اخبار

معرفی طرح حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایرانی در بازار جهانی (گرنت) در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

معرفی طرح حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایرانی در بازار جهانی (گرنت) در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران
علی فریدونی؛ مدیرکل مجامع و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، با اشاره به طرح حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایرانی در بازار جهانی (گرنت)

گفت: این اقدام معرفی ادبیات ایران به عنوان یک رسانه مکتوب که تاثیر آن ایجاد تعامل و آشنایی ملت ها با ادبیات ایرانی و پاسخ دادن به علاقه مندی سایر زبان ها به زبان فارسی است، انجام می شود.
وی افزود: سه سال است که این طرح اجرا می شود و بر اساس آیین نامه آن، کتاب ها در حوزه ادبیات کلاسیک، ادبیات معاصر، کودک و نوجوان، اسلام شناسی و ایران شناسی است و کتاب هایی که با پیشنهاد ناشر داخلی و خارجی ارائه می شود و قابلیت نشر در بازار جهانی دارد، در این طرح قرار می گیرند.
فریدونی با بیان اینکه این طرح حمایتی در سطوح مختلف برای کمک به انتشار کتاب در بازار جهانی انجام می شود، گفت: طبق آیین نامه سال 1396، برای حمایت از کتاب های کودک و نوجوان و سایر حوزه ها حدود هزار تا سه هزار دلار پیش بینی شده بود که اجرایی شد.
وی با بیان اینکه تابه حال حدود 200 کتاب در این طرح حمایت شده اند، عنوان کرد: بیشتر کتاب ها مربوط به حوزه ادبیات کودک و نوجوان و ادبیات معاصر است، البته طبق آیین نامه کتاب هایی که ویژگی خاصی داشته باشد مثلا برگزیده جشنواره ها و جایزه های داخلی باشند در اولویت ترجمه و انتخاب هستند.
دبیر طرح حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایرانی (گرنت) یادآور شد: معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی غرفه ای برای معرفی طرح گرنت به ناشران در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران دارد و در حال تعامل با ناشران بین المللی هستیم که کتاب های ایرانی را به غیر فارسی ترجمه کنند.
فریدونی با بیان اینکه در سال 96، حدود 76 کتاب مورد حمایت این طرح قرار گرفته است و تعدادی کتاب نیز در مرحله کارشناسی است و در سال 97 نیز به دنبال استمرار این طرح هستیم.
وی با بیان اینکه در سال 96، یک میلیارد تومان بودجه برای این طرح در نظر گرفته شده است، گفت: بودجه سال 97 هنوز مشخص نشده است و دبیرخانه اعلام آمادگی کرده 200 کتاب را امسال به تناسب نوع استقبال ناشران خارجی و فعالیت آژانس های ادبی تحت حمایت طرح قرار دهد.


۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید