اخبار

همایش ملی "وطنم" با حضور جمعی از اندیشمندان و رهبران زرتشتی، یهودی، مسیحی و مسلمان در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

همایش ملی "وطنم" با حضور جمعی از اندیشمندان و رهبران زرتشتی، یهودی، مسیحی و مسلمان در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
در این همایش، که به همت سازمان هنری رسانه ای اوج و با همکاری فرهنگسرای اندیشه با حضور مسئولین اداره کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی در سوم بهمن ماه 96 برگزار شد، اندیشمندان و رهبران زرتشتی، یهودی، مسیحی و مسلمان به سخنرانی پرداختند و از خانواده های شهیدان اقلیت نیز تجلیل شد.

در ابتدای این مراسم، محمد میثم میثمی، رئیس فرهنگسرای اندیشه اظهار داشت: "زمانی که دوستان و یاران در سازمان اوج پیشنهاد دادند به بهانه رونمایی از مستند فاخر "وطنم" در فرهنگسرای اندیشه برنامه ای داشته باشیم، با توجه به نقطه نظر امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری که بر وحدت کلمه و وحدت ادیان تاکید دارند، خوشحال شدم که همایش ملی را برگزار کنیم.
پس از آن، دکتر مبلغی، رئیس دانشکده مذاهب به اهمیت وطن و وحدت اقوام و ادیان در دین اشاره کرد و گفت: "این که از وابستگان اقوام مختلف و ادیان و مذاهب مختلف با عنوان وطن و وحدت گردهم بیایند، از پروژه هایی است که دین بر آن تمرکز بسیاری دارد. شاید برخی تصور کنند این مفاهیم از نظر دینی پایه ای نیستند و بسته به موقعیت دارند اما اتفاقا جایگاه بسیار مهمی دارند که در دین به عنوان مبنا و زیرساخت پیشرفت و معنویت به حساب می آیند.
رئیس دانشکده مذاهب، محور دیگر را وحدت ملی دانست و نتیجه گیری کرد: این مفاهیم شرط لازم هر حرکت است و بدون این مفاهیم و استفرار و پویایی آن ها محال است که هر جامعه ای راه پیشرفت و عمران و صلاح و راه خدا را طی کند.
سپس، خاخام آرش تهرانی، در مورد دیدگاه تورات نسبت به وحدت توضیح داد و به ساخت بیمارستان سپیر اشاره کرد و بیان کرد این بیمارستان با قدمت بیش از 70 سال در خدمت همه جامعه با هر دینی است.
خاخام آرش تهرانی در انتها نتیجه گیری کرد:"همه این ها به آیه ای در تورات مقدس بر می گردد که هم نوعت را فارغ از هر گونه اعتقادی که دارد، مانند خودت دوست بدار که چکیده تورات است. امیدوارم این وحدت همواره بین آحاد جامعه و اقلیت مذهبی وجود داشته باشد با حمایت رهبر عزیز کشورمان در کنار هم به دوستی زندگی کنیم."
در ادامه، کشیش اریستاگس شاهمیریان، ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون تاریخچه ارامنه در ایران و بررسی نحوه رعایت شدن حقوق بشر پرداخت.
سپس، مولوی مسلمان از خراسان رضوی با مذهب حنفی به نقش ادیان و مذاهب ایران در طول جنگ تحمیلی و انقلاب اشاره کرد و گفت:"وحدت نیرویی است که برای تمام اقشار و اقوام و همه ادیان و همه مذاهب لازم و ضروری است. در انقلاب اسلامی ایران، اتحاد میان مردم به رهبری امام خمینی (ره) باعث شکست ستمگران شد. وی هم چنین گفت که قرآن نیز کتب مقدس تورات، انجیل و زبور را قبول دارد و از آن ها به عنوان شاهد، استدلال می کند.
در ادامه، موبد خورشیدیان در مورد یکسان بودن اصل و حقیقت دین صحبت کرد و گفت:" پیامبران همه از سوی یک خدا امده اند و طریقت و شریعت است که تفاوت دارد. حقیقت دین یکی است چرا که هدفش این است که ما را به سوی خدای واحد ببرد و یکتاپرست شویم. ما انسان هستیم و حق داریم دارای سنن و اداب و رسوم متفاوتی باشیم و لازم نیست همه کپی هم باشیم. حقوق بشر حق مسلم همه انسان هاست."
مهندس فریدون بتیونان عضو هیئت مدیره انجمن اشوریان ایران ضمن اشاره به سابقه تاریخی آشوریان و مفاخر این قوم گفت: "ما آشوریان در طول حضورمان در این کشور تفاوتی میان خود با سایر هم میهنان قائل نبودیم و به سازندگی در این کشور ادامه دادیم و منشا اثرات و خدماتی برای ایران بوده ایم. و با امکاناتی که جمهوری اسلامی در اختیار شهروندان قرار می دهد می توانیم در راه پیشرفت و آبادنی قدم برداریم."
سپس، دکتر کاویانی، معاون فرهنگی آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: "یگانه پرستی و خردورزی در هر زمان با هم آمیخته شده، متعالی ترین فرهنگ را به وجود آورده است که نمونه اش را امشب دیدیم که کلامی اختلاف میان اندیشه ها و بیان هایی که به نیکی ارائه شد، دیده نمی شود. اوج این فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی و شهادت برای ارزش های بالا متعالی ترین قله ای است که در هر مکتب مبتنی بر فرهنگ ارزشمند و افتخارآمیز است و امشب توفیق داریم از عالی ترین نماد فرهنگ، دین داری، خردورزی و رشادت تجلیل کنیم. بیش از هزار شهید، جانباز و آزاده از اقلیت ها که خزانه های مختلف ما هستند، وجود دارند."
سپس، با حضور مسئولین و کارگردانان مستند "وطنم"، هادی داودآبادی و سید مصطفی موسوی تبار از خانواده های شهدای اقلیت، خانواده های آذرباد، سه شهید خانواده نوشیروانی، مجنونیانس، باباخانیان، غوستا، خانواده شهید آنه محمد ایری، انصاری، خانواده خادم و از جانباز یهودی 70 درصد، آقای قهرمانی، تجلیل به عمل آمد.

 

۷ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید