اخبار

کتاب و نشر پایه ارتباطات فرهنگی ایران و ژاپن

کتاب و نشر پایه ارتباطات فرهنگی ایران و ژاپن
جلسه دیداری با حضور یوشیهیرو ناکایاما رایزن سفارت کبری ژاپن در ایران و علی فریدونی مدیر کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی با موضوع گسترش ارتباطات فرهنگی بین دو کشور روز یک شنبه مورخ 95/5/3 در محل اداره کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی برگزار شد.

در ابتدا مدیر کل مجامع ضمن خوشامدگویی به موضوعاتی که در ادامه جلسات دیدار در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با سفیر ژاپن و رئیس نمایشگاه کتاب تهران اشاره و بیان نمود: در راستای گسترش و تحکیم روابط فرهنگی فیمابین ایران و سایر کشورها سه محور اصلی گفتگوها شامل: ارتباطات نمایشگاهی و حضور فعال در نمایشگاه طرفین، معرفی طرح حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایران در بازارهای جهانی و معرفی کتاب برای شرکت در جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران مطرح می باشد.
در ادامه علی فریدونی ضمن معرفی طرح حمایت از ترجمه و انتشار آثار ایران به زبان های خارجی و ارائه فراخوان طرح مذکور اظهار داشت: با توجه به علاقمندی مردم ژاپن به زبان فارسی و گسترش زبان فرهنگ و ادبیات فارسی در ژاپن این طرح می تواند کمک شایانی در جهت پیشبرد این امر داشته باشد. ما علاقمندیم که طرح حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایران در ژاپن از طریق رایزنی و سفارت ژاپن به ناشران خصوصی معرفی شود.
سفیر ژاپن نیز ضمن ابزار علاقمندی و تشکر از فعالیتهای کشور ایران در این زمینه بیان داشت: دو دانشگاه مهم در ژاپن به برگزاری کرسی های زبان فارسی و تدریس آن اهتمام دارند و به وجود علاقمندی در این زمینه در کشورش اشاره کرد.
یوشیهیرو ناکامایا اظهار داشت: نشر و انتشارات در ژاپن بیشتر در بخش خصوصی فعالیت دارد، و بنیاد کتاب ژاپن عهده دار تمامی این امور می باشد و سفارت ژاپن در تهران تلاش خواهد نمود طرح حمایت را به ناشران خصوصی ژاپنی معرفی نماید . در ادامه رایزن ژاپن در مورد چگونگی رعایت حقوق مالکیت معنوی اثر در ایران بحث نمود.
مدیر کل اداره مجامع ضمن بیان توضیحاتی در خصوص اینکه یکی از سیاستهای طرح حمایتی این دبیرخانه رعایت حق کپی رایت برای ناشر و نویسنده است بیان کرد: از طریق حضور فعال در نمایشگاههای کتاب طرفین و ایجاد زمینه هایی برای بحث و بررسی در این زمینه و همچنین میزان علاقمندی ناشران، می توان آنان را تشویق به رعایت کپی رایت نمود. ایشان در ادامه گفت: یکی از برنامه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور کشورهای خارجی به عنوان مهمان ویژه یا غرفه ویژه در نمایشگاه می باشد که با توجه به میزان استقبال کشور ژاپن از حضور در نمایشگاه کتاب تهران و درخواست آن برای این امر، موضوع میهمان ویژه شدن کشور ژاپن در نمایشگاه کتاب را برای سال های آتی می توان بررسی نمود.
در پایان علی فریدونی با ارائه فراخوان جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به همراه چند نمونه از کتب برگزیده دوره های گذشته این جایزه که ژاپنی بودند به توضیحاتی در خصوص چگونگی شرکت در این پروژه و تاریخ برگزاری مراسم آن پرداخت.۴ اَمرداد ۱۳۹۵ ۱۵:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید