اخبار

تنها تفاوت ناشران اقلیت با دیگر ناشران کشور اختصاصی بودن آن‌هاست

تنها تفاوت ناشران اقلیت با دیگر ناشران کشور اختصاصی بودن آن‌هاست
نشست «بررسی وضعیت نشر اقلیت‌های دینی کشور و راه‌های توسعه آن» با حضور دکتر محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی فریدونی مدیر کل اداره مجامع و محسن تقوی رئیس اداره اقلیتها اداره کل مجامع و با سخنرانی تنی چند از اساتید اقلیتهای دینی کشور پنجشنبه 20 اردیبهشت در سرای فرهیختگان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

فرزانه گشتاسب،‌ مدیر انتشارات فروهر با اشاره به‌اینکه تنها تفاوت ناشران اقلیت با دیگر ناشران کشور اختصاصی بودن آن‌هاست، در نشست «بررسی وضعیت نشر اقلیت‌های دینی کشور و راه‌های توسعه آن» گفت: ناشران اقلیت با مشکلات دیگر ناشران کشور مواجهند اما به دلیل تخصصی بودن آثارشان نیازمند حمایت هدفمند و جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.
هارون یشایایی نیز در این نشست ضمن بیان تاریخچه مختصری از فعالیت یهودیان در حوزه کتاب اظهار کرد: حضور اقلیت های دینی در ایران و تاثیری که حضور آن ها در ادبیات ایران داشته و همچنین تاثیری که این اقلیت از فرهنگ و ادبیات ایران گرفته موضوع بسیار با اهمیتی است. ملت ایران هیچ گاه پذیرای تبعیض قومی، نژادی و مذهبی نبوده و این بزرگ ترین ویژگی این ملت بزرگ است.
سیمونی از نمایشگاه کتاب به عنوان فستیوال کتاب و جشن خرمن کتاب نام برد و گفت: هنگامی که از محدوده ایران قدیم صحبت می کنیم اقلیت های فرهنگی دیگر غریب نیستند. یکی از تجلی گاه های اصلی فرهنگ ایرانی اقلیت ها هستند.
این استاد دانشگاه افزود: فاصله ای بین ملت ایران و اقلیت ها وجود ندارد. ما یک ملت هستیم و همه خود را ایرانی می دانیم. این ایرانی بودن به حرف نیست بلکه به آثار و منابعی است که در کتابخانه های بزرگ ایران و جهان وجود دارد و شاهد این مدعاست. معتقدم در کشورهایی که دولت متولی فرهنگ نیست رقابت بازار باعث می شود ناشران به نیازهای بازار کتاب توجه بیشتری داشته باشند اما هنگامی که دولت متولی امور فرهنگی می شود تعادل بازار کتاب برهم می خورد.
وی ادامه داد: باید تلاش کنیم که با کمک مراکز مهم علمی و پژوهشی دولتی و با حمایت وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی کتاب هایی را که از محتوای قابل ارائه و علمی درخصوص اقلیت ها برخوردار است، منتشر کنیم.

۶ خرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید