اخبار

دکتر جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

دکتر جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
با برگزاری جایزه فیروزه در سطوح استانی، حمایت‌های ویژه‌ای برای کالاهای فرهنگی بومی فراهم می‌شود

در آستانه برگزاری پنجمین دوره جایزه فیروزه، دکتر محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس شورای سیاستگذاری جایزه، به دو حرکت جدید و مهم تنظیم نظام‌نامه داوری و برگزاری جایزه فیروزه در سطوح استانی اشاره کرد و نوید حمایت از محصولات و کالاهای فرهنگی داخلی را به صاحبان کسب‌وکار، هنرمندان و تولیدکنندگان سراسر کشور داد.

پنجمین دوره جایزه فیروزه امسال نیز با هدف حمایت از کالاهای فرهنگی تولید داخل در حالی برگزار می‌شود که برای نخستین بار داوری آثار در سطح استانی را نیز مدنظر قرار داده است. سه استان سیستان و بلوچستان، گلستان و خوزستان امسال علاوه بر حضور در سطح ملی، برای داوری و برگزاری جایزه فیروزه در سطح استانی انتخاب شده‌اند تا تولیدکنندگان کالاهای فرهنگی و صاحبان کسب‌وکارهای مرتبط برای معرفی به جامعه مصرف‌کنندگان و حامیان فرصت بیشتری داشته باشند.

دکتر جوادی با اشاره به ضرورت توجه به امکانات موجود در هر منطقه برای داوری آثار، برگزاری جایزه در سطح استانی را بستری دانست که توجه به تولیدکنندگان بیشتری را امکان‌پذیر کرده و انگیزه‌ی افراد و کسب‌وکارها را برای مشارکت در ارتقای فرهنگی جامعه افزایش می‌دهد. او درباره‌ی علت شکل‌گیری ایده‌ی داوری و تقدیر در سطح استانی را به یکی از تجربیات خود در دبیری جایزه کتاب سال ارجاع داد و گفت: در یکی از دوره‌ها کتابی از نیجریه به دبیرخانه جایزه کتاب سال ارسال شده بود که در نوع خود کار ارزشمندی بود و جای تقدیر داشت اما در رقابت با سایر آثار که با توجه به دسترسی مناسب‌تر به منابع و امکانات، مطابقت بیشتری با معیارهای داوری جایزه کتاب سال داشتند، امکان زیادی برای برگزیده و معرفی شدن نداشت. به‌این‌ترتیب این نیاز احساس شد که چنبن آثاری در سطحی جداگانه مورد ارزیابی قرار گیرند تا ضمن ایجاد انگیزه برای پدیدآورنده، زمینه ارتقا به سطوح بالاتر از طریق معرفی و دیده شدن توسط مخاطبان فراهم شود.

در پنجمین دوره جایزه فیروزه، محصولات تمامی شرکت‌کنندگان در سطح ملی ارزیابی می‌شوند و برگزیدگان از سراسر کشور به نمایشگاه تهران راه می‌یابند. اما در این سه استان در سطح استانی نیز ارزیابی کالاهای فرهنگی با رویکردی متمرکز بر ظرفیت‌های استانی و با توجه به امکانات موجود صورت می‌گیرد. برای شروع کار در سه استان سیستان و بلوچستان، گلستان و خوزستان سطوح استانی جایزه فیروزه اجرایی خواهد شد و در دوره‌های بعدی این حرکت وسعت بیشتری خواهد داشت.

برگزاری جایزه فیروزه در سطح استانی همچنین این زمینه را فراهم می‌آورد که با دستی بازتر به حمایت از کالاهای فرهنگی با محوریت فرهنگ ایرانی-اسلامی پرداخته شود و به‌ویژه با توجه به مجاورت‌های فرهنگی این سه استان مرزی با کشورهای همسایه، امکان تمرکز بر ظرفیت‌های اثرگذاری بین‌المللی و صادرات فرهنگی نیز وجود خواهد داشت. او همچنین به برنامه‌ّ‌ریزی‌ّهایی برای حمایت ویژه از محصولات فرهنگی در استان‌ّها اشاره کرد که منجر به ارتباط موثرتر تولیدکنندگان با بازارهای داخلی و خارجی و ایجاد همدلی در مناطق مجاور و افزایش ضریب امنیت کشور خواهد شد.

دکتر جوادی همچنین از تنظیم نظام‌نامه داوری جایزه فیروزه سخن گفت و آن را گام اول اما مهمی دانست که به پشتوانه‌ی تجربیات داوران و متخصصان این حوزه با به انجام رساندن تحقیقات کتابخانه‌ای و میدانی به ثمر نشسته است.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تنظیم این نظام‌نامه را علاوه بر مزایایی مانند شفاف و مستندسازی رویه داوری، به خاطر فراهم کردن مرجعی برای شرکت‌کنندگان ارزشمند دانست؛ تا همه فعالان حوزه فرهنگی بدانند برای مشارکت در تولید کالاهای فرهنگی با محوریت هویت ایرانی-اسلامی چه معیارهایی را می‌توانند مد نظر قرار دهند. همچنین با ارائه بازخورد و بررسی‌های بیش‌تر کارشناسان و محققان، این معیارهای مستند زمینه‌‌ی ارتقای فزاینده را در دوره‌های آینده خواهند داشت.

پنجمین دوره جایزه فیروزه یک بخش جنبی نمایشگاهی هم خواهد داشت که محصولات فرهنگی را در معرض نمایش مردمی قرار داده و امکان برقراری ارتباط با حامیان و بازارهای فروش را فراهم می‌کند.

۱۵ دی ۱۳۹۸ ۱۰:۳۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید