اخبار

ادیان دینی آمده اند انسان را به صلح برسانند. فلسفه ادیان توحیدی کاهش تضادها است.

ادیان دینی آمده اند انسان را به صلح برسانند. فلسفه ادیان توحیدی کاهش تضادها است.
به مناسبت آغاز چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نشست صمیمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور فرهنگی و نمایندگان ادیان توحیدی و با حضور شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه ریس جمهور و با هماهنگی اداره کل مجامع تشکلها و فعالیت های فرهنگی روز سه شنبه مورخ 24 بهمن 1396 برگزار شد.

در ابتدا معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن خوشامدگویی و گرامیداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی بیان داشت: ضمن اینکه زندگی دینی تهدیدهای زیادی دارد شکسته شدن یکی از ادیان آرام آرام بقیه ادیان الهی را هم تحت شعاع قرار خواهد داد. محسن جوادی با بیان امیدواری از برگزاری چنین گردهمایی هایی آن را راهگشا برای ادامه حیات ادیان الهی دانست.
در ادامه مراسم دکتر بهبو ضمن سپاس از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تشکر از اداره کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی بخاطر همکاری و هماهنگی در برگزاری چنین نشست هایی به ارائه گزارش نشست انقلاب اسلامی ایران و مسائل پیش روی اقلیت های دینی کشور پرداخت.
در ادامه مراسم نمایندگان کلیمیان، مسیحیان و آشوریان به ارائه سخنرانی در باب آزادی و رعایت حقوق شهروندی پرداختند .
دیگر سخنران این نشست رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب ضمن بیان اینکه ادیان در گوهر خود اختلافی ندارند ، حضور رنگین کمان ادیان الهی را نشان امنیت و همبستگی ملی در جمهوری اسلامی ایران دانست.
دکتر نواب ضمن ارائه توضیحاتی از کتب موجودی که در دانشگاه ادیان وجود دارد به طرح مسئله ای در خصوص چگونگی جلوگیری از سکولار شدن جوامع اقلیت دینی پرداخت و خواستار پاسخگویی نمایندگان اقلیت دینی  حاضر در جلسه به این مسئله در نشست های بعدی شد.
در ادامه خانم دکتر مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی ضمن تشکر از برپایی چنین جلسات هم اندیشی اظهار داشت: این مناسبت ها بازخوانیی از علل و رموز ماندگاری و بقای این انقلاب است و یکی از علل این رموز اتحاد بین حضور ادیان و تنوع آراء و شعارها در این نظام مقدس می باشد.
ایشان بیان کرد: به نظر می رسد بعد از گذشت سی و نه سال از پیروزی انقلاب اسلامی و تحولاتی را پست سر گذاشته ایم و با قرار گرفتن در آستانه چهلمین سال دیگر فرصت آزمون و خطا نداریم. باید تلاش کرد که اختلافات را به حداقل برسانیم هرچند که چالشها و موانعی در این راه وجود دارد.خانم دکتر مولاوردی ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص منشور حقوق شهروندی گفت: به هر شکل برای محقق شدن حقوق شهروندی ارائه هر گونه نظر و پیشنهادی از سوی نمایندگان محترم اقلیت های دینی  بسیار مفید خواهد بود و برای دستیابی به ساز وکارهایی در جهت اجرایی شدن این منشور (که شامل تمام شهروندان ایرانی است) به اهداف مشترک و قدم های جدی نیازمندیم.
در پایان گردهمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه برگزاری چنین  نشستی نشان می دهد که ایران دارای چه عمق و گستره ای است، اظهار داشت: ما ایرانیان با ادیان مختلف دینی از جمله آشوری، کلیمی، زرتشتی، مسلمان و ... آنقدر به یکدیگر وصل هستیم که از سال های دور ایران را ساخته ایم و در کنار هم زیسته ایم.
صالحی با تاکید بر اینکه ایران معنا است نه جغرافیا، ادامه داد: این معنا را در طول هزاران سال با یکدیگر ساخته ایم و با هم به فارسی سخن گفته ایم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: هر زمان ایران در معرض تهدید قرار گرفته جوامع مختلف دینی بدون توجه به رنگ های مختلف در کنار یکدیگر به دفاع از این سرزمین پرداخته اند.
وی تاکید کرد: اینگونه نشست ها فرصتی است که برداشت مشترکی را با یکدیگر واگویه کنیم و آینده خود را چون گذشته بسازیم و در کنار یکدیگر قرار بگیریم. امروز در برابر مساله های مشترک قرار داریم و باید هم اندیشی کنیم که چگونه با آن ها مواجه شویم.
صالحی ادامه داد: نکته دیگر گسترش خشونت و کینه است. ادیان دینی آمده اند انسان را با ساحت های مختلف به صلح برسانند. فلسفه ادیان توحیدی کاهش تضادها است. اما دغدغه اساسی ایران است. ایرانی که میراث هزار ساله اجداد ما است و خیلی ها طمع دارند معنا و جغرافیای آن را در هم بریزند. بنابراین باید در کنار یکدیگر از آن محافظت نماییم و امید دشمنان آن را چون گذشته ناکام کنیم.
در پایان مراسم گروه موسیقی انجمن کلیمیان به اجرای مراسم زنده موسیقی پرداختند.
 

۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ۱۳:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید