اخبار

شورای سیاست‌گذاری دومین دوره جایزه کالاهای فرهنگی تشکیل جلسه داد.

شورای سیاست‌گذاری دومین دوره جایزه کالاهای فرهنگی تشکیل جلسه داد.
جلسه شورای سیاست‌گذاری دومین دوره جایزه کالاهای فرهنگی با حضور سید عباس صالحی، علی فریدونی دبیر جشنواره و اعضای شورا روز سه‌شنبه (٢٢ تیرماه) در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

دومین دوره جایزه کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی و حمایت از  خلاقیت و نوآوری با موضوعات طراحی و تولید که شامل کتاب اسباب بازی، نوشت افزار و اسباب بازی است و پژوهش مهرماه سال جاری برگزار می شود.
در ابتدا سید عباس صالحی با تاکید بر توجه به پژوهش‌های انجام شده در حوزه کالاهای فرهنگی عنوان کرد: کتاب، پایان‌نامه‌های دانشجویی و مقالات از جمله مواردی هستند که توجه به آن‌ها می‌تواند در برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‎های آینده ما کمک کند. از این رو تعیین چگونگی حضور و داوری این آثار در این جشنواره از مواردی است که باید به آن‌ها توجه شود. همچنین باید توجه کنیم که موضوعات این بخش در چه حوزه‌هایی باشند و در چه بازه زمانی تولید شده‌اند.
وی با بیان اینکه توجه به بعد بین‌المللی این جشنواره نیز از دیگر موضوعاتی است که می‌تواند مورد بحث و بررسی قرار گیرد گفت: باید توجه داشته باشیم که این جشنواره قصد دارد ابعاد بین‌المللی داشته باشد و یا صرفا تمرکز خود را بر روی محصولات داخلی قرار خواهد داد و بر این اساس برنامه ریزی کنیم.
علی فریدونی در ادامه به پیشنهادات دبیرخانه جشنواره دور دوم جایزه کالاهای فرهنگی اشاره کرد و افزود: افزوده شدن بخش پژوهش به عنوان پشتوانه طرح های فرهنگی مستمر پیشنهاد شده است که دبیرخانه جایزه کالاهای فرهنگی برآن شد تا با هدف رصد و تهیه بانک اطلاعاتی از فعالیت های پژوهشی در عرصه کالاهای فرهنگی و ترغیب پژوهشگران این حوزه در برگزاری دومین جشنواره بخش ویژه ای را در دستور کار قرار دهد.
دبیر جشنواره ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری دور دوم جشنواره یادآور شد: از آنجایی که آثار ارسالی به دبیرخانه در موضوعات متنوع و فراتر از سه موضوع تخصصی کتاب اسباب بازی، نوشت افزار و اسباب بازی است، پیشنهاد می شود در برگزاری سومین دوره در سال آینده موضوعات دیگری همچون بازی های رایانه ای، مد و لباس، انیمیشن، اسباب بازی و ... اضافه شود.
فریدونی با اشاره به شاخص های داوری انتخاب آثارفرهنگی اظهار کرد: داوری در بخش کتاب اسباب بازی باید به استفاده از نمادهای اسلامی ایرانی، توجه به حوزه های آموزشی و فکری، توجه به خلاقیت، رقابت با محصولات خارجی، افزایش محصولات خارجی، ایرانی بودن پدیدآورندگان کتاب اسباب بازی با تصویر گری کتاب و وجود منضمات اسباب بازی در بسته کتاب در نظر گرفته شود.
در پایان این جلسه، با نظر اعضا مصوب شد دومین دوره این جشنواره بدون محدودیت تاریخی برای پژوهش‌ها، پایان نامه‌ها و مقالات برگزار شود تا از این طریق شناخت نسبتا کافی از تحقیقات انجام شده در این حوزه گردآوری شود.
در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری جشنواره کالاهای فرهنگی که با هماهنگی اداره کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی برگزار شد؛ مهندس مرتضی کاظمی، علیرضا حاجیان‌زاده، مجید قادری، کیانوش غریب‌پور، فریدون عموزاده خلیلی، خلیل ارجمندی، سید مجید حسینی، حسین کریمی قدوسی، سعید حسینی، نادر قدیانی، علی فریدونی، همایون امیرزاده، نیکنام حسین‌پور و داریوش رضوانی حضور داشتند.

۲۳ تیر ۱۳۹۵ ۱۱:۴۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید