اخبار

با حضور هیئت فرهنگی آلمانی مطرح شد: فرهنگ و هنر دروازه ورود صلح به کشورهاست

با حضور هیئت فرهنگی آلمانی مطرح شد: فرهنگ و هنر دروازه ورود صلح به کشورهاست
به همت اداره کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی هیئتی فرهنگی از آلمان به سرپرستی ماتن مایه نماینده مجلس ایالت باواریا و مسئول بخش مهاجران ایالت باواریا آلمان، مایک مالکه رئیس فدراسیون مسیحیان خاورمیانه در آلمان، سیبان یاخوف مسئول پروژه peace maker ، داوود نظیری زاده عضو هیئت رییسه فدراسیون شیعیان و نماینده 152 مراکز شیعه ی موجود در آلمان و میرمحمدصادقی کارشناس اداره دیپلماسی فرهنگی وزارت امور خارجه در اداره کل مجامع حضور یافته

و ضمن شرکت در یک نشست صمیمی حول موضوع اقلیتهای دینی در ایران و چگونگی ارتباطات فرهنگی آنان با دولت و هموطنان ایرانی و همچنین راههای ورود صلح به کشورهای مختلف از طریق فرهنگ و هنر با علی فریدونی مدیر کل اداره مجامع و جمعی از کارشناسان اقلیت ها بحث و گفتگو کردند.
در ابتدا مدیر کل اداره مجامع ضمن خوشامدگویی و استقبال از حضور هیئت آلمانی در ایران به چگونگی شکل گیری نگاه فرهنگی نسبت به وجود و حضور پیروان اقلیتهای دینی در ایران و ضرورت حضور هیئت هایی از این دست در ایران اشاره و تاکید کرد. پایه و علاقمندی این گفتگوها وجود ظرفیت بالای فرهنگی در ایران است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی زمینه حضور اقلیتها در ایران با تصویب چند ماده مهم از مواد قانون اساسی در این خصوص مبنی بر فعالیت اقلیتهای دینی شامل اسلام، کلیمی، مسیحی و زرتشتی فراهم آمد.
علی فریدونی اظهار داشت آنچه در وزارت ارشاد به عنوان متولی امور فرهنگی کشور تعریف شده است پرداختن به امور فرهنگی اقلیتها نیز می باشد، که این مهم در این اداره کل برنامه ریزی، هماهنگی و انجام می شود. تمامی این امور فرهنگی برای جمعیتی کمتر از 200 هزار نفر می باشد. و از آنجائیکه بخش فرهنگی شامل هنر، سینما،آیین ها، آداب، تاریخ و سنتهاست، در همه اینها حقوق اقلیتها رعایت و در صورت لزوم مساعدت هم می شود. در واقع تداخلی بین مسائل فرهنگی و آئینی اقلیتهای دینی با ارزشهای اسلامی مسلمانان وجود ندارد. از این رو می بینیم که فعالیت های فرهنگی و اجتماعی اقلیت ها شامل نشر، کتاب، جشنواره، موسیقی نمایش و از همه مهمتر عبادتشان در آرامش و امنیت به اجرا در می آید.
سپس سیبان یاخوف مسئول پروژه peace maker  نیز از حضور در ایران ابراز خرسندی نمود و گفت که ایران مهمترین کشوری است که می توان در شناخت ارتباطات بین اقلیتها از آن استفاده کرد.  ایشان علاقمندی خود را به دریافت اطلاعات در زمینه هنر، مذهب، تاریخ ایران، معماری و کلیساها و ساختمان های مهم و حالات عبادت مسلمانان، مسیحیان و زرتشتیان ابراز کرد و اینکه در نهایت این گزارشات به زبان انگلیسی و آلمانی ارائه خواهد شد.
در پایان ضمن تبادل هدایایی فرهنگی برای حمایت از حضور میهمانان در مراکز مختلف فرهنگی و اجتماعی اقلیت های دینی در تهران و دیگر شهرها اعلام آمادگی و قرار شد هیات آلمانی برنامه های خود را در این خصوص ارائه نمایند.

۹ اسفند ۱۳۹۴ ۱۵:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید