اخبار

هنر و ادبیات نقطه عطف روابط فرهنگی ایران و اسپانیا است

هنر و ادبیات نقطه عطف روابط فرهنگی ایران و اسپانیا است
دیداری با حضور سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی فریدونی مدیر کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی با ادواردو لوپز بوسکتس سفیر اسپانیا در تهران روز یکشنبه مورخ 95/3/9 با محوریت تاکید بر روابط فرهنگی بین ایران و اسپانیا برگزار شد.

 معاون امور فرهنگی ضمن خوش آمد گویی به سفیر اسپانیا، روابط نزدیک دو کشور و دیدگاه سفیر اسپانیا را نسبت به مسائل  فرهنگی در خور توجه دانست و گفت: فرهنگ یک دریچه مطمئن برای ارتباطات گسترده میان کشورهاست و خوشحالم که شما به عنوان سفیر اسپانیا در ایران مطالعات فرهنگی و اسلامی داشته‌اید، زیرا این مطالعات کمک بیشتری به پیشبرد اهداف می‌کند.
وی افزود: آشنایی ایران و اسپانیا به ٤٠٠ سال پیش بازمی‌گردد و نزدیک به ١٠٠ سال است که روابط دیپلماتیک میان این دو کشور در جریان است. ایشان یکی از نقاط مشترک حوزه فرهنگ را هنر و ادبیات بیان نمود که می تواند تابلوی مشترک دوکشور باشد همچنین به خواهر خواندگی اصفهان وبارسلونا وسایر تفاهم نامه های فرهنگی فی مابین اشاره نمود، که با فضا سازی مناسب مسیر پیش رو را هموارتر وگسترش داده است.
سید عباس صالحی بیان داشت:: در دانشگاه‌های مختلف کشور ایران زبان اسپانیایی تدریس می‌شود و برخی از موسسات خصوصی نیز در ایران در این حوزه فعالیت می‌کنند. زبان فارسی نیز در اسپانیا دارای چنین زمینه‌هایی است و قابلیت گسترش در اسپانیا را دارد.
وی کتاب و صنعت نشر را زمینه دیگری برای تقویت ارتباطات فرهنگی دانست و گفت: در ایران ٥٠٠ کتاب از زبان اسپانیایی به فارسی ترجمه شده است و البته این آمار بجز کتاب‌های نویسندگان اسپانیایی زبان است که آثار آن‌ها از زبان‌های دیگر (انگلیسی و فرانسوی) به فارسی منتشر شده است.
معاون امور فرهنگی ادامه داد: امسال با توجه به تغییر مکان نمایشگاه پیش‌بینی می‌شد که جمعیت کمتری از آن بازدید کنند اما خوشبختانه جمعیت بسیاری به نمایشگاه مراجعه کردند. حضور پربار اسپانیا در نمایشگاه کتاب تهران می‌تواند به تعامل بیشتر میان دو کشور کمک کند. نمایشگاه کتاب اسپانیا نیز یکی از نمایشگاه‌های مهم محسوب می‌شود و فرصتی برای گسترش فرهنگی میان دو کشور است و به تعاملات ناشران دو کشور نیز کمک خواهد کرد.
صالحی در پایان از جایزه جهانی کتاب سال به عنوان فرصت دیگری برای گسترش ارتباطات فرهنگی نام برد و گفت: جایزه جهانی کتاب سال نیز از دیگر بخش‌هایی است که قابلیت تعامل میان دو کشور وجود دارد. این جایزه سالانه به کتاب‌های خارجی برتر در حوزه ایرانشناسی و اسلام‌شناسی به برگزیدگان اهدا می‌شود و شخص رئیس جمهور در مراسم اختتامیه این جشنواره حضور پیدا می‌کند.
سفیر اسپانیا نیز ضمن تشکر از فرصت پیش آمده ،و ابراز خشنودی از این دیدار، اظهار داشت: اهمیت فرهنگ در اسپانیا در بالاترین حد خود قرار دارد و نگاه ما هم در این خصوص فرا ملیتی است ما در ایران (سفارت) یک نفر وابسته فرهنگی داریم که بعنوان رابط ما با اسپانیا است وکارها را پیگیری می نماید.
  زمانی که من مسئولیت خانه عرب را عهده دار بودم در حوزه مسلمانان کار کردم نه در ایران بلکه در ارتباط با مسلمانان خاورمیانه تحقیقات زیادی داشتم به سمینارهای داخلی در ارتباط با اسپانیا نیز علاقه مندم وچندی پیش در سمیناری در دانشگاه علامه طبا طبائی شرکت نمودم وبا پژوهشگران زیادی آشنا شدم که در ارتباط با اسپانیا کار میکردند در اینجا بنیادی را معرفی می نمایم که از هنر ایران در اسپانیا نمایشگاه برگزار می نماید.
سفیر اسپانیا با اشاره به شمار گردشگران اسپانیایی که سالانه از ایران بازدید می‌کنند گفت: میانگین سن بازدیدکنندگان اسپانیایی که به ایران سفر می‌کنند، ٥٥ سال است و این سن خوبی برای نوشتن مقاله یا یادداشت و حتی کتاب درباره تجربیات خود از ایران است.
ادواردو لوپز بوسکتس با استقبال از حضور اسپانیا در نمایشگاه کتاب تهران به عنوان میهمان ویژه گفت: البته در این خصوص تصمیم گیرنده دولت اسپانیاست که پس از انتخابات جدید مطمئنا درباره این موضوع تصمیم‌گیری خواهد شد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: امیدورام این نشست مشترک فتح بابی برای ادامه جلسات برای گسترش روابط میان دو کشور باشد.
بر اساس این دیدار، که به همت اداره کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی برگزار شد، طرفین گفتگو ضمن ابراز امیدواری برای ادامه نشست های مشترک در جهت گسترش روابط میان دو کشور، مقرر کردند: کارلوس آراگون؛ نفردوم و وابسته فرهنگی سفارت اسپانیا در ایران و علی فریدونی؛ مدیرکل اداره مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نمایندگان دو طرف پیگیر موضع همکاری ها باشند.

۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۱۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید