اخبار

سفیر بلژیک در دیدار با محسن جوادی مطرح کرد؛ عظمت نمایشگاه کتاب تهران مرا تحت‌تاثیر قرار داد

سفیر بلژیک در دیدار با محسن جوادی مطرح کرد؛  عظمت نمایشگاه کتاب تهران مرا تحت‌تاثیر قرار داد
سفیر بلژیک در ایران گفت: این نخستین‌بار است که از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید می‌‌کنم. عظمت و بزرگی این نمایشگاه مرا تحت‌تاثیر قرار داد.

سفیر بلژیک در ایران گفت: این نخستین‌بار است که از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید می‌‌کنم. عظمت و بزرگی این نمایشگاه مرا تحت‌تاثیر قرار داد.

 ورونیکا پتی؛ سفیر بلژیک در ایران و محسن جوادی؛ رئیس سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، 11 اردیبهشت‌ماه در جریان برپایی این دوره از نمایشگاه با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. پتی در این نشست تاکید کرد: در کشور بلژیک مردم از طریق کتاب، فیلم و موسیقی با فرهنگ ایران آشنا هستند و مردم ما تمایل زیادی به آشنایی بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم ایران دارند.

 وی مباحث فرهنگی را ابزاری مناسب برای توسعه‌ مناسبات بین کشورها دانست و افزود: سیستم سیاسی بلژیک به‌صورت فدرال و چندفرهنگی است و به همین دلیل زمان بیشتری نیاز است تا بتوان راه تبادل فرهنگی با ایران را هموارتر کرد، اما قطعا ما مصمم بر انجام این کار هستیم.

 تمایل ایران برای تبادل رایت و ترجمه‌ کتاب‌

 محسن جوادی نیز در این دیدار، ضمن تشکر از حضور سفیر بلژیک در این نمایشگاه، گفت: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، زمینه‌ مناسبی برای تبادل اندیشه و اطلاعات با سایر ناشران و بازدیدکنندگان خارجی فراهم کرده است.

 معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در این نمایشگاه بیش از 400 هزار عنوان کتاب به نمایش گذاشته شده، ادامه داد: بیشتر این کتاب‌‌ها، آثار چاپ شده در پنج سال اخیر یا کتاب‌‌های ترجمه شده‌ جدید هستند.

وی از تمایل کشور ایران، برای تبادل رایت و ترجمه‌ کتاب‌های سایر کشورها و همچنین ترجمه‌ ایرانی به زبان‌‌های دیگر سخن گفت.

 رئیس سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، همچنین بیان کرد: ایران و بلژیک به لحاظ سوابق فرهنگی و علمی، مشترکات فراوانی دارند و امیدواریم ادبیات و عرصه‌ فرهنگ عمومی بتواند با گسترش روابط پایدار فرهنگی به توسعه‌ روابط سیاسی نیز بینجامد.

 جوادی در پایان، خواستار افزایش ارتباط بین پژوهشگران و نویسندگان ایرانی و بلژیکی شد و ابراز امیدواری کرد تا چالش‌‌های عمده‌ بشر در سال‌‌های آتی به دست همین جوانان رفع شود.

 تبادل‌نظر اهالی قلم و نشر ایرن و بلژیک با «گرنت»

 علی فریدونی؛ دبیر محترم کارگروه نظارت بر بخش بین‌الملل نیز در این نشست، ضمن ارائه گزارشی از طرح گرنت به حمایتهای انجام شده از سوی معاونت امور فرهنگی اشاره و این طرح را الگویی مناسب برای تبادل‌نظر میان ناشران و نویسندگان دو کشور برشمرد.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید