اخبار

بخش پژوهش چهارمین «جایزه فیروزه» دی‌ماه به کار خود پایان می‌دهد توجه به جنبه مردمی‌سازی کالای ایرانی در جایزه فیروزه

بخش پژوهش چهارمین «جایزه فیروزه» دی‌ماه به کار خود پایان می‌دهد توجه به جنبه مردمی‌سازی کالای ایرانی در جایزه فیروزه
دبیر اجرایی چهارمین دوره جایزه فیروزه، از برگزاری بخش پژوهش چهارمین دوره «جایزه فیروزه» با همکاری چهارمین جشنواره «حرف حساب» و محوریت «حمایت از کالای ایرانی» و رویکرد استارتاپ ایده‌ها و دستاوردهای پژوهش‌های فرهنگی کشوردر دی‌ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش علی فریدونی با اشاره به آغاز به‌ کار دبیرخانه مشترک این رویداد با همکاری جشنواره ملی «حرف حساب» و شروع فراخوان دریافت آثار بخش پژوهش، بیان کرد: تأکید بر اقتصاد فرهنگ و صنایع فرهنگی در ایران و جهان، کسب‌ وکارهای نوپا و کارآفرینی فرهنگی، جایگاه و نقش دانشگاه در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و فرهنگ‌محور، نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در توسعه صنایع خلاق فرهنگی و نقش فناوری‌های فرهنگی نرم و هویت‌ساز در توسعه پایدار ملی، محورهای اصلی این بخش از جایزه فیروزه است که از سوی شورای سیاست‌گذاری جشنواره تبیین و اطلاع‌رسانی شد.
وی ادامه داد: شورای سیاست‌گذاری این جشنواره، ترکیبی 10 نفره از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،‌ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.
دبیر شورای سیاست‌گذاری جایزه فیروزه، گفت: این جایزه در سه مرحله دانشگاهی، نمایشگاهی و مهارتی - رقابتی با تأکید بر پژوهش‌ها و صنایع فرهنگی، تقویت گفتمان اقتصاد و کارآفرینی فرهنگی و توسعه صنعت فرهنگی در کشور برگزار خواهد شد. مرحله دانشگاهی این جایزه در دانشگاه‌های سطح یک کشور همزمان با هفته پژوهش دانشگاه‌ها در دانشگاه هنر با موضوع «پژوهش، فناوری و سرمایه ملی»، دانشگاه الزهرا با محور «پژوهش، فناوری، دانشگاه و نهادهای فرهنگی»، دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران با مأموریت «پژوهش، فناوری، مهارت و کارآفرینی» و دانشگاه تربیت مدرس با عنوان «پژوهش، فناوری، اقتصاد مقاومتی» به شناسایی آثار دانشگاهی خواهد پرداخت.
فریدونی افزود: قالب دریافت آثار جشنواره به‌صورت ایده‌های نوآورانه و دستاوردهای علمی - پژوهشی و محتواهای صنایع خلاق فرهنگی ازجمله محصولات هنری، آثار چندرسانه‌ای شنیداری - تصویری، وبگاه، اپلیکیشن، شبکه‌های مجازی، بازی‌های رایانه‌ای و ... است.
وی تصریح کرد: در حاشیه جشنواره و همزمان با دریافت آثار ارسالی، کارگاه‌ها و دوره‌های توانمندسازی و مهارت‌افزایی ویژه شرکت‌کنندگان در بخش رقابتی - مهارتی پیش‌بینی ‌شده که به‌صورت متمرکز و دانشگاهی برگزار می‌شود. این بخش مهارت‌های فن بیان، اصول کار گروهی و تصویرسازی نقشه راه پژوهش و محصولات فرهنگی را دربر می‌گیرد که به تولید محصولات نهایی ارائه‌ شده در رویداد اصلی کمک خواهد کرد.
دبیر اجرایی چهارمین دوره جایزه فیروزه، گفت: با توجه به رسالت جایزه در توجه به جنبه مردمی‌سازی کالای ایرانی، اولین دوره غرفه پژوهش‌های فرهنگی کشور نیز به نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری کشور که در هفته اول دی‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، راه خواهد یافت که به معرفی محصولات و خدمات صنعت فرهنگی و نمایش کالاها و تولیدات فرهنگی ایرانی اختصاص دارد.
نشست خبری ویژه جایزه فیروزه با حضور اعضای شورای سیاست‌گذاری جشنواره و خبرگزاری‌های رسمی کشور با پوشش خبری گسترده در فضای مجازی و تلویزیونی در این نمایشگاه برگزار خواهد شد.
رویداد نهایی این جایزه نیز در دو بخش نمایشگاهی و رقابتی، در محل نمایشگاه‌های بوستان گفت‌وگو به مدت یک هفته از 10 تا 15 دی‌ماه برگزار می‌شود. در این بخش رقابتی سه‌روزه، در روز اول به‌صورت کار گروهی به دغدغه‌های فرهنگی کشور و تدوین نقشه راه موضوعی پرداخته خواهد شد. در روز دوم، آثار دریافتی برگزیده از دانشگاه‌های کشور، ایده‌های برگزیده و آثار نهایی در حضور مقامات، داوران مردمی، اعضای هیئت داوری دانشگاهی و سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود. وجوه کاربردی، شَم رؤیاپردازانه، جنبه‌های نوآورانه، راهکارهای حمایتی از کالای ایرانی، برنامه توسعه کسب‌وکار فرهنگی و رویکرد مردمی در ارائه‌ها از شاخص‌های اصلی در شیوه ارزیابی هیأت‌ داوران این جشنواره است. آیین اختتامیه جایزه فیروزه نیز با حضور مقامات و متولیان حوزه فرهنگی کشور و تجلیل از برگزیدگان جشنواره در بخش کالایی و پژوهش، دی‌ماه برگزار خواهد شد.۱۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید