ایران که یک اسلام عقلانی را ترویج می کند و بر مکتب اهل بیت شکل گرفته است، مبدایی برای همزیستی ادیان و همکاری در روزگار بحران انسان معاصر است.
 صالحی در پایان ضمن ابراز خرسندی از حضور در این مراسم گفت: همزمان با ایام فجر انقلاب اسلامی نشست هایی با موضوع ادیان و حضور نمایندگان اقلیت های مذهبی در کشور برگزار شد و در برخی از آن ها نیز وزیر فرهنگ و ارشاد حضور داشتند. از حضور در ضیافتی که نمایندگان ادیان توحیدی صاحبخانه آن هستند، بسیار خوشحالم و امیدوارم که این نشست ها تداوم پیدا کند.
سیبوه سرکیسیان، اسقف ارامنه تهران نیز در این جلسه با اشاره به وجود اشتراکات دینی گسترده میان ادیان توحیدی عنوان کرد: هر چقدر ادیان شناخت بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشند، زندگی مسالمت آمیزتری می توانند با یکدیگر داشته باشند. حضور نمایندگان ادیان توحیدی در این مراسم منظره زیبایی از ایران ماست و ایران قرن های متمادی مهد زندگی مسالمت آمیز میان ادیان توحیدی بوده است.
  وی ادامه داد: بعد از گذشت ٣٧ سال از انقلاب اسلامی به خاطر اینکه مردم ایران به انقلاب خود ایمان داشتند با اراده قوی در برابر تمام مشکلات ایستادگی کرد و من این پیروزی را از سوی نمایندگان ادیان توحیدی به رهبر معظم انقلاب و آقای روحانی تبریک می گویم.
 همچنین اردشیر خورشیدیان موبد زرتشتیان در این نشست عنوان کرد: ادیان توحیدی اشتراکات بسیاری با یکدیگر دارند. در موضوع دین که هدف آن انسان سازی تقریبا تمامی ادیان با یکدیگر اتفاق نظر دارند.  
 وی با اشاره به حضور زرتشتیان در کنار ملت ایران در طول تاریخ عنوان کرد: ما به عنوان یکی از اقلیت های مذهبی سال هاست که در کنار مردم ایران زندگی کرده ایم و در راه ایران از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم بود. همواره به این اعتقاد داشته ایم که باید انسانی فکر کرد، ملی کار کرد و با مذهب خودمان که زردشتی است به زندگی ادامه می دهیم.
 

۱ اسفند ۱۳۹۴ ۱۳:۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید