اخبار

ادامه فعالیت شورای گرنت با اعضای جدید/ ۲۰ داور کتاب‌های متقاضی حمایت را داوری می‌کنند

ادامه فعالیت شورای گرنت با اعضای جدید/ ۲۰ داور کتاب‌های متقاضی حمایت را داوری می‌کنند
دبیر شورای گرنت با رد خبر تعطیلی این شورا گفت‌: اعضای شورا با تدوین شیوه‌نامه جدید در سال گذشته تغییرکرده‌اند و جلسات شورا همچنان برگزار می‌شود.

علی فریدونی، دبیر طرح حمایت از انتشار کتب ایرانی در خارج از کشور(گرنت)، تعطیلی یک‌ساله جلسات شورای گرنت را رد کرد و گفت: شیوه‌نامه جدید گرنت در تاریخ 14 مرداد سال 97 به امضا رسید که تفاوت‌هایی را با شیوه‌نامه‌های قبلی گرنت داشت‌، یکی از این تفاوت‌ها تغییر شورای گرنت بود.وی ادامه داد: بر این اساس محسن جوادی به عنوان رئیس شورا،‌ علی فریدونی دبیر شورا،‌ قادر آشنا‌، مهدی قزلی و علی‌اصغر محمدخانی به عنوان عضور در آن حکم گرفتند.

 فریدونی تصریح کرد: نخستین جلسه بعد از تدوین این شیوه‌نامه 29 بهمن سال 97 با حضور تمامی اعضا برگزار شد.جلسه حضوری که سیاست‌های کلی را تعیین می‌کند،‌ تنها یکبار برگزار شده ولی تمامی امور پس از آن به صورت الکترونیکی دنبال شده است.

وی با اشاره به اختصاص سامانه‌ای برای گرنت گفت: از اول آبان ماه سال 97 تمامی درخواست‌ها‌، بررسی‌ها،‌ داوری‌ها و ... به صورت الکترونیک انجام شده است. 20 داور در دبیرخانه گرنت کتاب‌ها را ارزیابی می‌کنند. روند کار چنین است که ناشر خارجی یا نماینده آژانس ادبی اطلاعات مورد نیاز شامل عنوان کتاب‌، مترجم،‌ ناشر خارجی‌، پی‌دی اف کتاب فارسی،‌ قرارداد رایت ناشرخارجی با داخلی و ... را بارگذاری کرده و پس از تایید دبیرخانه این کتاب به سه داور ارجاع می‌شود،‌ داوران حداقل 14 روز و حداکثر 21 روز کاری فرصت دارند تا کتاب‌ را تأیید یا رد کنند.

فریدونی افزود:  وقتی داور کتاب را تأیید و به دبیر اعلام کرد، میانگین نظرات و مبلغ نهایی به رئیس شورا به صورت الکترونیک اعلام می‌شود‌. اگر دبیر و رئیس تایید کردند،‌ ما از طرف دبیرخانه اعلام می‌کنیم این کتاب مورد حمایت است. مبلغ درنظر گرفته شده که برای حوزه کودک تا هزار دلار و برای نوجوان و بزرگسال تا سه هزار دلار است، که پس از انتشار کتاب و ارجاع پنج نسخه از کتاب به دبیرخانه به ناشر به صورت یورو پرداخت می‌شود؛ البته قبل از اینکه کتاب به مرحله چاپ برسد،‌ باید فایل ترجمه برای اعتبارسنجی به دبیرخانه ارسال شود.

۲۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید