اخبار

محسن جوادی در دیدار با سفیر ایتالیا مطرح کرد؛ مشکلات و تحریم نیز نتوانستند علاقه ملت ایران به مطالعه را کم کنند

محسن جوادی در دیدار با سفیر ایتالیا مطرح کرد؛  مشکلات و تحریم نیز نتوانستند علاقه ملت ایران به مطالعه را کم کنند
رئیس سی ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران،‌ در جریان برپایی این دوره از نمایشگاه کتاب در دیدار با سفیر ایتالیا در ایران، بیان کرد: علیرغم مسائل و مشکلاتی که طی سال‌‌های اخیر در ایران شاهد بودیم نه مشکلات و نه تحریم نتوانسته‌اند از علاقه ملت ایران به مطالعه کم کنند.

 رئیس سی ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران،‌ در جریان برپایی این دوره از نمایشگاه کتاب در دیدار با سفیر ایتالیا در ایران، بیان کرد: علیرغم مسائل و مشکلاتی که طی سال‌‌های اخیر در ایران شاهد بودیم نه مشکلات و نه تحریم نتوانسته‌اند از علاقه ملت ایران به مطالعه کم کنند.

مائورو کنچاتوری؛ سفیر ایتالیا در ایران و محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هشتم اردیبشهت‌ماه در جریان برپایی سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. سفیر ایتالیا در این نشست صمیمی، با ابراز خرسندی از اینکه برای بار دوم است که در این نمایشگاه حضور پیدا می‌‌کند، گفت: بزرگترین پتانسیل کشور ایران، قدرت نرم است. ایران باید تلاش کند با استفاده از قدرت نرم فرهنگی، مساءل و خواسته‌‌های خود را به پیش ببرد.

وی از تلاش در سفارت ایتالیا برای پیگیری مسائل و رفع موانع برای همکاری‌‌های بیشتر خبر داد و افزود: فراموش نمی‌کنیم که ایران کشوری است که دوستان بسیاری در اروپا دارد.

کنچاتوری با اشاره به اینکه حضور ایتالیا در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، حضوری نمادین است، ابراز امیدواری کرد تا حضور هر دو کشور در نمایشگاه‌‌های مختلف، فرصتی برای معرفی وجوه اشتراک فرهنگی دو کشور باشد.

 سفیر ایتالیا، درباره برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، بیان کرد: گزارشاتی که در این روزها به دست من رسیده، حاکی از موفقیت این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است. همچنین با توجه به حضور گسترده و پررنگ چین در نمایشگاه، بسیار علاقه‌مندم تا به شخصه از این غرفه بازدید داشته باشم.

 وی همچنین خواستار توسعه روابط فرهنگی بین دو کشور شد و بهره‌مندی از این امکان را اساسی‌ترین حوزه دانست و افزود: فرهنگ غذایی مشترک بین ایران و ایتالیا، از دیگر حوزه‌‌های مشترک برای گسترش تعاملات فرهنگی دو کشور است. فرهنگ غذایی دو کشور بسیار مشخص است و پایه محکم همکاری برای دو کشور را فراهم می‌‌سازد.

 کنچاتوری در پایان گفت: طی هفته‌‌های پیش‌رو، روی امکان برگزاری نشست‌‌های بیشتر و ابتکار عمل در حوزه کتاب بین ایران و ایتالیا جلساتی را برگزار خواهیم کرد.

 تقویت اشتراکات فرهنگی ایران و ایتالیا

محسن جوادی نیز در این نشست با بیان اینکه کشورهای ایران و ایتالیا زمینه‌‌های فرهنگی بسیاری برای تعامل با یکدیگر دارند، تقویت این زمینه‌‌ها را بهترین فرصت برای گسترش تعاملات در سایر حوزه‌‌ها دانست و ادامه داد: کشور ایتالیا از جهت شباهت‌‌های فرهنگی و ارتباطات دیرینه با ایران در زمینه‌‌هایی همچون کتاب، فیلم و موسیقی می‌‌تواند با ایران همکاری داشته باشد.

وی با اشاره به حضور گسترده کشور چین در ایران، ابراز امیدواری کرد که این ارتباط با دیگر کشورها نیز طی سال‌‌های آتی فراهم شود. اخیرا طی سفری که به ایتالیا داشتم، تلاش کردیم تا ارتباطاتمان در بولونیا و واتیکان را نیز در حوزه روابط فرهنگی افزایش دهیم.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین اظهار کرد: علیرغم مسائل و مشکلاتی که طی سال‌‌های اخیر در ایران شاهد بودیم، نه مشکلات و نه تحریم نتوانسته‌اند از علاقه ملت ایران به مطالعه کم کنند.

 جوادی در پایان به برپایی غرفه استارتاپ‌‌های حوزه صنعت نشر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اشاره کرد.

 معرفی طرح گرنت به نشر ایتالیا

 علی فریدونی؛ دبیر گارگروه نظارت بر بخش بین‌الملل نیز در این نشست، ضمن ارائه گزارشی از طرح گرنت و حمایت‌های معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از این طرح، خواستار گسترش و معرفی این طرح به نویسندگان و ناشران ایتالیایی شد.وی در ادامه به چند عنوان کتابی که در این طرح از سوی ناشران این کشور مورد حمایت قرار گرفته‌اند، اشاره کرد.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۰۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید