اخبار

صلح و تشنج‌زدایی وجه مشترک ادیان توحیدی است

صلح و تشنج‌زدایی وجه مشترک ادیان توحیدی است
معاون ادیان و مذاهب اداره کل مجامع وزارت فرهنگ با بیان اینکه در دنیای مدرن بسیاری از جنایات تحت پوشش دین رخ می‌دهند، گفت: خدمت به دیگران در تمام ادیان توحیدی مشترک است.

نشستی با حضور علی فریدونی مدیر کل اداره مجامع، علی علیپور معاون ادیان و مذاهب  این اداره کل و دکتر سیمونی با موضوع بررسی مشترکات کتب ادیان توحیدی در سالن فرهیختگان در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.
علی علیپوراظهار داشت: در ادیان آسمانی مبدا و مقصد مشترک است. نباید در قرن 21 اینجا بنشینیم و به دنبال مشترکات ادیان باشیم، از اول نباید اختلافی وجود می داشت. در دنیای مدرن بسیاری از جنایت ها تحت پوشش دین رخ می دهد. اصل تنش زدایی و صلح یکی از اصول مهم مشترک ادیان الهی است.
 معاون ادیان و مذاهب اداره کل مجامع بیان کرد: ما مسلمانان بسیار شنیدیم که وقتی پیامبر اکرم (ص) می خواستند از سایر پیامبران صحبت کنند از لفظ برادرم استفاده می کردند. مردان الهی اختلافی با هم نداشتند، اختلافات از منیت و منفعت طلبی هاست.
وی با بیان اینکه اولین اصل مشترک در ادیان الهی ذات باریتعالی است، عنوان کرد: اشتراک بعدی گوهر وجودی انسان است. همه انسان ها بر اساس فطرت الهی به دنیا می آیند. انسان ها در گوهر ذاتی خود تفاوتی با هم ندارند. فطرت انسان در همه انسان ها یکسان است. فصل مشترک دیگری که بین ادیان الهی وجود دارد این است که انسان به صرف اینکه به دنیا می آید و در دنیا زندگی می کند، رستگار نیست. تمام انبیا مسیری را پیش روی انسان قرار دادند تا انسان به کمال برسد و سعادتمند شود.
معاون ادیان و مذاهب اداره کل مجامع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه اصل تشنج زدایی و صلح در تمام ادیان وجود دارد، بیان کرد: همه انسان ها و فرمانروایان باید بر اساس این اصل فعالیت کنند و برنامه هایشان باید بر مبنای گسترش صلح باشد. اصل خدمت به دیگران از دیگر اصول مشترک ادیان توحیدی است. هر انسان نسبت به دیگر انسان ها حق و حقوقی دارد. از نظر ادیان توحیدی یک تدبیر الهی در کل عالم خلقت وجود دارد. بدون تدبیر الهی نظام خلقت سروسامان نمی یابد.
 

۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۴۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید