اخبار

طرح گرنت و تدا کارگاه های ترجمه برگزار می کنند

طرح گرنت و تدا  کارگاه های ترجمه برگزار می کنند
در نخستین روز حضور طرح گرنت ایران در فلوشیپ ادبی استانبول، نمایندگان دو طرح گرنت و تدا برنامه‌های مشترک خود برای حمایت از کتاب در ایران و ترکیه را اعلام کردند.

به گزارش دبیرخانه طرح گرنت،  علیرضا نوری‌‌زاده؛ معاون اداره‌ کل مجامع تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که به‌ عنوان نماینده طرح گرنت در این رویداد فرهنگی حضور دارد، گفت:« در نخستین روز برگزاری این رویداد ، ایران ضمن حضور در مراسم افتتاحیه این برنامه با ناشرانی از چند کشور مختلف دیدار کرد. این ناشران پیش از این نیز با ایران همکاری‌هایی داشته‌اند. اما مهم‌ترین اقدام فرهنگی در روز اول ملاقات با نزار کارا؛ مدیر طرح تدای ترکیه بود. آغاز همکاری‌های مشترک با این طرح از زمان در نمایشگاههای فرانکفورت و نمایشگاه کتاب تهران شکل گرفت و زمینه‌هایی برای  همکاری‌های مشترک تعریف شد.»

نوری‌زاده ادامه داد:« در نخستین گام قرار است هر دو کشور ناشران همکار خود را به یکدیگر معرفی کنند و طرح‌های حمایتی دو کشور از کتاب‌های بزرگسال و کودک و نوجوان قوت بگیرد. اما در جلسه  برگزار شده تاکید ما شکل‌گیری کارگاه‌های ترجمه بود. با این تصمیم مترجمان دو زبان با فرهنگ و ادبیات کشور مقصد بیشتر آشنا خواهند شد و ضمن تعاملاتی با استادان دو کشور صورت خواهد گرفت.»

نماینده طرح گرنت ادامه داد:« براساس این طرح قرار شد تا مترجمان فارسی کشور ترکیه برای حضور در کارگاه‌های ادبی به تهران سفر کنند و مترجمان ایرانی نیز در کارگاه‌های کشور ترکیه حضور یابند.»

نوری زاده در پایان اعلام کرد:« ششمین فلوشیپ ادبی ترکیه شاهد حضور ناشرانی از ۵۷ کشور است اما طرح گرنت به دعوت وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه مهمان این برنامه است تا طبق تفاهمات پیشین  همکاری‌های گرنت و تدا قوت بیشتری بگیرد. در عین‌حال رایزنی با ناشرانی از کشورهای مختلف و معرفی طرح جهت ترجمه آثار شاخص ایرانی به آنها از جمله برنامه‌های گرنت در طی این روزها خواهد بود.»

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ۱۳:۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید