اخبار

ناشران لبنانی بخش فعال حوزه ناشران عرب در ایران هستند.

ناشران لبنانی بخش فعال حوزه ناشران عرب در ایران هستند.
نشستی با موضوع گسترش تعاملات فرهنگی بین دو کشور ایران و لبنان با حضور علی هاشمی رایزن لبنان در تهران و علی فریدونی مدیر کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی روز دوشنبه مورخ 11/5/95 در اداره کل مجامع تشکلها و فعالیتهای فرهنگی برگزار شد.

در ابتدا مدیر کل مجامع با اشاره به حضور سفیر لبنان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و استقبال ایشان از فضای فرهنگی و بین المللی نمایشگاه بیان کرد: بخش عمده و فعال ناشران عرب زبان که در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شرکت می کنند از کشور لبنان هستند.
علی فریدونی همچنین با معرفی طرح حمایت از ترجمه و نشر آثار ایرانی به زبان های خارجی و ارائه توضیحاتی در مورد نحوه حمایت و انتخاب کتاب های مورد نظر اظهار داشت: در حوزه کتاب های عربی، کشور لبنان دارای ظرفیت هایی است که می توان با هدایت و ساماندهی آنان نتایج خوبی را در جهت گسترش آثار ایران در حوزه کشورهای عرب زبان بدست آورد.
ایشان در ادامه ضمن معرفی جایزه جهانی کتاب سال و ارائه فراخوان دوره جدید و بروشور کتب منتخب دوره گذشته توضیحاتی را در خصوص نحوه انتخاب کتاب در دو حوزه ایران و اسلام و چگونگی برگزاری مراسم آن بیان نمود.
رایزن لبنان ضمن تشکر از دعوت و فرصت پیش آمده اذعان داشت: کشور لبنان محیطی برای تلاقی و محک زدن اندیشه ها و افکار است. وزارت فرهنگ لبنان جنبه مدیریتی کلان را بین ناشران و تشکلهای نشر دارد و اکثر فعالیتها در بخش خصوصی صورت می گیرد. در لبنان حدود 800 مولف حرفه ای برجسته داریم که خودشان به صورت مستقل عمل می کنند. در نتیجه بسیار نیازمند اطلاع رسانی در خصوص برنامه های فرهنگی مبتنی بر نشر در ایران هستیم.
علی هاشمی ادامه داد:. در حوزه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران سفارت تلاش های زیادی برای معرفی این مقوله داشته ولی هنوز آن طور که باید بین ناشران شناخته شده نیست و پیشنهاد می شود این اطلاع رسانی توسط رایزنی جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز انجام شود. با توجه به نشستهای زیادی که توسط رایزنی فرهنگی در بیروت برگزار می شود و یا از طریق شرکت در نمایشگاه های کتاب دو کشور می توان به این نتیجه دست یافت.
ایشان افزود: مسأله دوم، کپی رایت است که با توجه به حق مادی که برای مولف دارد مورد اهمیت است اما خوشبختانه مولفینی که در حوزه معارف اسلامی کار می کنند با این مسئله مشکلی ندارند.
رایزن لبنان بیان کرد: خوشبختانه در سه سال اخیر در بین معارف اسلامی نهضتی در جهت به چالش کشیدن عقاید تکفیری و مشخص شدن چهره اصلی اسلام در جهت وحدت بین مردم تشکیل شده است که خود زمینه بسیار مهمی برای جذب آثار فاخر در اسلام است.و در لبنان نیز مجمع جهانی برای این مسئله بوجود آمده که می تواند پیوند عمیقی با مولفین ایرانی برقرار نماید.
در ادامه علی فریدونی ضمن ارائه فراخوان طرح حمایت از آثار ایرانی در بازارهای جهانی به معرفی کامل این طرح پرداخت و افزود: با استفاده از تسهیلات حمایتی این طرح ناشران لبنانی می توانند در حوزه اشاعه فرهنگ ایرانی و مذهب اسلام بسیار فعالیت نمایند.

رایزن لبنان در ایران ضمن استقبال از فراخوان برگزاری دومین دوره طرح حمایت از آثار ایرانی در بازارهای جهانی اذعان داشت: سفارت این آمادگی را دارد که صورت تمایل این اداره فراخوان و موارد مربوط به آن را به زبان عربی ترجمه و در اختیار ناشران لبنانی و عرب زبان قرار دهد.
مدیر کل مجامع با اشاره به حضور فعال ناشران لبنانی در نمایشگاه کتاب تهران گفت: با توجه به وجود این ظرفیت و میزان علاقمندی و درخواست کشور لبنان می توان برای مهمان ویژه شدن در نمایشگاه کتاب تهران برای سال های آتی اقدام کرد. میهمان ویژه شدن کشور لبنان در نمایشگاه کتاب می تواند زمینه ساز پیشبرد تعاملات دولتی و ناشران خصوصی بین دو کشور بخصوص در حوزه تبادل کتاب و فرهنگ باشد. و راهکار اجرایی آن اعلام آمادگی از طرف کشور لبنان است.
در پایان علی هاشمی ضمن تشکر از دعوت این اداره کل اظهار داشت : امیدوارم این جلسه مقدمات اجرایی شدن طرح ها و فراهم آوردن زمینه همکاری بیشتر میان دو کشور باشد.


۱۲ اَمرداد ۱۳۹۵ ۱۴:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید