اخبار

١٧اثر پژوهشی به سومین مرحله داوری جایزه فیروزه راه یافتند.

١٧اثر پژوهشی به سومین مرحله داوری جایزه فیروزه راه یافتند.
بیش از یکهزار و ٦٠٠ اثر شامل کتاب، پایان نامه و مقاله در بخش پژوهش به سومین نمایشگاه و جشنواره کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی «جایزه فیروزه» ارسال شد که از میان آنها در مرحله اول داوری ٢٥٠ اثر و در مرحله دوم ١٧ اثر پژوهشی به داوری نهایی رسیده اند.

معاون اداره کل مجامع و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام این خبر افزود: ورود به محصولات فرهنگی مستلزم این است که بنای آکادمیک، علمی و دانشگاهی پشتیبان آن باشد تا کار به نتیجه برسد، به همین دلیل علاوه بر راه اندازی دبیرخانه جایزه فیروزه که به کالاهای فرهنگی می پردازد، در کنار آن بخش پژوهش را راه اندازی کردیم.
ایوب دهقان‌کار ادامه داد: بخش پژوهش با این هدف راه اندازی شد تا در مرحله اول، پژوهش های موجود در حوزه اقتصاد فرهنگ، کالاهای فرهنگی، تولید داخلی و ذائقه مخاطب را رصد و سپس در این زمینه نسبت به هدایت فعالان این بخش اقدام کنیم.
وی با بیان اینکه بخش پژوهش از سال گذشته به جایزه فیروزه افزوده شده است، گفت: سال گذشته ٩٥٠ ثر به دبیرخانه رسید که امسال بخش پژوهش نسبت به دوره دوم، ٣٠درصد رشد داشته اما از آنجا که سال گذشته بازخورد خوبی در این حوزه گرفتیم و شاهد آثار ارسالی بسیار خوبی بودیم، امسال در دور دوم بخش پژوهش فراخوان مجزا و مستقل در بخش پژوهش ارسال کردیم.
ایوب کار با اشاره به فعالیت هیات علمی و هیات داوران در دبیرخانه بخش پژوهش، اضافه کرد: هیات داوران آثار را رصد و داوری کردند و آثار منتخب در سه مرحله داوری انتخاب شدند که در مراسم اختتامیه دو نفر برگزیده می شوند و یک نفر به عنوان اثر شایسته تقدیر شناخته خواهند شد.
معاون اداره کل مجامع و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه چشم انداز بخش پژوهش در سال های آینده بهتر و مناسب تر می بینیم، یادآور شد: هر فعالیتی که در حوزه فرهنگ انجام شود، برای غنای هرچه بیشتر آن ضرورت دارد که پشتوانه علمی و آکادمیک آن تامین شود و این مهم به دنبال تاکیدات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر اینکه معاونت فرهنگی با بدنه علمی و دانشگاهی جامعه ارتباط برقرار کند، دنبال می شود.
به گفته دهقان کار، تلاش بر این است که ارتباط معاونت فرهنگی با سایر حوزه های فرهنگی به جز کتاب افزایش پیدا کند و علاوه بر صحه گذاشتن بر اهمیت کتاب، در سایر کالاهای فرهنگی نیز فعالیت داشته باشد تا معاونت امور فرهنگی صرفا به حوزه کتاب محدود نشود.
وی به برگزاری ١٤ کارگاه آموزشی در حاشیه جایزه فیروزه اشاره کرد و گفت: به دنبال ارتباطاتی که با تولیدکنندگان کالاهای فرهنگی داشتیم، متوجه شدیم اغلب این افراد جوان و کم تجربه هستند، این افراد علاوه بر حمایت های مالی که قرار است توسط دستگاه های فرهنگی دنبال می شود، نیازمند آن هستند که به لحاظ علمی و پشتوانه آکادمیک نیز تقویت شوند.
دهقان کار یادآور شد: بسیاری از تولیدکنندگان ما نوپا و نیازمند حمایت از یک مرجع هستند تا سطح دانش تخصصی خود را ارتقا دهند، در این زمینه با یک سری مراکز علمی ارتباط برقرار کردیم و مدرسانی از این مراکز بخش خصوصی و دولتی کلاس های آموزسی و کارگاه برگزار می کنند.
سومین نمایشگاه و جشنواره کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی «جایزه فیروزه» از ١٣ تا ١٧ دی ماه هر روز از ساعت ١٠ تا ٢٠ در محل دائمی نمایشگاه های تخصصی شهرداری تهران واقع در بوستان گفتگو برپا است.

۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید